TDV sağ 160x600


23 NİSAN KUTLU OLSUN

Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Çocukluğuma gidiyorum, önce penceremize balkonumuza Türk bayrağı asardık, sonra hemen annelerimiz bizi süsler püsler giydirir, elimize kağıt bayraklarımızı verir, okul veya stadyumların yolunu tutardık.

O kadar coşku ve sevgiyle kutlardık ki bende öğrencilerimin böyle özel günleri dolu dolu yaşaması için elimden geleni yapıyorum. Biz ne yazık ki 23 Nisan tarihinin okulumuzun bahar tatiline denk gelmesi nedeni ile dün kutladık. Ama o kadar coşkulu kutladık ki en küçüğünden en büyüğüne ilk ve ortaokul öğrencilerimiz dolu dolu yaşadılar bayramlarını.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935'te 23 Nisan Millî Bayramı'yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de ilan ettiği ve ilki Atatürk'ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

Çocuklar mutlu oldukça dünya daha da güzelleşir, çocuklar güldükçe insanoğlu güler. Yarınlarımızı emanet ettiğimiz çocuklarımızın bayramını en içten dileklerimle kutlayıp, bu özel günü çocuklarımıza armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlem ile anıyorum. Hepinize mutlu haftalar dilerim...

Sevgi ve müzikle kalın...