VEKİL KOÇ İLE "TÜRKİYE YÜZYILI MECLİSİ"

Yaşar İÇEN 30 Eki 2023

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni dönemine yoğun yurt içi ve dünya başlıkları eşliğinde başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni dönemine yoğun yurt içi ve dünya başlıkları eşliğinde başladı.

Oturumlar, oylamalar, konuşmalar gece yarılarına kadar devam ederken bir yandan da gelen ziyaretçilerini misafir ediyor milletin meclisi ve milletin vekilleri.

Bu aralar meclisin bir diğer önemli başlığı da 2024 yerel seçimleri elbette. Aday adayları parti merkezlerini ziyaret ederken vekillerini ziyaret ederek destek istemeyi de ihmal etmiyor.

Benden size tavsiye il-ilçe-belde adayları belli olmadan meclisi ziyaret etmeyin zira vekillerin ziyaretçi-oturum trafiğinden başını kaşıyacak vakitleri yok bu aralar.

Evet TBMM yoğunluklu olarak yeni isimlerle yeni dönemine start verdi. Gözlemlediğim kadarıyla meclisin şu an itibarıyla mevcut tablosu, kokusu ve dokusu “partiler arası uyumdan” yana.

Bunun temelinde elbetteki başlıca birkaç faktör var. Birinci faktör meclisin bir hayli geniş bir parti yelpazesine kavuşması.Çoğulcu bir temsiliyet, her daim “yeni ittifak ihtimallerine” gebedir bu sebepten partiler dengeyi-uyumu-keskinleşmemeyi gözetir. Bir diğer faktörde “yeni dünya düzeninin” getirecekleri ve götürecekleri karşısında ülke menfaatleri adına ortak hareket etme güdüleri. Zira şu dönemde vatandaş seçtiği vekillerine; "polemik yaratma ben ve ülkem adına çalış” diyor çok net ve kararlı bir tavırla.

Durum böyle olunca vekillerimiz de elbette ki meclisin huzuru adına orada var olmaya çaba gösteriyor.

Milletin meclisinin bu dönemde polemiklerden uzak çalışmasına bir üçüncü sebep daha var; yeni seçilen vekillerin çoğunun siyasetle birlikte mesleki anlamda da kendini ispatlamış başarılı isimler olması.

Bu çok önemli bir başlık zira mesleki başarısıyla iş dünyasında ve sosyal hayatta karşılık bulan kişilerin siyaset arenasında başarısız olması imkansız. Bu kişiler uyumu, adabı, kuralları, gerektiğinde köprüler kurmayı, anlamayı, anlaşılmayı, koordine etmeyi, azimle çalışmayı çok iyi bilirler. Özetle “siyasetten önce” de toplumda tanınan-sevilenlerdir.

Halk arasında bürokrasi ve siyaset makamlarına ithafen sıklıkla zikredilen “koltuğundan güç alanlar değil koltuğuna geç katanlar” tasviri bu yıl bismillah diyerek TBMM ne tam anlamıyla nüfuz etmeye başlamış bence…

Bu minvalde geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğim fahri şehrim Trabzon'un çiçeği burnunda,heyecanı gözünde ve gönlünde tüten AK Parti Milletvekili Vehbi Koç’un kulaklarını çınlatmak istiyorum. Yoğun ziyaretçi trafiği arasında sohbet ettiğimiz Vekil Koç’un gözlerinden, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın layık görmesinin ve Trabzonluların kendisine güvenle emanet ettiği vekillik makamının sorumluluğu okunuyordu. 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ve değerli hemşehrilerimin güvenine layık olmak için buradayım. Bunun için de geceli gündüzlü koşmamızı gerektiren büyük ve uzun bir maraton var önümüzde. Bu maratonda şehrimle birlikte ülkemiz adına Sayın Cumhurbaşkanımızın start verdiği “Türkiye Yüzyılı” kapısından geçiyoruz. Böylesi tarihi öneme sahip dönemde mecliste bulunmak gurur verici. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyayla birlikte dünya genelinde de etkili bir konuma gelmesi şu an için çok değerli fakat yeter mi dersek elbette yetmez. Yakaladığımız bu zirveyi gelecek nesillerimize de devretmek zorundayız bunun için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz…” diyen AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç’un heyecanı ve azmi adeta gözlerine mimlenmiş gibiydi.

Vekil Koç ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimiz sık sık gelen ziyaretçileri ve telefonları vesilesiyle kesilse de kendisi bu durumdan çok memnundu. Her telefon sonrasında “ne kadar insanımıza ulaşabilirsek ve sorunlarına çözüm üretebilirsek o kadar mutlu ve huzurluyuz” demeyi de ihmal etmiyordu.

AK Parti Trabzon Vekili Vehbi Koç, ulusal ve uluslararası iş dünyasında kendisini ispatlamış bir isim. Bununla birlikte insani duruşuyla da başta şehri Trabzon olmak üzere gittiği her yerde sevgisi ve saygısı ile iz bırakan bir isim. Doğu ve Güneydoğu'da da geçmişten gelen önemli dostluk bağları bulunan Vekil Koç’un zihninden aldığım okuma kodları, siyasette amatör ruhunu ve enerjisini kaybetmemiş isimlere daha fazla ihtiyacımız olduğunu yeniden anımsattı çünkü meclisin enerjisi doğrudan vatandaşa sirayet eder…