şok detay
şok eylül mobil

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: GIDA KRİZİNİN KAPIDA OLDUĞU DÖNEMDE DÜNYA ARZ GÜVENLİĞİNE KATKIDA BULUNDUK

Türkiye - Gündem Pazartesi 08 Ağustos 2022 15:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tahıl koridoru mutabakatının hayata geçirilmesini temin ettik. Böylece gıda krizinin kapıda olduğu dönemde dünya arz güvenliğine katkıda bulunduk." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gıda krizinin kapıda olduğu dönemde dünya arz güvenliğine katkıda bulunduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde, 13. Büyükelçiler Konferansı'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki konuşmasında, "Tahıl koridoru mutabakatının hayata geçirilmesini temin ettik. Böylece gıda krizinin kapıda olduğu dönemde dünya arz güvenliğine katkıda bulunduk." dedi.

Son dönemde Azerbaycan ve Ermenistan arasından yaşanan gelişmelere ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ermenistan'ın gelişmeleri doğru okuyarak Azerbaycan ve Türkiye'nin samimi çağrılarına karşılık vermesiyle bölgemizin istikrara kavuşacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili, şöyle konuştu:

"Çocukları, daha kundaktaki bebekleri öldürmenin hiçbir bahanesi olamaz. Türkiye, Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerinin yanındadır." 

Doğu Akdeniz'deki doğal gaz çalışmalarına ilişkin Erdoğan, "Yetki alanlarımızda bize rağmen herhangi bir tasarruf veya işlem yapılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz." diye konuştu. 

Terörle mücadelenin sürdürüleceğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Güney sınırımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bir hat kurma kararımız bakidir. Suriye'de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik kuşağının halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hiçbir NATO ülkesinin Türk adaletinden kaçan FETÖ'cü alçaklar ve PKK'lı teröristler için birer güvenli liman olmaması gerekir."

 

 

ABONE OL