FLAMENKO GİTARIN DÜNYACA ÜNLÜ VİRTÜÖZÜ ANTONIO REY, 2 HAZİRAN'DA TÜRKİYE'DE İLK KEZ CSO ADA ANKARA'DA !

Kültür Sanat Pazartesi 29 Mayıs 2023 15:11

​Paco de Lucía, Vicente Amigo, Paco Peña gibi gitaristlerinde daha once aldığı Ulusal Gitar Ödülünü 2010'da kucaklayan, en prestijli flamenko yarışmalarında aldığı uluslararası ödüllerle günümüzün iyi gitaristlerinden biri olan Antonio Rey, 2 Haziran'da Türkiye'de ilk kez CSO Ada Ankara'da müzikseverlerle buluşacak.

FLAMENKO GİTARIN DÜNYACA ÜNLÜ VİRTÜÖZÜ ANTONIO REY, 2 HAZİRAN'DA TÜRKİYE'DE İLK KEZ CSO ADA ANKARA'DA !

Paco de Lucía, Vicente Amigo, Paco Peña gibi gitaristlerinde daha once aldığı Ulusal Gitar Ödülünü 2010’da kucaklayan, en prestijli flamenko yarışmalarında aldığı uluslararası ödüllerle günümüzün iyi gitaristlerinden biri olan Antonio Rey, 2 Haziran’da Türkiye’de ilk kez CSO Ada Ankara’da müzikseverlerle buluşacak.

Gerardo Núñez tarafından keşfedilen Antonio Rey, ilk albümü ‘A través de ti’'nin ardından, EMI Music için yaptığı Colores del Fuego (2011) albümü ile sadece bir müzisyen değil özgün, farklı, ilham verici ve şaşırtıcı bir virtüöz olduğunu gösterdi.

Estrella Morente, Tommy Emmanuel, Vicente Amigo, Nishat Kahn, Manuela Carrasco, Farruquito veya Rafael Amargo gibi sanatçılarla işbirliği yapan Antonio Rey, New York City Centre, Montreal Uluslararası Caz Festivali, Madrid Caz Festivali, Monterrey Flamenko Festivali, Moskova Gösteri Sanatları Merkezi, Nimes Flamenko Festivali, Barselona Caz Festivali, Mont de Marsan Flamenko Festivali, Jerez Flamenko Festivali ve Sevilla Flamenko Bienali gibi festivallerde ve mekanlarda sahne aldı ve birçok kez Paco de Lucía ile aynı sahneyi paylaştı.

Sanatçı Mayıs 2013'te Camino al Alma albümünü yayınladı. Antonio Rey, virtüözite ve özgünlükle dolu şarkılarında Diego El Cigala'nın işbirliğinin yanı sıra Miguel Poveda, Josemi Carmona ve Chaboli'nin katkılarına da yer verdi.

Paco de Lucía'nın ölümünden sonra Antonio Rey, Paris'teki Philarmonie Tiyatrosunda büyük ustaya saygılarını sunmak adına ünlü dansçı Farru’nun da katıldığı performanslar sergiledi.

Antonio Rey'in 2017'de yayınlanan albümü "Dos Partes de Mí" ile flamenko kökenlerine atıf yaparken, albümde meslektaşlarını da bir araya getirdi. "Dos partes de Mi", sanatçının büyük ilham kaynakları Paco, Vicente, Riqueni ve Moraíto Chico'yu onurlandırmanın yanı sıra, bolero’nun güzelliğini flamenko dilinde yakalamayı amaçlıyor. 2019'da Bona de la Frontera konser turunda El Barrio, Pablo Alborán, Diego el Cigala ve Richard Bona ile müzikal işbirliklerini sürdüren sanatçı Palau de la Música Catalana'da Dos Partes de Mí adlı canlı DVD'yi kaydetti.

Antonio Rey 2020’de Flamenco Sin Fronteras albümünü yayınladı.

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR