SMART TATİL İÇİN TÜYOLAR

Yonca ORTAN 23 Tem 2018

Tatile giderken hazırlayacağımız bavulumuz bize tatilimizin nasıl geçeceğini de belirler.

Alınması gerekenler kadar alınmaması gerekenler de bunun belirleyicisi olacaktır. Önce ne almamamız gerektiğine bir bakalım.

Duş Malzemesi

Duş alırken kaç ürüne gerçekten ihtiyacınız var? Şampuan, duş jeli, saç kremi, yüz sabunu, pudra, banyo sütü, köpük, peeling saymakla bitmez. Ancak bavul hazırlarken, evinizde bile kullanmaya fırsat bulamadığınız ürünleri tatilde kullanırım diye düşünerek yanınıza almaya heves etmeyin.

Ağır Kitaplar

Gerçekten okuyacaksanız, tatilinizin uzunluğuna uygun bir iki kitap seçmenizi öneririz. Önemli bir bavul hazırlama tavsiyesi olarak, eğer bir tabletiniz varsa, yanınızda istediğiniz kadar e-kitap götürebilir ve bavulunuzda hiç yer harcamazsınız.

Kıyafetler

Bavul hazırlama sırasında yanınızda götüreceğiniz tüm kıyafetlerinizi valizinize yerleştirmeden önce denemenizi tavsiye ederiz. Tatil öncesinde hevesle yaptığınız yaz alışverişinde, gereksiz ya da diğer kıyafetlerinizle uyumsuz parçalar almış olmanız işten bile değil. Aslında kullanmayı en çok sevdiğiniz favori giysilerinizi tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Saç Maşası

Her genç kız saç maşasının her bavulda olması gereken temel bir ihtiyaç olduğunu bilir!” dediğinizi duyar gibiyiz. Hanımlar, lütfen valizinizde fazla ağırlık yapmayın ve onu evde bırakın. Tatilde doğallığın rahatlığını yaşayın.

Değerli Eşyalar

Otel odanızda kilitli kasa ya da 24 saat güvenlik olsa da, yine de değerli eşyalarınızı kaybetme riski hep var. Kısacası İsveç gibi dünyanın en güvenli ülkelerinden birinde olsanız da, binlerce liralık saatinizi tuvalette unutmayacağınızı garanti edemezsiniz. Bu yüzden bavul hazırlarken mücevherleriniz gibi yükte hafif pahada ağır eşyalarınızı evde güvenli bir yerde bırakmanızı ve valizinize daha az değerli ama kullanmayı sevdiğiniz eşyalarınızı koymanızı tavsiye ederiz.

Havlu

Birçok otelde havlular standart olarak sunulduğu için havlularınızı evde bırakabilirsiniz. Eğer çok gerekiyorsa çok emici ve hızlı kuruyan mikrofiber seyahat havlularından bir tane valizinize koyabilirsiniz. Kaldığınız otelde hazır bulunan havlular size yetecektir.

Şehir Rehberi

Size gideceğiniz şehri A’dan Z’ye anlatan şehir rehberlerinin muhteşem bir kaynak olduğu kuşkusuz, ancak valizde çok yer kapladıklarını da inkar etmemek lazım. Bu yüzden artık gideceğiniz şehrin her türlü bilgisine bulunduğunuz konumu bile akıllı telefonlarınızdan öğrenerek ulaşabilirsiniz. Hem daha kullanışlı hem de hafif olur.

Çok Şık Kıyafetler

Dubai’deki 7 yıldızlı bir otelin terasında, yıldızların altında bir akşam yemeğine davetliyseniz yaka ve manşetler gerekli olabilir. Ancak bunun gibi özel durumlar haricinde daha rahat ve kırışma ihtimali çok daha az olan kıyafetleri tercih etmek, seyahat sırasında oldukça kolaylık sağlayacaktır. Üstelik bavul hazırlama sırasında nasıl katlayacağınızı, nasıl kırışmayacağını ayarlamaya çalışırken vakit kaybetmemiş olursunuz. Kadınlar ise çok yer kaplayan topuklu ayakkabılar yerine hafif babetleri değerlendirebilirler.

Abur Cubur

Tamam, valizinizde götüreceğiniz abur cuburlar tatilde hem karnınızı doyurmanıza hem de bütçenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir ama tatile gittiğinizi de unutmayın! Örneğin İtalya’da tadı damağınızda kalacak makarnaları, pizzaları, risottoları yemeden dönmek olmaz.

