Mobil Masthead


​LİMONATA TADINDA

Alkolsüz bir içecek olarak limonata, MÖ 600 yıllarında belirtilmiştir.

Alkolsüz bir içecek olarak limonata, MÖ 600 yıllarında belirtilmiştir. Bunlar şerbetler, gazsız fermente sütlü içeceklerdi. MÖ 300'de, uzak ülkelerden Büyük İskender'in mahkemesine buz getirildi. Limonlu içecek ilk olarak Fransa'da Kral I. Louis döneminde ortaya çıktı. Saray sakilerinden biri fıçıları şarapla karıştırdı ve asil yıllanmış içki yerine bardakta meyve suyu servis etti. Bir hata keşfettiğinde, meyve suyuna maden suyu ekledi ve onu krala sunmaktan korkmadı. Kralın sorusuna: “Bu nedir?” saraylı cevap verdi: "Schorle, Majesteleri." Cetvel içeceği beğendi ve o zamandan beri Shorle (Shorley) “kraliyet limonatası” olarak adlandırılmaya başladı. Bugün bildiğimiz şekliyle limonatanın tarihi, 7. yüzyılda Fransa'da başlar. Daha sonra su ve limon suyundan şeker ilavesiyle meşrubat hazırlamaya başladılar. Limonatanın temeli, şifalı kaynaklardan getirilen maden sularıydı. Limonatanın malzemeleri çok pahalı olduğu için sadece aristokratlar böyle bir limonata alabilirdi. Aynı zamanda, İtalya'da limonata ortaya çıkıyor - limon ağaçlarının bolluğu limonata maliyetini düşürmesine izin verdi ve orada daha hızlı popülerlik kazandı. İtalyan limonatası, diğer meyvelerin ve bitkisel infüzyonların eklenmesiyle hazırlandı.1670'lerde, limonata satıcılarının yardımıyla doğrudan sırtlarına takılan fıçılardan limonata satan Fransız Compagnie de Limonadiers şirketi kuruldu.

1767'de İngiliz bilim adamı Joseph Priestley, karbondioksiti ilk önce suda çözdü. Suyu karbondioksit kabarcıklarıyla doyuran bir cihaz olan bir doyurucu tasarladı. Karbonatlı suyun ortaya çıkışı, limonatayı daha sıra dışı ve daha popüler hale getirdi. İlk karbonatlı limonatalar, limondan sitrik asit çıkarmayı öğrendiklerinde 19. yüzyılın başlarında ortaya çıktı.1871'de, alkolsüz içeceğin ticari markası olan Yüksek Kaliteli Limonlu Karbonatlı Zencefilli Gazoz, Amerika Birleşik Devletleri'nde tescil edildi. Dünyanın ilk zencefilli karbonatlı limonatasının ardından soda, köklere ve çeşitli bitkilere dayalı olarak üretildi.20. yüzyılın başlarında, kapalı şişelerde efervesan aromatik bir içeceğin kapatılması mümkün hale geldiği için halk için büyük ölçekte limonata üretilmeye başlandı. Sovyet döneminde limonata ulusal bir içecek haline geldi. Doğal meyve özleri, bitki özleri ve şekerden üretilmiştir. O zaman bile limonata sadece meşrubat değil, aynı zamanda tonik, canlandırıcı ve canlandırıcı bir içecek haline geldi. Limonatalar hem şişelerde hem de muslukta satıldı - Agroshkin'in cihazlarında, su karbondioksit ile doyuruldu ve sodaya dönüştürüldü. Tezgahların arkasına çok renkli şuruplarla doldurulmuş cam külahlar yerleştirildi. Şuruplar, yönlü camlara döküldü ve bir doyurucudan gelen karbonatlı su ile seyreltildi. Arabalardan sokaklara soda da döküldü. Bu tür mobil mini istasyonların ekipmanı ayrıca şuruplar ve buzla kaplı sodalı bir karbonatör içeriyordu. Sanki sihirle, müşterinin gözlerinin önünde köpüklü bir limonata kapağı büyüdü ve köpüklü mucize içecek tat tomurcuklarını memnun etti.50'li yıllarda, sodalı su otomatları arabaların yerini aldı. Amerika'da yüz yıl önce ortaya çıktılar, ancak SSCB'de ilk başta nadiren karşılandılar. Ancak 60'larda ve 70'lerde, yetkililer Amerika'yı ziyaret ettikten sonra, soda ve gazlı limonata içeren makinelerin sayısı birkaç kat arttı.

Bu tür makinelerin prototipi MÖ 1. yüzyılda Eski Mısır'da ortaya çıktı. İskenderiyeli Heron altında, şehre, ücretli bir madeni para baskısı altında porsiyonlar halinde dökülen su birimleri yerleştirildi.Sovyetler Birliği günlerinde, Sovyet ev kadınlarının sudan ve reçelden ev yapımı limonata yaptığı yardımı ile ev sifonları da ortaya çıktı.

GÜNÜN SÖZÜ: LİMONATA TADINDA BİR YAZ