BLANC & NOİR

Geçtiğimiz perşembe günü RadyoBir'deki yayınımda birbirinden yetenekli üç kadını konuk aldım.

Geçtiğimiz perşembe günü RadyoBir’deki yayınımda birbirinden yetenekli üç kadını konuk aldım. Dörtel piyano ikilisi Yudum Çetiner, Selin Şekeranber ve ödüllü yönetmenleri Ecem Lawton ile yeni projelerini konuştuk.

Piyano ikilisi Dul Blanc&Noir’den eşsiz bir yapım, Toccata…

Bach’ı Rhodes piyanosu ile yorumladıkları yeni albümleri için ödüllü yönetmen Ecem Lawton’ın önderliğinde Berlin’de büyük bir klip prodüksiyonuna imza attılar. Tamamı çok yetenekli bir Alman kreatif ekipten oluşan prodüksiyon, klasik müzik tarihinde bir ilke imza attı. Blanc & Noir’ın kısa film tadındaki Toccata klibi, Bach’ın 18.yüzyılda bestelediği ikonik eseri esrarengiz modern ve sinematik bir lens aracılığıyla izleyiciye sunuyor.

Gizemli bir şehrin gizemli speakeasy caz klübü olan Blanc & Noir’ın müzisyenleri olarak tanıtılan Selin ve Yudum, klip boyunca izleyicileri sürreal bir gece yolculuğuna çıkarıyor. Piyanistler eseri çaldıkça, eserdeki değişimler konukların değişimine yol açıyor. Büyük bir metafor olan Blanc & Noir klibi, çözümlenmeye açık bir pandora kutusu gibi.

Ecem Lawton’ın yönetmenliği, yapımcılığı ve kurgusu altında yaratılan ‘Toccata’ klibi, seyircinin gerçek ile hayal arasındaki algısını buğulamayı amaçlıyor. Sanatsal ve görsel referansları zengin olan klibin, rüya mantığı var. Klip aynı zamanda sanat ve insan tarihine de çeşitli göndermeler içeriyor.

Ünlü Alman koreograf India Rischk’nun ‘Toccata’ için kurguladığı ve Bach’ı günümüze yorumladığı koreografi, özel dansçıları, görkemli kostümleri ve modern hareketleriyle akıllara kazınmaya hazır.

David Lynch, Peter Greenaway ve Dario Argento filmlerinden ilham alan ‘Toccata’, müzik, barış, hayal ve sürrealizm temalarını renklerle sembolize ederek sorgular ve her şeye rağmen sanatın ve müziğin devam edeceğini vurgular. ‘Toccata’ aynı zamanda, dünya tarihinde sözsüz bir piyano parçasına çekilen ilk klip olma özelliğini taşıyor. Sizde büyülenmeye hazırsanız bu eşsiz klibi Blanc&Noir youtube kanalından izleyebilirsiniz.