BAŞKENTTE "KALKAN" OPERASYONU

Asayiş Perşembe 12 Temmuz 2018 08:38

Ankara'da uyuşturucu satıcılarına yönelik 200 adrese helikopter destekli eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Başkentte "Kalkan" Operasyonu

Başkentte uyuşturucu satışının engellenmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren Ankara Emniyet MüdürlüğüNarkotik Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yaklaşık 6 aylık teknik ve fiziki takibin ardından operasyon başlattı.

Bazı birimlerden 350 ekipte toplam bin 500 polisin katıldığı operasyonu Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz bizzat yönetti. Operasyonda 15 dedektör köpek de kullanıldı.

Adreslere özel harekat ile girildi

Sabah erken saatlerde iki ayrı noktada toplanan ekipler, önceden belirlenen 200 adrese helikopter destekli ve eş zamanlı baskınlar yaptı.

Operasyon öncesi bazı şüphelilerin silahlı olduğu bilgisi üzerine Ankara Özel Harekat Şube Müdürlüğüne bağlı özel timler bu adreslerde bina ve daire kapılarını kırarak içeri girdi.

Beşiğe gizlenmiş silahlar ele geçirildi

Karapürçek'te bir eve düzenlenen operasyonda, evde arama yapan ekipler yatağın altına ve beşiğe gizlenmiş silahlar buldu.

Yüksek miktarda uyuşturucu ile çok sayıda silahın da ele geçirildiği operasyonun, 2018 yılının en kapsamlı narkotik operasyonu olduğu belirtildi.

Uyuşturucu satıcılarının hedefindeki çocuklara ve gençlere "kalkan" olmak amacıyla gerçekleştirilen operasyonun adı 15 Temmuz darbe girişiminde Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde şehit edilen polis memuru Hüseyin Kalkan'a atfedildi.

"Ankara'da eroin satışının yüzde 70'ini gerçekleştiren örgüt"

Operasyonun tamamlanması ve gözaltına alınan zanlıların emniyette ifadelerinin alınmaya başlamasının ardından suç örgütüne ilişkin detaylara da ulaşıldı.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, örgüt elebaşı Arkaç, başkentte sattığı haftalık 15 kilogram eroini, Afganistan ve İran'dan getirtti. Hakkari, Van ve İstanbul üzerinden Ankara'ya getirilen uyuşturucu, "hücre tipi" yapılanmayla faaliyet gösteren suç örgütü tarafından piyasaya sürüldü.

"Torbacı" olarak tabir edilenlerin örgüt yöneticilerini tanımadığı "piramit" tipi sistem sayesinde haftalık yaklaşık 500 bin lira değerinde uyuşturucu satıldı.

"Örgütün, Ankara'da eroin satışının yüzde 70'ini gerçekleştirdiği" belirtildi.

Faaliyetlerini polisten gizlemek ve yakalanmamak için her türlü yönteme başvuran suç örgütü, bu amaçla karşı takip ekipleri de kurdu. Arkaç'ın gideceği güzergahlarda önlem alan örgüt üyeleri, uyuşturucu trafiğini de aynı şekilde kontrol altında tuttu. Örgütün tedbirleri, polisin teknik ve fiziki takibiyle boşa çıkarıldı.

Uyuşturucu satışından elde edilen parayı ticari işlere yönlendiren örgüt, bu amaçla otomotiv, araba kiralama ve nakliye sektörlerinde şirket kurarak faaliyet gösterdi. Aynı zamanda tefecilik de yapan Arkaç, örgüt üyelerini de kurduğu şirketlerde sigortalı çalışan olarak gösterdi.

Muzaffer Arkaç kazandığı parayla akrabalarının adına çok sayıda gayrimenkul ve araç alırken, bu evlerden bazılarını uyuşturucuları "zulalamak" için kullandı.

Servet Yılmaz operasyonu adım adım takip etti

Soruşturmanın başından itibaren her aşaması hakkında ilgili birimlerden sürekli bilgi alan Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz'ın talimatıyla diğer şubelerden personelin de katılımıyla özel ekip kurularak, Narkotik Şube çalışanlarına destek sağlandı. Yılmaz, çalışmaların tamamlanmasının ardından başlatılan operasyonu da bizzat yönetti.

Operasyonda, Uyuşturucu Daire Başkanlığı talimatıyla 15 dedektör polis köpeği de kullanıldı. Bunlardan 6'sı çevre illerden operasyon öncesi getirildi.

Örgütün Pursaklar'da boş tuttuğu evde zulalanan 17,5 kilogram uyuşturucu, narkotik dedektör köpeği "Bena" tarafından bulundu.

Tamamına yakını silahlı yakalanan, aralarında Muzaffer Arkaç ile eşi ve annesinin de bulunduğu suç örgütü üyeleri hakkında "suç örgütü kurmak, uyuşturucu ticareti yapmak, sahtecilik, tehdit, yaralama ve tefecilik" suçlarından işlem uygulanacak.