5000 YILLIK TROYA EFSANESİ DEVLET OPERA VE BALESİ İLE ANTALYA EXPO'DA HAYAT BULUYOR

Kültür Sanat Cumartesi 07 Eylül 2019 00:53

1-18 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşen 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında 16 Eylül'de sahnelenecek "TROYA" epik operası ilk kez Antalya'da ve ilk kez Antalya EXPO'da sanatseverler ile buluşturuluyor.

5000 YILLIK TROYA EFSANESİ  DEVLET OPERA VE BALESİ İLE ANTALYA EXPO'DA HAYAT BULUYOR

Tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmirli ozan Homeros’un kaleme aldığı “İlyada” Destanı’nı, yaşandığı Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşıyan “TROYA” epik operası Antalya EXPO’da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Bugüne dek ülkemizde yaptığı temsillerle Türk sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan ve uluslararası bir başarıya da imza atarak 300’ü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyle dünyanın en önemli tiyatrolarından biri olan Bolşoy Tiyatrosu’nu fetheden  “Troya” epik operası 16 Eylül 2019 akşamı ilk kez Antalya’da olacak.

Muhteşem görsel tasarım şöleni ile Devlet Opera ve Balesi orkestrası, korosu, balesi, solist sanatçıları ve dansçılarının hep birlikte sahnede olduğu “Troya” epik operası UNESCO tarafından ‘Dünya Kültürel Miras’ listesine alınışının 20.yılına özel olarak hazırlandı.     

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni, ünlü tenor Murat Karahan’ın Sanat Yönetmenliği’nde 300’ü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyle Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eserin bestesi Bujor HOINIC’e, librettosu Artun HOINIC’e, rejisörlüğü Recep AYYILMAZ’a, koreografisi ise Volkan ERSOY’a ait.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi’nin “2018 Troya Yılı”na damgasını vuran en büyük prodüksiyonu ”TROYA” epik operası ile ünlü balet Tan Sağtürk 12 yıl aradan sonra Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde seyirci ile buluşuyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa KURT’un da Homeros’u canlandırdığı eser, tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmirli ozan Homeros’un kaleme aldığı “İlyada” Destanı’nı, yaşandığı Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşıyor. Tan SAĞTÜRK ise Paris’in Kardeşi “Hektor”u canlandırıyor.

Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl KUTOĞLU’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar ZÖNGÜR de özgün koreografisi ile sahnede yer alacak.  Eserin dekor tasarımı Özgür USTA, kostümleri Aydan ÇINAR imzası taşıyor.

26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali tenor Murat KARAHAN’ın da solist olarak yer alacağı Gala Konser ile sona erecek.

Ünlü İtalyan şef Fabrizio Maria Carminati yönetimindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde gerçekleştirilecek konserde birbirinden ünlü solistler, Soprano Angelina AKHMEDOVA, mezzosoprano Anastasia BOLDYREVA, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni,  tenor Murat KARAHAN ve bariton Eralp KIYICI aryalardan türkülere, belcantolardan tangolara uzanan özel repertuvarıyla Aspendos’ta unutulmaz bir gece yaşatarak festivalin kapanışını da yapacak.