hb 2 ekonomi
TRT m0bil 19 ve 20

BAKIR BARA NEREDE KULLANILIR?

Ekonomi Cuma 23 Temmuz 2021 09:49

Bakır bara nerede kullanılır?

Bakır bara nerede kullanılır sorusunun en temel cevabı, elektrik ile alakalı işler olarak verilebilir. Detaya inmemiz gerekirse; bu ürünlere trafolarda, iç ve dış sahalar ile ölçme merkezlerinde sıklıkla yer verilir.

Bakır madeninden üretilen baraların elektrik işlerinde sıkça kullanılmasının sebebi ise iletken olma özelliğinin altında yatar. Zira alüminyum malzemeden üretilen baralar da vardır, fakat bakır bara olarak bilinen ürünler yüzde 25 oranında daha yüksek iletkenlik seviyesine sahiptir. Bara çeşitleri arasında tercih yaparken alüminyum mu yoksa bakır mı şeklinde kararsız kalırsanız, maliyetin yanı sıra iletkenlik durumunu da göz önüne alabilirsiniz.

Bakır bara modelleri sahip oldukları yapılar ve özellikleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Bu ayrım, ürünlerine kendine özel kullanım alanlarını da beraberine getirir.

Daha çok elektriği kullanan panolar ile bağlantılı olması için tercih edilen bu ürünlerin bazen zorlu alanlarda performanse sergilemesi gerekir. Örneğin sıcaklık farkı olan bölgeler gibi... Flexible bara dediğimiz esnek bara da bu noktaya devreye girer. Sıcaklık farkından kaynaklanan uzama ya da kısalma gibi durumlara karşı uyum gösterir.

BAKIR BARA NE İŞE YARAR?

Bakır bara ne işe yarar sorusu, aslında bu malzemenin ne olduğunu da içinde barındıran bir cevaba sahiptir. Bu ürünler, elektriğe dayalı enerjinin aynı gerilim ve frekansta toplanıp ve dağılmasına yardımcı olan iletken parça olarak açıklanabilir.

Baralar, üstlenmiş oldukları görev sebebiyle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kullanım alanının geniş olmasında iletkenlik konusunda ortaya koyduğu performans önem taşır.

BAKIR BARA ÖZELLİKLERİ

Bakır bara özellikleri konusuna, ilk önce bu malzemenin görünümünden başlamak gerekirse; parlak bir dış görünüşe sahip olduğu söylenebilir.

Diğer özellikleri arasında ise yüksek çekme gücü, ince kaplaması ve optimum mekanik güç gibi faktörler sıralanabilir.

·        Bakır madeninden üretilmiş olan baralar daha yüksek akımın geçmesine yardımcı olur.

·        Bakır bara düşük enerji direncine sahiptir.

·        Güç kaybı bu ürünlerde daha düşük olduğu gibi, voltaj düşüş seviyesi de daha azdır. Voltaj konusunda sergilediği özellik ile daha yüksek performans sergileyebilir.

·        Bu baralar yüksek sıcaklık seviyesine karşı da başarılı performans ortaya koyar.

·        Baralar kullanıma hazır olarak tasarlanır. Böylece kullanıcılar zamandan tasarruf edebilir.

BAKIR BARA TESTLERİ

Bakır bara testleri, ürünün kullanım aşamasında sağlıklı bir şekilde çalışması adına oldukça önemlidir. Bu ürünlerde  iyi seviyede elektrik iletimi ve yüzeye uyum gösterme gibi performanslar beklenir. Aynı zaman ürünün uzamam durumu ile sertliği de bir başka önemli meselelerdir.

Bakır bara  bağlantısı kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir. Bunun yanı sıra, ürünü kullanacağınız alan farklı ağırlık ve ölçülere sahip olabilir.  Ancak baralar isteğe bağlı olarak özel üretim ile imal edilebilir. Dolayısıyla projenize uygun bara modeli piyasada yoksa bile imal ettirebilirsiniz.

ABONE OL