VF kat mob


19 MAYIS

Fehmi KETENCİ 19 May 2023

Kısaca Tarihçe; "Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı"mız, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî bayramıdır.

Atatürk'ü Anma, 

Gençlik ve Spor Bayramımız

K  U  T  L  U   O  L  S  U  N      

      Kısaca Tarihçe; “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”mız, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî bayramıdır.

     19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün, İtilaf Devletleri'nin işgaline karşıTürk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Uzun yıllar "Gençlik ve Spor Bayramı" adıyla kutlanan bayram, Atatürk Yılı kabul ve ilan edilen 1981'de dönemin Devlet Başkanı Kenan Evren tarafından yapılan değişiklikle "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

      “Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” ilk defa 1926 yılında “Gazi Günü” adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te “Atatürk Günü” adıyla resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü hâline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 19 Mayıs; 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

      12 Eylül Darbesi ile yönetime gelen Kenan Evren Başkanlığı’ndaki Millî Güvenlik Konseyi, Atatürk'ün doğumunun yüzüncü yılı olan 1981 yılını, kanun çıkararak Atatürk Yılı” kabul ve ilan etti. Kutlamalar kapsamında "Gençlik ve Spor Bayramı"nın adı da "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirildi.

      Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak, Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun Valisi’ne verilir. Daha sonra bayrak, cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara'da Cumhurbaşkanı’na sunulur.

      Cumhuriyet'le yaşıt olan bu kutlamalar sadece cumhurbaşkanının katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanırdı. Ama 2012 yılı mayıs ayında havanın soğuk olacağ ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle Başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir. Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır. Bu konuda Alper Ayhan tarafından bir dava açılmış ve kazanılmıştır.

      Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliği’ne armağan ettiği “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” o yıldan beri eskisi kadar coşkulu olarak 

kutlanamasa da bayram kutlamalarına devam edilmiş,  özellikle Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılını kutlamaya hazırlandığımız 2023 yılında bu özlenen coşkusuna yakışır şekilde kutlanacaktır / Vikipedi’den alıntıdır.       

      Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden kutlu yolumuzu aydınlatan özgürlük güneşinin Samsun’dan doğuşunun 104’üncü yıl dönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutluyoruz. 19 Mayıs ruhu Türk milletine ilham vermeye her zaman devam edecektir. 

      Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bize başımız dik özgürce yaşadığımız modern Türkiye Cumhuriyeti’ni bırakan tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. 

      19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.