MEPS23 "YENİ BİR IRAK" DEDİ

Yaşar İÇEN 26 Kas 2023

Forumun ilk günü olan 19 Kasım Pazar günü Duhok Amerikan Üniversitesi'nde iki ayrı salonda gerçekleştirilen oturumlara öğrencilerin ve davetlilerin ilgisi yoğundu.

Yansıyanları ve üst düzey davetlileriyle coğrafya adına çok başarılı ve profesyonel bir buluşmaya vesile oldu Meps Forum 2023.

Middle East Peace And Securıty Forum (Meps Forum) bu yıl Yenileme, Revizyon ve Dayanıklılık: Orta Doğu'nun Geleceği  başlığıyla 19-21 Kasım tarihlerinde dünyanın pek çok ülkesinden davet ettiği önemli ismi Duhok’ta misafir etti.

Forumun ilk günü olan 19 Kasım Pazar günü Duhok Amerikan Üniversitesi’nde iki ayrı salonda gerçekleştirilen oturumlara öğrencilerin ve davetlilerin ilgisi yoğundu.

20-21 Kasım tarihlerindeki programlar ise Duhok Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Üç günlük forum boyunca başınızı nereye çevirseniz Ortadoğu başta olmak üzere dünyaca ünlü isimleri görmeniz mümkündü.

Ev sahibi Başbakan Mesrur Barzani açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi dünyaya.

Kürt Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani de yaptığı konuşma özetinde, İsrail ve Filistin’de yaşananların kabul edilemeyeceğini barış için tek çarenin iki devletli çözüm olduğunu belirtti. Savaşı bitirmek için hep birlikte mücadele etmeliyiz diyen Başkan Neçirvan Barzani’yi umarım tüm dünya işitir.

Başbakan Mesrur Barzani Meps Forum 2023’te iki ayrı konuşma yaptı. Birincisi açılış konuşması ikincisi de forumun son günü moderatör eşliğinde özel konuk olarak gerçekleştirdiği konuşma. Bugün Başbakan Mesrur Barzani’nin Kürt Yönetimi’nin sorunları ve istekleri üzerinden yaptığı açılış konuşmasına yer vereceğim.

Başbakan Barzani, “İsrail’in Filistinlilere yaşattığı zulüm karşısında nasıl ki dünya çareyi iki devletli çözümden yana arıyorsa Kürtlerin Irak’ta yaşadıklarına da aynı iki devletli çözümü savunmalı dünya” özeti üzerinden sıklıkla Irak’ta sorunların çok fazla olduğunun ve yeni bir başlangıca ihtiyaç duyulduğunun altını sıklıkla çizdi. Bağdat Yönetimi’nin her fırsatta ödeneklerini kesmesinin Kürt Yönetimi’ni ve vatandaşlarını yok saymak ve dibe çekmekten başka bir amacı olmadığını belirten Başbakan Barzani “bu yapılanlar kanun ve insanlık dışıdır o halde tüm dünya bizim de sesimizi iki devletli çözümden yana duymalıdır” dedi.

Meps Forum 2023’te dünyaca ünlü sayısız isim vardı. Kimi panelist olarak kimi de dinleyici olarak forumda yer aldı. Bu isimlerden biri de İngiltere eski Başbakanı Boris Johnson idi. Boris Johnson forumun ikinci günü (20 Kasım) olan pazartesi günü özel konuk olarak sahnedeki yerini aldı. Coğrafyaya yönelik tespitlerini aktarırken sık sık Peşmerge’nin coğrafyadaki terör unsurlarına karşı verdiği kararlı mücadeleye değindi. Boris Johnson Peşmerge ile birlikte Başbakan Mesrur Barzani’nin Kürt Yönetimi’nde yarattığı huzur, güvenlik, kalkınma, istihdam, revizyon iklimine de sıklıkla vurgu yaptı.

Meps Forum 2023, Başbakan Mesrur Barzani’nin kusursuz ev sahipliğinde üç gün boyunca tüm dünyayı Duhok’ta misafir etti. Duhok’tan çıkan mesajlar önemliydi elbette.

Ve şimdi Meps Forum 2023’ün açılış günü salondaki dev ekranda defalarca dönen söyleşimde belirttiğim; “sorunları hepimiz biliyoruz o halde sorunlardan ziyade adil çözümleri konuşmaya ve uygulamaya ihtiyacımız var. Bunca sorun arasında Meps Forum 2023 çok değerli bir görevi üstlenerek bizleri Duhok’ta buluşturdu. Şimdi hepimize düşen Meps Forum 2023’ten çıkacak adalet, huzur, güvenlik, sonuç cümlelerine sahip çıkmak ve dünyaya ulaştırmaktır” cümlelerimin arkasındayım…