​ANADOLU EFES FIRSAT EŞİTLİĞİYLE GÜÇLENİYOR

Ekonomi Çarşamba 20 Eylül 2023 07:00

6 farklı ülkede 8000'in üzerinde çalışanı bulunan Anadolu Efes'in, 2030 sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında belirlediği 3 ana odak alanından biri "Fırsat eşitliğiyle güçlenmek".

​ANADOLU EFES FIRSAT EŞİTLİĞİYLE GÜÇLENİYOR

6 farklı ülkede 8000’in üzerinde çalışanı bulunan Anadolu Efes’in, 2030 sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında belirlediği 3 ana odak alanından biri “Fırsat eşitliğiyle güçlenmek”. 

Eşit işe eşit ücret; cinsiyet gözetmeksizin çalışanların eşit iş veya eşit değerde çalışma karşılığında aynı ücreti alması anlamına geliyor. 

Eşit değerde işe eşit ücret prensibi, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamına alınarak, 2030 yılına kadar hayata geçirilmesi gereken önceliklerden biri olarak kabul edildi.  Bu prensibin hızlı ve etkili biçimde hayata geçmesi için Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi’nin (UN Women) de aralarında olduğu birçok uzman kuruluşun katılımıyla “Uluslararası Eşit Ücret Koalisyonu” (EPIC) kuruldu. 2020 yılında ise, küresel düzeyde farkındalığı ve iş birliğini artırmak üzere 18 Eylül Uluslararası Eşit Ücret Günü olarak belirlendi. Bu günde, ücret eşitsizliklerinin temelindeki nedenlere ve 2030 yılına kadar cinsiyete dayalı ücret farkını kapatmak için yapabileceklere dair farkındalık yaratmak amaçlanıyor. 

Daha adil ve sürdürülebilir bir dünya için herkesin bir rolü olduğunu ifade eden Anadolu Efes Grup İnsan Kaynakları Direktörü Banu Artüz konuyla ilgili şunları paylaştı: ‘Dünyada kadınların işgücüne katılım oranı %47,4. Türkiye’ye baktığımızda ise bu oran %33 seviyesinde. Yani yaklaşık olarak erkeklerin 40 puan gerisinde. Ekonomik hayata katılamayan kadının, ücret konusunda da geride kaldığını görüyoruz. Çalışma Hayatında Kadınlar Endeksi’ne göre ise OECD ülkelerinde cinsiyet eşitliği için atılan adımlar son 10 yıldır oldukça yavaşladı. Eğer işyerinde cinsiyet eşitliğine yönelik ilerleme bu şekilde devam ederse bugün işe başlayan 18 yaşında bir kadın, çalışma hayatı boyunca ücret eşitliğini göremeyecek. Tüm bu bulgular, cinsiyete dayalı ücret açığı da dahil ekonomik hayattaki tüm eşitsizliklerin kaldırılmasına yönelik çabaların artırılması gerektiğine işaret ediyor. 

Anadolu Efes olarak, 2030 sürdürülebilirlik hedeflerimizde belirlediğimiz 3 ana odak alanımızdan biri “Fırsat eşitliğiyle güçlenmek”. Bu konuda her birimizin bir rolü̈ olduğuna inanarak, 6 farklı ülkeden 8.000’in üzerindeki çalışanımıza iş ortamı ve insan kaynakları süreçlerinde fırsat eşitliği sunuyor, yaklaşımımızda çeşitliliği ve kapsayıcılığı temel alıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızla FMCG sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı alan ilk şirket olduk.  Dünya genelinde kadınlar erkeklere göre %17 daha az kazanırken Anadolu Efes olarak eşit işe eşit ücret ödediğimizi bu yıl da bağımsız güvence beyanı ile bir kez daha ortaya koyduk. Ayrıca, kadın çalışan temsiliyetimizi 2030 itibarıyla %30’dan %50+1’e çıkarmayı hedefliyoruz. Özellikle kadın temsilinin daha az olduğu üretim ve satış gibi alanlarla ilgili planlarımızı da belirledik. Yarının ihtiyaçlarını karşılamak için iş gücümüzü dönüştürme yolunda adımlar atmaya devam edeceğiz’ dedi. 


ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR