​TAHIL KORİDORU'NUN AÇILACAĞINA İNANIYORUZ

Ekonomi Perşembe 21 Eylül 2023 07:00

Eksun Gıda Genel Müdür Yardımcısı Sabri Yıldız, Ukrayna'nın tahıl ürünlerinin güvenli şekilde dünya ülkelerine ulaştırılmasına sağlayan Tahıl Koridoru'nun daha önce Türkiye'nin aracılığıyla 3 defa açıldığını belirterek, "Şu anda ara verildi. Ama çok hızlı bir şekilde Cumhurbaşkanımızın aracılığıyla bu koridorun açılacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

​Tahıl Koridoru'nun açılacağına inanıyoruz

Belkıs YILMAZ

Yıldız, Tekirdağ'daki fabrikalarında gazetecilerle bir araya gelerek Eksun Gıda'nın faaliyetleri, AR-GE odaklı çalışmalar ve yenilikçi ürün çeşitliği konularında bilgiler verdi.

Yıldız, Rusya ve Ukrayna arasından olan savaş nedeniyle Kuzey Afrika ülkelerine buğday ve unun gönderilmesinde sıkıntılar yaşandığını belirtti.

Tahıl koridorunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri ile yeniden açılacağına inandıklarını anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

"Dünyanın kuzeyinde Rusya ve Ukrayna'nın tahıl ambarı diyebileceğimiz bir noktada, olmasını istemediğimiz bir savaş ile birlikte özellikle Kuzey Afrika ülkelerine buğday ve unun gitmesine çok büyük sekte vuruldu. Türkiye, liderlik yaparak aracılık konumunda 3 kere bu koridorun açılmasının ve korunmasını sağladı.

Şuanda ara verildi. Ama çok hızlı bir şekilde Cumhurbaşkanımızın aracılığıyla bu koridorun açılacağına inanıyoruz. Türkiye, kendi ihtiyacını karşılıyor fakat üretme kapasiteleri ile özellikle yüzde 70'i Rusya'dan gelen buğday ile beraber kırılıyor, yurt dışına unlarımız ihraç ediliyor ve ihtiyacı olan ülkelere gönderiliyor."

- Eksun Gıda'nın faaliyetleri

Türkiye'nin kendi kendine yetebilen önemli buğday üreticilerinden olduğunu aktaran Sabri Yıldız, ülkenin stratejik konumunun getirdiği avantajla birlikte un üretme kapasitesi olarak kendi ihtiyacından çok fazla bir kurulu güce sahip olduğunu da dile getirdi.

Yıldız, Eksun Gıda'nın Türkiye'nin önemli markalarından olduğunu belirterek bünyelerindeki fabrikalarda günlük 2 bin ton, yıllık 600 bin tona yakın buğday kırma kapasitesi olduğunu kaydetti.

Eksun Gıda'nın performansına da değinen Yıldız, "2023 yılının ilk 6 ayında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20’lik artışla 52 bin tona ulaşan ihracat hacmimizi yıl sonunda 130 bin ton üzerine çıkartarak aylık 10 bin ortalama ihracat rakamının üzerinde kalmayı hedefliyoruz. İhracat yaptığımız 30'dan fazla ülke arasına, yılın ilk 6 ayında Dubai ve İngiltere’yi de dahil ederek ihracat rotamızı genişletmeye devam ediyoruz." dedi.

2023 buğday hasadında artış yaşandı

Bu yılın buğday hasadı sezonunu da değerlendiren Yıldız, “Yurdumuzun dört bir yanından aldığımız hasat verileri neticesinde, geçtiğimiz yıla oranla rekoltede yüksek artışlar olduğunu gözlemliyoruz. Başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Harran Ovası, İç Anadolu ve Trakya olmak üzere pek çok tarım alanında hasat dönemi verimli geçti. Bu verimde yıl genelinde görülen kuraklığa rağmen dönemsel yüksek seviyeli yağışlar büyük rol oynadı. Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Rekolte Tahmin Raporu verilerine göre buğdayda bu yıl 21,5 milyon ton rekolte bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl ile karşılaştırdığımızda bu rakam yaklaşık yüzde 10 artış anlamına geliyor.” şeklinde konuştu. Global pazarları da değerlendiren Yıldız, tahıl koridoruna ilişkin olarak, “Dünyanın kuzeyinde Rusya ve Ukrayna'nın tahıl ambarı diyebileceğimiz bir noktada olması, istemediğimiz bir gerginlik ile birlikte özellikle Kuzey Afrika ülkelerine buğday ve unun gitmesine çok büyük sekte vurdu. Bu bağlamda Türkiye, liderlik yaparak aracı konumunda 3 kere koridorun açılmasını ve korunmasını sağladı. Şu anda koridorun devamına ara verildi. Ama çok hızlı bir şekilde Cumhurbaşkanımızın aracılığıyla bu koridorun açılacağına inanıyoruz. Türkiye, kendi ihtiyacının çok üstünde olmak üzere, son 5 yılın ortalaması olarak yıllık 20 milyon ton buğday üretimi ile kendi ihtiyacını karşılıyor. “Dahilde İşleme Rejimi” kapsamında, ortalama yüzde 70’i Rusya'dan gelen buğday ile üretilen unlar, ihtiyacı olan ülkelere Birleşmiş Milletler ihaleleri aracılığıyla veya kendi satış kanallarımız ile ihraç ediliyor. Ülkemiz, gerek jeopolitik konumu gerek yüksek kapasiteli şirketleri ile dünya un ihracatında bir numara olmayı sürdürüyor” dedi.