İki Çiftten Fazla Ayakkabı

Ayakkabıları çok seviyor ve günlük hayatınızda her kıyafetinizi ayrı bir ayakkabıyla kombinliyor olabilirsiniz. Tatilde de bunu devam ettirmek güzel olurdu ancak ayakkabıların valizde en çok yer kaplayan eşyalardan biri olduğunu da akıldan çıkarmamak lazım. Kış tatili için bavul yapıyorsanız, botunuzu ayağınıza giyip, kapalı yerde giyeceğiniz bir ayakkabınızı da bavulunuza koyarsanız her şey tamam işte.

Şimdi de yapmamız gerekenlere bir göz atalım!

Bir liste yap

Evet, kulağa biraz sıkıcı gelebilir ama stressiz bir tatilin yolu bu basit listeden geçer. Öncelikle asıl gerekenler ile arzu ettiklerini birbirinden ayır ve bavul kısıtlamaları hakkında gerçekçi ol. Eğer bu liste için ilhama ihtiyacın varsa, aşağıdaki madde senin için iyi bir başlangıç olabilir…

İlk yardım çantasını unutma

Acil servis hazırlığından bahsetmiyoruz, demek istediğimiz sadece en gerekli haplar ve ihtiyaç duyabileceğin ilaçlar. Çünkü kimse hayattan soğutan bir baş ağrısı, mide bozulması ya da ikisini birden tatil esnasında istemez. Kendi ülkende rahatsızlıkların için ilaçlarını kolayca alabilirsin ama gittiğin ülkede bu ilaçlar sadece reçeteyle veriliyor olabilir. Tabii ki bunlar alerji ve astım ilaçları için de geçerli, o yüzden ilaçlarımızı getiriyoruz!

Sıvı limitlerini bil

Bunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz ama hâlâ bir direnç ve kafa karışıklığı mevcut, üstüne bir de birisi havaalanı güvenliğinden sıvı geçirmeye çalıştığındaki durumu düşün. Birçok kişi için sıkıntı olmasına rağmen, Pan-Avrupa bagaj kısıtlamaları el çantasında taşınan tüm sıvıların sıvı başına 100 ml’den fazla olamayacağını ve küçük şeffaf çantaya (uygun bir ücretle havaalanından alınabilir) sığması gerektiğini belirtiyor. Eğer daha büyük bir şey taşıyorsan onu check-in yapacağın bavuluna yerleştir.

İsim etiketleri işini kolaylaştırır

Eğer uluslararası seviyede aranan gizemli biri değilsen, seyahat ederken kimliğini gizlemene gerek yok. Çoğu bavul standart olarak isim etiketiyle gelir, senden veya havayolundan kaynaklanan herhangi bir bavul kaybolma riskine karşı isimleri doldursan iyi olur.

Bagaj kısıtlamalarını iyi incele

Eğer havayolu şirketi “23 kg” diyorsa, limitin 23 kg’dır, 36 kg değil! Havaalanına gitmeden önce çantalarını tart ve limit dahilinde olduğundan emin ol, yoksa ekstra valiz parası vermek zorunda kalabilir ya da daha kötüsü anneannenin üzerinde bir ton zaman harcadığı el örgüsü kazağına el sallayarak “görüşmek üzere” diyebilirsin. Hepimiz zaten dolmuş bavula fazladan pantolon yerleştirmeye çalışmışızdır, ama kısıtlamalar keyfi değil amaç hepimizin güvenliğini sağlamak.

Tatilde alacakların için çantanda yer bırak

Duty free’den alacakların ya da hatıra eşyalar olsun, evine tatile giderken götürdüğünüzden daha fazlasıyla döneceğin kesin. Yeterince yerin olduğundan emin ol!

Kozmetik ürünler, çok az al!

Bir çöl seyahatine gitmediğin sürece, neredeyse dünyanın her yerinde popüler marka şampuanları ve güneş losyonlarını bulabilirsin. Az kozmetik ürünü almanın bir başka faydası ise gideceğin yere ulaştığında, bavulunda her şeyi mahveden, vıcık vıcık kozmetik ürün akma riskini de azaltmasıdır. “Ben özel yüz kremim olmadan yaşayamam” diyorsan sadece yeterince al, fazlasını değil. Böylece dönüşte boş şişe ve kutulardan kurtularak fazladan yere sahip olabilirsin.

Yuvarlama

Bu ipucu tartışmaya açık ama bizce kıyafetleri yuvarlamak, sıkıştırmanın en iyi yolu. Bu ipucu buruşuklukları ve rahatsız edici kırışıkları azaltmakla kalmaz ayrıca ihtiyaç duyacağın fazladan alan da sağlar.

Tüm değerli eşyaların el çantasında olsun

Bu zamanda havayolu şirketlerinin bavul kaybetmesi pek olası değil ama neden risk alalım ki? Bu yüzden tedbiri elden bırakma ve bütün paranı, lüks eşyalarını -kamerandan elmas nişan yüzüğüne kadar- el bavulunda taşı.

Priz çeviricilerini almayı unutma

Eğer ihtiyacın varsa, seyahatinden önce satın alarak havaalanındaki aşırı fiyatlardan kurtulmuş olursun.

Her yere hitap eden kıyafetleri al, yerel kıyafetleri değil

Seyahatin için yanına muzlu kıyafet almak isteyebilirsin ama gerçekten gerekli mi? Süslü kıyafete evet mi hayır mı, bavulunu üstüne basarak sıkıştırıp sıkıştırmayacağını belirleyen bir soru. Her yerde giyilebilecek kıyafetler ve bir tane de bir akşam dışarda giymek için kıyafet al ama o acayip kıyafetleri bir süreliğine evde bırak.

Hassas eşyalarına karşı hassas ol

Eğer taşıman gereken Çin porselenleri ya da cam eşyaların varsa, onları köpük koruyucuya sarmak ya da kıyafetlerin arasında bavulun en güvenli yeri olan ortaya koymak gittiğin yerde tek parça halinde bulmana yardımcı olacaktır.

Kıyafetlerini kategorilere göre yerleştir

Kıyafetleri gruplar halinde yerleştir: Yani tişörtleri tişörtlerle, pantolonları pantolonlarla bir arada tut. Aradığını bulmada ve bavulu boşaltmada yardımcı olacaktır.

El çantanda mini gardrop olsun

Tabii ki anlaşıldığı şekilde değil, ama yine de herhangi bir bavul kaybı riskine karşı el çantana temiz iç çamaşırı ve kıyafet yerleştirmek akıllıca olacaktır.

Havayı tahmin etme, hava durumuna bak

Gittiğin yere bağlı olarak hava durumları en yakın dostun da olabilir can düşmanın da. Hava yağmurlu ya da açık, meteorologlar genel olarak tatilinde nasıl bir hava beklemen gerektiğini söyleyebilir. Uçuşundan önceki gün hava tahminlerine bak ve ona göre hazırlan. Sağlam bir yağmurluk ve şemsiye için bavulunda yer ayır, hiç kullanmak zorunda kalmayacağını umut ediyoruz.

Uçakta manikür yapmak

Kadınlar için ipuçları (ve bakımlı erkekler için de): Eğer bavulunda tırnak törpüsü, makas ya da herhangi bir keskin uçlu bakım malzemesi taşımayı düşünüyorsan, bu fikri kesinlikle unut! Bu tarz malzemeler yasaktır ve havaalanı çalışanları senden bunları bırakmanı isteyecektir.

En gerekli malzemeler üstlerde olmalı

Eğer sana herhangi bir anda lazım olacağını düşündüğün bir şey varsa, örneğin ceket gibi, bunu üstlere yerleştir. Çok net bir tavsiyedir, o kadar önemlidir ki unutmaman gerekir.

Havaalanı güvenliğinde yapılması gerekenler

Çok çok az bir ihtimalle senden iç çamaşırlarını çıkarmanı isteyeceklerdir, ama terminale gittiğinde üstünden bir kaç şey çıkarman istenebilir. Bunlar da tabii ki ayakkabı, kemer ve ceketler ile takı ve metal eşyalardır. Laptop ya da tablet bilgisayar ile seyahat etmek? Bu eşyalarını da arkadaş canlısı güvenlik çalışanlarına göstermen gerekebileceğini aklından çıkarma.

Önemli şeyleri almadan evden ayrılma

Bu en son ipucu oldukça önemli ki bu gereken şeyler olmadan evden dışarı adım atamazsın: Paralarını, geçerli pasaportunu ve telefonunu lütfen kontrol et. Bunları sürekli el altında bulundur çünkü ihtiyacın olacak…