2019-2020 SONBAHAR-KIŞ MODASI

Yonca ORTAN 22 Eyl 2019

2019-2020 Sonbahar-Kış moda haftalarında ortaya çıkan trendleri mercek altına aldık.

2019-2020 sonbahar kış moda haftaları tüm ihtişamıyla bitti. Bize ise her zamanki gibi defileleri deşifre etmek kaldı. New York’tan Paris’e Milano’dan Londra’ya incelediğimiz moda haftalarını domine eden trendleri radarımıza aldık. Eskimeyen ekose, neon, tüy gibi trendler artık bizi şaşırtmasa da bu sezon herkesin yüzünü güldüren tek bir trend vardı: Sahte kürkler. Moda dünyasının da sürdürülebilirlik adına adım atmaya başlamasıyla hayatımıza giren sahte kürkler, herkesin içine su serpti.

Sahte Kürkler

Sahte kürk, sadece bir trend olmaktan artık çok daha fazlasıdır: Defilelerde bu derece öne çıkması moda dünyasında artan çevre bilincinin göstergesidir. Her sektörün sürdürülebilirlik adına yaptığı çalışmalara moda dünyası da bir şekilde dahil oldu ve artık sahte kürk kullanmaya karar verdi. Koleksiyonlarda ağırlıklı olarak öne çıkan bu sahte kürkler, yeni sezonda yüzümüzü güldüren en büyük trendlerden biri olmaya aday. Stella McCartney’nin sanatsal tasarımlarından Moschino’nun doğallığına tasarımcılar sahte kürkleri en güzel şekilde sergilemek için adeta birbiriyle yarıştı.

Hayvan desenleri

Hayvan desenlerine devam. Leopar, yılan ve özellikle zebra hala çok trend ve podyumlardan ayrılmayı düşünmüyorlar.

Deri

Baştan parmak ucuna kadar deri giyebilirsiniz, hiç sakıncası yok. Pantolon, etek, elbise, şapka… Bu sene o kadar çok deri var ki! Podyumlarda özellikle siyah deri çok fazla görüldü. Ama siz Trinity gibi görünmek istemiyorsanız sevdiğiniz renk deri giyin çünkü o da çok moda.

Ekose

Bu sene ekose, en trend rengi Royal Stewart, kırmızı-siyah ve yeşil-siyah ile olmak üzere birçok koleksiyonlarda yer aldı. Ekose desenleri karıştırıyoruz, kaz ayağı ile kombinliyoruz, kısaca canımız ne isterse yapıyoruz. 

Plise etek

Kaç sezondur bir tane plise etek alsam mı diye düşünenler, sanırım artık bu sezon vazgeçilmeziniz olur. Gördüğünüz gibi modası geçmiyor.

Şapkalar

Üşümeyin, mutlaka bir şapka takın. Hem başınızı sıcak tutar hem de çok trend. Bu kış şapkasız çıkmayın deri.

Romantik Boyun Fiyonklu

New York Moda Haftası’nda tasarımcılar boyunlarda fırfırları tercih ederken, İtalyan tasarımcılar ise boyun detayında kurdele kullanmayı tercih etti. Sizi adeta Barok Dönemi’nden fırlamış gibi görünmenizi sağlayan bu trendin, oldukça romantik olduğu kaçınılmaz. Son zamanlarda farklı farklı yerlerde görmeye alışık olduğumuz bu kurdeleleri, yeni sezonda boynunuzda denemeye ne dersiniz?

Military

Askeri stil ya da onu andıran parçalar çok trend olacak. Büyük omuz trendini de düşünürsek, moda bu sene kadınları daha güçlü kılmak için elinden geleni yaptı diyebiliriz.

Moda Renkler

Peki geçtiğimiz senenin popüler renkleriyle şimdikiyle aynı mı dersiniz? Tabii ki hayır. Dünya renk otoritesi Pantone, 2019-2020 sonbahar kış döneminin popüler renklerini belirledi bende bu yazımda bu renklere değinmeden geçemeyeceğim. Pantone’nin açıklamasına göre en çok öne çıkan renkler; biber kırmızısı, koyu bordo ve toz pembe oldu. Ünlü markaların yeni sezon modellerinde bu tonları görmek mümkün.

Kırmızı

Kırmızıyı seviyorsanız çekinmeyin, normal günlük kıyafetinizde kullanın. Tasarımcıların çoğu bu sene onu “basic” renk olarak sundu. Artık partide de ofiste de, romantik akşam yemeğinde de kırmızı giyilebilir bir renk.

Gördüğünüz gibi bu sene bir sürü trend var. Herkes tarzına göre bir şey seçebilir. Unutmayın moda geçer stil kalır. Moda diye her şeyi giyerseniz moda kurbanı olursunuz. Modayı kendinize göre uygulayın. Herkes gibi olmayın. Keyifli pazarlar dilerim...