'AKILLI İSTANBUL'U 5.5 MİLYON GENÇLE KURACAĞIZ'

Güncel Perşembe 14 Mart 2019 13:20

AK Parti ve Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Endüstri 4.0'ı 'Yeni Sanayi Devrimi' olarak niteleyerek, projelerini bu nedenle İstanbul 4.0 çatısı altında topladığını söyledi. Yıldırım, "İş yapma biçimi, günlük hayat değişecek. İstanbul buna öncülük edebilir. En önemli kaynağımız 5.5 milyon gencimiz." dedi.

'Akıllı İstanbul'u 5.5 Milyon Gençle Kuracağız'

Gülay YÜCEL

Belediye Başkan adayı olduğu kente büyük hedeflerle gelen Binali Yıldırım, İstanbul’un akıllı, güvenli, zengin ve hayatı kolaylaştıran bir şehir olacağını belirterek, bunun için bilgi teknolojilerini en iyi şekilde kullanacaklarını söyledi.

İstanbul’da ajans ve gazetelerin teknoloji editörleri ve yazarlarıyla bir araya gelen bir araya gelen AK Parti ve Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 5 yıl sonrasının İstanbul’unu anlattı. Endüstri 4.0’ı ‘Yeni Sanayi Devrimi’ olarak niteleyen Yıldırım, projelerini bu nedenle İstanbul 4.0 çatısı altında topladığını söyledi.

Belediye Başkan adayı olduğu kente büyük hedeflerle gelen Binali Yıldırım, İstanbul’un akıllı, güvenli, zengin ve hayatı kolaylaştıran bir şehir olacağını belirterek, bunun için bilgi teknolojilerini en iyi şekilde kullanacaklarını belirtti. Yıldırım, “İstanbul’un yıllık 232 milyar dolar olan gelirini 300 milyar doların üstüne çıkaracağız. Bunun için yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. İstanbul’daki 5.5 milyon gencimiz bizim en önemli kaynağımız. Gençlerimizle birlikte bunu başaracağız” dedi.

Dünyanın üç büyük dönüşüm yaşadığını ve şimdi de Endüstri 4.0 çağının başladığını ifade eden Yıldırım, “Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things, IoT) kavramıyla başlıyor. Endüstri 4.0, gelişen bilişim teknolojileriyle, geleneksel sanayiyi ve hizmetleri bütünleştiren bir yaklaşımdır. Bugüne kadar alıştığımız bütün iş yapma biçimlerini, alışkanlıklarımızı, gündelik hayatımızın akışını baştan sona değiştirecek olan yeni bir sanayi devrimidir. Biz de bu nedenle İstanbul’daki projelerimizi ‘İstanbul 4.0 çatısı altında topladık. Daha önceki değişimlerden farklı olarak Endüstri 4.0’ın en önemli ham maddesi yetişmiş, eğitimli genç beyinlerdir. İstanbul buna öncülük edecek. İstanbul Türkiye’nin lokomotifidir. Bu işi İstanbul’da başarırsak tüm Türkiye’de başarmış olacağız” diye konuştu. 

“500 milyon TL’lik kaynak oluşturacağız” 

Binali Yıldırım, Bayrampaşa’da kurulması planlanan teknoloji merkezinde gençlerin burada akıl teri dökerek yeni fikirler, projeler ve girişimler sergileyeceklerini söyledi. Yıldırım, bu merkezde inovasyon oluşturmak için çalışan gençler için 500 milyon TL’lik bir kaynak oluşturacakları bilgisini verdi.
“İstanbul’da binalara deprem uyarı sistemi takılacak”
Sancaktepe’de kurulacak Afet Yönetimi ve Akıllı Kent Merkezi’nin, şehre dair toplanan verilerin depolandığı merkez olacağını ve büyük verinin burada oluşacağını anlatan Yıldırım, bu veriyi gençlere de açacaklarını söyledi. Akıllı Afet Yönetimi için binalara takılacak sensörler ile yapıların titreşimini izleyeceklerini ifade eden Yıldırım, deprem ve taşkından doluya kadar afetlere karşı erken uyarı sistemleri geliştireceklerini, akıllı sayaçlarla okuma gibi işlemlerinin online ve anlık yapılabileceğini vurguladı. 

Metrolara bedava internet 

Yıldırım, 518 kilometre uzunluğa ulaşacak metro hatları ile toplu ulaşımın yüzde 48’i yer altında gerçekleşeceğini hatırlattı: “Yeraltı metro istasyon ve araçlarında internet erişimi kesilmeyecek, üstelik ücretsiz olacak. İstanbulluların bilgi dünyasıyla iletişimi kesilmeyecek.”

