​AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YAZICI:"YEREL YÖNETİMLERLE İLGİLİ DÜZENLEME BU AY İÇİNDE MECLİS'E GELECEK"

Siyaset Perşembe 18 Ocak 2018 03:00

Yerel yönetimlere ilişkin düzenlemenin yerel seçimlerden bir yıl önce Meclis'ten geçme zorunluluğu bulunduğunu belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "bu alanla sınırlı öneri, tasarı ya da teklif, inşallah önümüzdeki hafta veya bu ay sonuna kadar Meclis'e gelir. Mart sonundan önce de Meclis'ten geçişi sağlanır." dedi.

​AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı:"Yerel yönetimlerle ilgili düzenleme bu ay içinde Meclis'e gelecek"

ANKARA (YENİBİRLİK)

AK Parti tarafından, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamındaki uyum düzenlemelerine yönelik çalışmalar kapsamında oluşturulan üst komisyon ve beş alt komisyon üyeleri ilk toplantısını yaptı.Toplantının ardından komisyon üyeleri Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bilgilendirdi.

Toplantıya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Meclis’e ilk olarak yerel seçimlere ilişkin yapılacak düzenlemenin geleceğini söyledi.

“İLK DÜZENLEME ÇOK GENİŞ KAPSAMLI DEĞİL”

Henüz bir takvim belirleyemediklerini ancak komisyon üyelerinin takvimin belirlenmesinde zaruret olduğunun altını çizdiğini aktaran Yazıcı, Meclis’e ilk gelecek konunun, yerel yönetimlere ilişkin yapılacak düzenlemeler olduğunu ifade etti. Yerel yönetimlerle ilgili düzenlemenin, yerel yönetim seçimlerinden bir yıl önce Meclis’ten geçmesi gerektiğini belirten Yazıcı, “Dolayısıyla bu alanla sınırlı öneri, tasarı ya da teklif, inşallah önümüzdeki hafta veya bu ay sonuna kadar Meclis’e gelir. Mart sonundan önce de Meclis’ten geçişi sağlanır. Çok geniş kapsamlı değil, biraz daha teknik.” diye konuştu.

Düzenlemenin içeriğiyle ilgili örnek veren Yazıcı, “Biz seçilme yaşını 18’e indirdik. Yerel yönetimlerde aday olabilmek için anayasada öngörülmüş bir yaş sınırı yok ama Mahalli İdareler Seçimi Kanununda, yerel yönetimlerde aday olabilmek için 25 yaş düzenlemesi var. Bu 18’e inecek.” dedi.

“REFORMİST BİR ÇALIŞMA OLACAK”

Çalışmanın özünde vesayetçiliği sonlandıracak, hem bürokraside hem devletin hizmet üretiminde engel teşkil edecek mekanizmaların, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyumu sağlanacak şekilde yeniden düzenleneceğini söyleyen Yazıcı, “Bu çalışmaların bir mekanik yönü var, bir de 16 Nisan 2017’de milletimizin oylamasıyla gerçekleştirilen, yürürlüğe giren cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye’ye sağladığı reform yönü var. Reformist bir çalışma olacak” diye konuştu.

“HER KİŞİ VE KESİMLE TEMAS KURULACAK”

Çalışmanın belli bir aşamaya gelince kamuoyuyla paylaşılacağını ifade eden Yazıcı, “Bu çalışma Türkiye’nin çalışmasıdır. Dolayısıyla hem diğer partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, Türkiye toplumunun sosyal hayatı içerisinde var olan her kişi ve kesimle temas kurmak suretiyle sürdürülecek.” dedi. Kimden ne destek gelirse değerlendirileceğini belirten Yazıcı, “Örneğin, komisyon toplam 35 kişiden oluşuyor ama bizim grubumuz 316 kişi. Herkes bu çalışmaya odaklanacak. En iyi yapılanmayı, düzenlemeyi hedefe koymak suretiyle, çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BİR ÖNERİLERİ VARSA PAYLAŞIRLAR”

Yazıcı, muhalefetle şu ana kadar bir temas kurulup kurulmadığına yönelik bir soruya, “Muhalefetin önünde yapıyoruz, yani muhalefet partileri 3 Kasım 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterecek olanlar var, onlar Cumhurbaşkanını değiştirmek istediklerine göre, Cumhurbaşkanıyla yürütme erkinin uyumu nasıl olacak? Herhalde bu konuda kafa yoruyorlar. Bir önerileri varsa, bir bakış açıları oluşmuş işe onu da herhalde paylaşırlar diye düşünüyorum. Ya da Meclis’e geldiği zaman paylaşırlar. Biz ayrıca bu çalışmayla alakalı bütün partilerle temas kuracağız diye bir şey yok.” karşılığını verdi.

“İTTİFAKIN ALANI TÜRKİYE SINIRLARI KADAR GENİŞTİR”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, Türkiye’nin en önemli, en kıymetli, devrim niteliğinde bir projesi olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Dolayısıyla bunu sağlayan siyasi yapılardan bir tanesi de MHP’dir. Zaten deklare ettiler. Seçime doğru bu tutum ve davranışları devam edecek.” dedi. İttifak komisyonunun oluşturulduğunu hatırlatan Yazıcı, “MHP ile AK Parti arasında işte bu komisyon aracılığıyla somut temas olacak. O temas çerçevesinde uyum çalışmalarına ilişkinde herhalde öneriler, katılımlar, katkı şeklinde konuşulur. Ona göre onu da revize ederiz.” açıklamasında bulundu. Yazıcı, “İttifak ile ilgili başka partilerin girmesi söz konusu olabilir mi, BBP gibi” sorusuna, şöyle cevap verdi:  “ Milli birlik ittifakı dediğimiz bu ittifakın alanı daraltılmamış çerçevesi çizilip kapısı kapatılmamış. Bunun içerisinde olmak isteyen herkese açıktır. Bu ittifakın alanı Türkiye sınırları kadar geniştir. İçine de 80 milyonun gireceği kadar derinliği var, açık tutuyoruz.”