'CEHENNEM ADASI NARGİN'

Magazin Cumartesi 16 Mart 2019 00:30

Birinci Dünya Savaşı sırasında sivil asker, kadın erkek binlerce Türk'ün esir tutulduğu Bakü'deki Nargin Adası sinema filmi oluyor. 'Cehennem Adası Nargin' adındaki filmin çekimleri bu yılın Haziran ayında başlayacak.

'Cehennem Adası Nargin'

Büyük bir prodüksiyonun gerçekleşeceği yüksek bütçeli filmde Türk ve Azeri oyuncular rol alacak. Filmin danışmanları arasında hayatını Sarıkamış ve Doğu Cephesinde yaşananlara adayan cerrah Prof. Dr. Bingür Sönmez ile  tarihçi Prof. Dr. Tufan Gündüz yer alıyor. Filmin kostümlerini ise İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ‘Lady’lik unvanı verdiği, aralarında Lady Gaga’nın da bulunduğu dünyaca ünlü birçok ismi giydiren Türk modacı Zeynep Kartal hazırlamaktadır. Filmde rol alacak isimler arasında  Esra Bilgiç yer alıyor.

1915 yılında Doğu Anadolu Bölgesi’nde başlayan Rus işgali sırasında esir alınan binlerce Türk, Rusya’daki esir kamplarına götürülmüştü. Bu esir kampları arasında en zorlu şartlara sahip olanların başında da Bakü’nün birkaç mil açığındaki Nargin Adası geliyordu. 1915-1917 yılları arasında 20 bini aşkın Türk’ün esir tutulduğu adada binlerce Türk şehit düşmüştü. Hala toplu mezarların bulunduğu ve Türk tarihinin en acı dolu sayfalarından biri olan Nargin Adası beyaz perdeye aktarılıyor. Senaryosu 6 aylık çalıma sonunda biten filmin genel hikâyesini Ortadoğu Yapım Proje Danışmanı Bülent Günal kaleme aldı.     

‘Cehennem Adası Nargin’ adlı sinema filmi Nargin adasındaki esaret günlerini, Azerbaycanlıların adadan esir Türkleri kaçırmak için nasıl büyük bir uğraş verdiklerini, aynı zamanda Türk ve Azeri dostluğunu gözler önüne seriyor. 

Gerçek Hikayeden Uyarlandı

Cehennem Adası Nargin sinema filmi, Erzurum Umudum Köyünden esir alınıp Nargin’e götürülen 8 yaşındaki Mustafa’nın Kolağası Halit Bey ile askerleri Mümin Çavuş, Iğdırlı Yusuf ve Pehlivan Hamza tarafından kurtarılma çabalarını işliyor. Gerçek olaylardan esinlenerek geniş bir ekiple senaryolaştırılan filmde, Türk esirleri kurtarmak için tüm servetini harcamaya göze alan Azerbaycan’ın ünlü ismi Hacızeynelabidin Tagiyev önemli bir yer tutuyor. Filmdeki gerçek karakterler arasında Dr. Nermin Nerminov ve Ayşe Ana gibi yardımsever Azerbaycanlılar da bulunuyor. Esaret günlerinde göz yaşartıcı bir aşk hikâyesinin de anlatıldığı Cehennem Adası Nargin filminin 2019 yılında vizyona girmesi planlanmaktadır. ,

Filmin Yapımcılığını ise Sancak Medya, Diler Medya ve Ortadoğu Yapım’ın bir araya gelip kurduğu Medya Küp Yapım firması üstlenmektedir.