“Boşuna kırmızı ışık yanmayacak” 

İstanbul’da trafik konusunda teknoloji odaklı yenilikler yapacaklarını vurgulayan Yıldırım, “Ulaşım Asistanı ile en kısa, en ucuz rotalar, İstanbul’daki tüm ulaşım sistemlerini birleştirerek yerelde anlık çözüm üretilecek. Her gün gerçekleşen 32 milyon seyahatin başlangıç ve bitişi, akış ve sıklığı tüm trafik yönlendirme ve yatırımlarını şekillendirecek büyük veriyi sağlarken; akıllı kavşak uygulamaları yoğunluğa göre akış ayarlayarak trafikte beklemeyi azaltacak. Hangi tarafta sıkışıklık varsa oraya yeşil ışık yanacak” ifadelerini kullandı.
Kamusal alanlar, meydanlar ve parklar kameralarla 24 saat kontrol atında tutulacak. Buralarda halkın huzurunu bozanlar anlık tespit edilecek ve anlık müdahalede bulunulacak. Bu veriler sayesinde parklar, meydanlar, sahiller ailelerimiz için çok daha güvenli yerler haline gelecek.

İstanbul’a ses sensörleri

İstanbul’da sokaklara kurulacak sensörler ölçümleri yaparak gürültüyü anlık tespit edecek. Gürültü bariyerini aşan noktalar için hemen önlem alınacak. Şehrin huzuru ve gürültü bariyerleri için veriye dayalı çözümler sağlayacağız.
Dönüşümün parası öğrenciye
Kaynağında çöp ayrıştırma projemiz ile sıfır atık politikası uygulayacağız. Geri dönüşün gelirini, öğrencilerin ‘İstanbulkart’ına ulaşım indirimi olarak yansıtacağız. İstanbulkart, evden okula, okuldan eve günlük yaşamda ihtiyaç duyulan her noktada ödeme yapabilen bir e-cüzdana dönüşecek.

Evin içi gibi aydınlık İstanbul

Bina ve yapıların çatı/teras alanları güneş panelleri ile donatılarak şehir temiz enerji kaynakları ile beslenecek. Ortak alan giderlerini düşüreceğiz. Evlerin içi gibi aydınlık bir İstanbul için aydınlatma master planı ve akıllı direklerle verimlilik sağlanacak. Evde bakım hizmetlerinde takvim rutininden, S.O.S bilekliklere geçilecek, hastaların sağlığı uzaktan takip edilecek.
Gerekli sürede sonuca ulaşmayan talep ve şikayetler Binali Yıldırım’ın ekranına düşecek
Binali Yıldırım, belediyeciliğin artık sadece çöp toplamak, su, doğalgaz sağlamak olmadığını anlatarak “Beyaz Masa uygulaması üzerinden gelen her şikayet ve talep ilgili birimlere iletilip ivedilikle çözülecek. Gerekli sürede sonuca ulaşamayan her talep veya şikayet benim bilgisayar ekranıma düşecek. 15 milyon İstanbullunun ihtiyaç ve beklentileri büyük veri analiz havuzunda sentezlenerek benzeri şikayetler oluşmadan önlemler alınabilecek” dedi.

Teknoloji üssüyle 18 bin kişiye istihdam kapısı
Yıldırım, “Bayrampaşa’da 1.5 milyar lira yatırımla kurulacak olan Türkiye Teknoloji üssü, ‘Fırsat olsa neler yaparım’ diyen girişimcilerin yeni yuvası olacak. Garajda kurulan ve tek sermayeleri akıl teri olan Facebook, Google gibi şirketler dünyanın en büyük gelirlerine imza atarken, Türk gençleri daha konforlu teknoloji üssüne kavuşacak. Yapay zekanın da merkezi olacak teknoloji üssünde araştırmacılar projelerini geliştirecekler. Bu projemizi üniversitelerin, şirketlerin, girişimcilerin, merkez ve yerel yönetimlerin eşgüdüm halinde çalışabilecekleri bir merkez olarak tasarladık ve merkez ülke ölçeğinde bir kuluçka merkezi olacak. Öğrenciler için sürekli eğitim ve mesleki deneyim; yaşayanlar için kamusal, çalışanlar için barınma ve yaşam alanı olarak hizmet verecek. Doğrudan 6 bin 500, toplamda ise 18 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Türkiye Teknoloji Üssü, Türkiye’nin özellikle 2023 yılı hedeflerine ulaşma konusunda önemli bir etken olacak.

Şirketler parayı inşaata değil araştırmaya harcayacak
Binali Yıldırım, “Pendik Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni kuruyoruz. Şirket ve girişimcilerin iş kalemleri içinde en önemli kalemlerinden biri arsa ve bina maliyeti. Biz bu şirket ve girişimcilerin AR-GE bütçelerini arsa ve bina maliyetlerine harcamalarını istemiyoruz. Onlara yardımcı olmak adına, Pendik’te 1500 dönümlük İBB mülkiyetindeki arsalar üzerine Teknoloji Geliştirme Merkezi kuracağız. Teknolojinin önde gelen firmaları burada belediyenin sağlayacağı kaynaklarla AR-GE bütçelerini arsa ve inşaata harcamadan ürün geliştirme imkanına kavuşacaklar. Böylece çağın ötesinde teknolojik yeniliklere imza atacaklar. Ayrıca bu bölgede sanayi tesisleri, başarılı dünya örneklerinde olduğu gibi girdi-çıktı-atık ve yan mamul verilerine göre ilişkilendirilerek konumlandırılacak ve bu verimlilik artacak. Yani bir tesisin çıktısı, diğer tesisin hammadesi olabilecek.”