- Sıfır atıkla ve verimli enerjiyle üretim 

2023 yılının ilk çeyreğinde tamamı sermaye artışı şeklinde gerçekleşen halka arzla, Eksun Gıda’nın paylarının %28,63’ünün Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığını hatırlatan Yıldız, yatırım vizyonlarını ise “Sürdürülebilir bakış açımızla üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Konya fabrikamızda yapılması planlanan, toplam 12 adet 90 tonluk un silosu yatırımı için tedarikçilerle anlaşmalar imzalayarak un depolama kapasitesini artırmayı ve sürdürülebilir kalite anlayışını desteklemeyi hedefliyoruz. Tekirdağ ile birlikte Konya’da kurulu un üretim tesislerimizde elektrik ihtiyacının karşılanmasına yönelik yenilenebilir enerji santrali kurma çalışmalarımıza başladık. Sıfır atıkla üretim kapsamımızda da Ar-Ge merkezimizle birlikte organik atıkların, yem dışında gübre ve ambalaj gibi alanlarda kullanılmasına yönelik geri dönüşüm çalışmaları yürütüyoruz” sözleriyle aktardı. 

- 60. yılında Sinangil yenilikleri sürdürdü

Bu yıl 60. yaşını kutlayan Sinangil’in ürün yelpazesinde yeniliklerin sürdürüğünü belirten Yıldız, “Mutfakların baş tacı Sinangil markamızın zengin un çeşitleriyle her ihtiyaç ve kullanıma cevap veriyoruz. Sinangil Gluten Yok ise bu yıl ürün gamına eklediği kurabiye çeşitleri ve dondurulmuş pizzasıyla glütensiz beslenmeyi tercih edenlerin önemli bir talebini karşılıyor” dedi. 

- Un endüstrisinde inovasyon Tekirdağ’dan çıkıyor

Sinangil’in ev sahipliğinde, Tekirdağ fabrikasında basın mensuplarını ağırlayan Eksun Gıda’nın teknoloji ve Ar-Ge odaklı çalışmalarından detaylar paylaşıldı. 2020 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınan onayla açılan Ar-Ge merkezinde, araştırma yoğunluklu, uluslararası rekabetçiliği yüksek, ulusal ve uluslararası bilgi kaynağına katkı sağlayacak, üniversite, sanayi ve kamu kuruluşu iş birliklerine öncelik veren projeler ortaya koyuluyor. 

Eksun Gıda, mavi ve beyaz yakalı olmak üzere yaklaşık 500 çalışana istihdam sağlıyor. Tekirdağ ve Konya fabrikalarında yeni nesil teknolojileri kullanan şirket, glütensiz un ve unlu mamüller olmak üzere farklı tüketici alışkanlıklarını dikkate alarak sosyal fayda anlayışıyla ürünler geliştiriliyor.

- Sinangil Masterclass ile gastronomi yolculuğu 

Türkiye’nin ilk paketli un markası olan ve 200 çeşit ürünüyle 60 yıldır Türk mutfak kültürünün demirbaşı konumunda yer alan Sinangil, EKS Mutfak Akademisi iş birliğinde bir masterclass etkinliğine imza attı. Ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç liderliğinde, Eksim Gıda Grubu Başkanı ve Eksun Gıde Genel Müdürü Ahmet Demir’in katılımıyla gerçekleşen atölyede basın temsilcileri, kuru domatesli zeytinli kiş, çikolatalı terin ve karabuğday unlu ayçiçekli kurabiye yapımının inceliklerini, profesyonel tekniklerini öğrenme ve deneyimleme fırsatı buldu.  


ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR