ANKARA'YA NOTLAR

Mekânların düşünüşümüzü belirlemesinden yola çıkarak bir şeyleri değiştirmeyi amaçlamalıyız.

Çirkinlikte yarışan binalar arasında tek tük ağaçlar var. Daha da kötüsü bazılarının gözü bu ağaçların üzerinde… Bir insanı kıyafeti güzel gösteriyorsa binayı da bahçesi güzel gösterir ama bizim şehir estetiğiyle ilgimiz yok. Cevizlidere, Çukurambar, Beştepe gibi yeniden inşa edilmiş semtlerin neden daha iyi planlanmadığına hayıflanıyorum. OGM eski kampüsü içinde ormancıların on yıllar içinde bin zahmetle yetiştirdiği çeşit çeşit ağaçlardan oluşan, yeşil papağan ve baykuş gibi hayvancıkların yaşadığı büyülü korunun yok edilmesini anlayamıyorum.

Mekânların düşünüşümüzü belirlemesinden yola çıkarak bir şeyleri değiştirmeyi amaçlamalıyız. İnsan dostu küçük meydanlar, otomobillerin giremediği sahalar üzerinde çalışmalıyız. Şehrin butik müzelere ihtiyacı var. Dünyada birçok örneği olduğu gibi kişiliği olan bazı eski apartmanlarda müzeler kurulması pekâlâ mümkün. Şehrin semtlerine ruh veren bu yapılar veya bir bölümleri neden müze olarak değerlendirilmesin? Belli bölgelerde çirkin binaları yıkıp yeni korular, botanik parkları oluşturmalıyız. Semtlere kimlik verecek işlerle meşgul olmalıyız. Sokaklarda halk türkülerimiz ve klasik Türk müziği tınıları işitilmeli. Sokak sanatçılarını özellikle bu yönde desteklemeliyiz. Dünyanın önde gelen turizm ülkelerinden birisinde başkentin turizmden aldığı payın neden bu kadar az olduğunu sorgulamalıyız. Yeni bir ekol kurmak, şehri dünyanın yaşanabilir şehirleri sıralamalarında üst sıralara çıkarmak gibi bir derdimiz olmalı. Bunları konuşmalı, gündemde tutmalıyız. Ama belediye yönetimlerinde şehre dair bir iddia, bir şehir vizyonu bulmak çok güç.

Bu sabah Hacı Bayram civarındayız. Arkadaşım Yusuf yolu Ankara’ya düşen insanların uğrak yeri olan tarihi bölgede AVM zihniyetinin de boş durmadığını, inşa halinde olduğunu eliyle işaret ediyor. Buraların da birbirini tanımayan, selamlaşmayan, bayramlaşmayan, yardımlaşmayan insanlarla dolu bir muhit olmasından endişe ettiğini söylüyor. Caminin avlusundan Ankara kalesine baktığımda önümde uzanan mimari örüntü bana ferahlık veriyor. Restore edilen eski Ankara evlerinin ve nitelikli binaların ayrık otlarını, çirkin binaları temizleyerek bütün şehre yayılmasını diliyorum. Kısa vadede olmaz ama elli yıllık bir projeksiyonla bunu başarabiliriz.

Kıymetli genç kardeşim estetiğin ve saygının hâkim olduğu bir şehri belki siz kurabilirsiniz. Bunun için önce rüyasını inşa etmelisiniz. Bu rüyanın yapı maddelerini temin etmek için kütüphaneleri, kitabevlerini, sahafları ziyaret etmeli, bir kısım kitaplarla evinizde bir kütüphane oluşturmalısınız. Önce yaşadığınız şehirdeki önemli camileri, mimari eserleri, ören yerlerini yeterli malumat edinerek ziyaret etmeli, yüzlerce biyografi okumalı, hayatta olan fikir adamları, yazarlarla irtibat kurmalı, ölmüş olanların mezarlarını bulup ziyaret etmelisiniz. Kısacası önce edebiyat, mimari, kültür biriktirmelisiniz.