​EĞİTİM BİLİMLER KONGRESİ

Süleyman DOĞAN 17 May 2017

Ordu-Giresun havalimanına uçağımız indiğinde kendimi neredeyse denizin içinde buldum.

Ordu-Giresun havalimanına uçağımız indiğinde kendimi neredeyse denizin içinde buldum. Çünkü havalimanı deniz doldurularak yapılmış, gayet güzel ve hoş olmuş. Havalimanında beni Ordu Fatsalı Nevzat Uyur Bey sıcak ve samimi bir şekilde karşıladı. Ordu’ya üç nedenle gittim, birincisi Eğitim Bilimler Kongresi’nde tebliğ sunmak, ikincisi Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Şaban Karataş’ın davetiyle okullarda konferans vermek, üçüncüsü ise, Ordu Üniversitesi Rektörü ile söyleşi yapmak. Bir dördüncüsü ise Ordu’ya varınca şekillendi; Nevzat Uyur Bey’in Ordu’nun Boztepe tepesi dâhil, Giresun ve Piraziz türbesi, Perşembe ve Perşembe Yaylası gibi yerleri ziyaret ve gezdirmesiydi. 

Ordu Üniversitesi ile Eğitim Araştırmaları Birliği tarafından ortaklaşa  düzenlenen “Milli İrade ve Katılımcı Demokrasi İçin Eğitim ve Eğitim Araştırmaları” kongresi 11-14 Mayıs 2017 tarihinde Ordu’da gerçekleştirildi. Dünya Eğitim Araştırmaları Birliği (WERA) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. M. Yunus Eryaman, “Eğitim Araştırmaları Birliği ve Ordu Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile birlikte 16 ülkeden bin 200 akademisyenin katılımıyla uluslararası bir kongre gerçekleştirdik. Kongremizde özellikle “Milli İrade ve Katılımcı Demokrasi İçin Eğitim ve Eğitim Araştırmaları” temasını ön plana çıkardık. Kongremizi Milli Eğitim Bakanlığı, Uluslararası Eğitimciler Birliği, Avrupa Eğitim Araştırmaları Birliği ve Dünya Eğitim Araştırmaları Birliği desteklemektedir. Türk Eğitim Araştırmaları Birliği ülkemizi uluslararası düzeyde temsil eden en büyük sivil toplum örgütüdür.” 

Kongrede açış konuşması yapan Ordu Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Kongreler ve diğer bilimsel etkinlikler, farklı ülkelerden bilim insanlarını bir araya getirmesi, bilimsel çalışmaların paylaşıldığı etkileşimli ortamlar sunması ve gelecek için yeni çalışmaların temellerinin atılmasına imkân sağlaması bakımından önem arz etmektedir. Ordu Üniversitesi ailesi olarak bilimsel etkinlikleri içtenlikle destekliyor, bu tür etkinliklerin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz.” 

Kongrenin açılışında konuşan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu : “15 Temmuz 2016 tarihli olayla  birlikte askeri darbeler Türkiye'de sona erdi denilebilir. Tabii milletimizin yine uyanık olması lazım bundan sonra hiç kimsenin meşru hükümeti devirmeye cesaret edeceğini zannetmiyorum. Çünkü millet artık bilinçlendi, insanlar hayatlarını ortaya koydu, kimisi de demokrasi için şehit oldu. Üniversitelerin de bilinçli gençlik, bilinçli halk oluşturması için bu tür sempozyumlar aracılığıyla ve halkla iletişimleri sayesinde insanlara milli iradeye sahip çıkma bilincini aşılamaları gerekiyor” dedi. 

Kongrenin açılışına ayrıca; Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Şaban Karataş, Eğitim Araştırmaları Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu Eğitim Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Kenan Demirel, Malezya Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ahmed Bajunid, Polonya Eğitim Araştırmaları Başkanı Prof. Dr.Joanna Madalinska Michalak, Prof. Dr. Alistair Ross, yurtiçinden ve dışından gelen akademisyenler ve öğrenciler katıldı. ODÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü Çok Sesli Korosu konser verdi. Ancak bu konserlerde söylenen parçalar ve özellikle Türk müziği ve folkloru olsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Ordu Üniversitesinde Batı müziği yerine kendi yerli ve milli müzik dinletilseydi daha iyi olurdu. Dört gün süren kongrede süresince 4 çalıştay, 2 özel oturumla birlikte yüzlerce akademisyen bilimsel tebliğlerini sunma imkanı buldular.

Ordu’da kaldığım sürede Ünye’de iki ve Ordu merkezde bir yer olmak üzere “Mesnevi’de eğitim ve bugüne yansımalar” başlığında üç yerde konferans verdim. Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal’la birlikte engelliler okulunu ziyaret ettik ve onların yaşama dair gözlerindeki feri görmek bizleri mutlu etti. Ordu Altınordu İlçesi Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu’nun yaptığı eğitim projeleri istikbale dair pozitif düşüncelerimi kuvvetlendirdi. Hâsılı kelam güzel ve şirin ilimiz Ordu’da dört gün bulunup yapılan iyilik ve güzellikleri görmek beni mutlu ve mesut etti. Emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.