CHİEFS 25 YIL SONRA İLK KEZ AFC FİNALİ'NDE

Spor Pazar 13 Ocak 2019 03:44

Indianapolis Colts'u sahasında 31-13 mağlup eden Kansas City Chiefs, Amerikan Futbol Konferansı (AFC) şampiyonluk maçına çıkacak.

Chiefs 25 Yıl Sonra İlk Kez AFC Finali'nde

Bertan ERMAN

Maçın ilk hücum serisini gerçekleştiren Indianapolis Colts, birinci ve ikinci hakta Marlon Mack'i koşu oyunlarında kullandı. Üçüncü hakta Eric Ebron, Andrew Luck'ın pasını tutamadı ve sadece 7 yarda ilerleyebilen Lacivert Beyazlılar, degaj ile hücum hakkını Kansas City Chiefs'e verdi. Missouri ekibi, ilk hücum serisinde, etkili pas oyunlarıyla ilerledi ve son oyunda, running back Damien Williams'ın 10 yardalık koşu oyunundan touchdown yapmayı başardı. Harrison Butker'ın ekstra golü sonrasında Chiefs, Colts karşısında 7-0 öne geçti. (10.05) Daha sonra savunmada Colts hücumunun ilerlemesine izin vermeyen Kansas City, farkı çift hanelere çıkaran sayıyı Tyreek Hill'in touchdownı ile buldu. "Çita" lakaplı wide receiver, yaptığı 36 yardalık koşu oyununu gol bölgesinde tamamladı. Touchdown sonrasında Butker'ın ikinci ekstra golü de isabetli oldu ve Missouri ekibi skoru 14-0'a getirdi. (6.28) Rakibine hiç hücum hakkı yenileme izni vermeyen Kansas City Chiefs, birinci çeyreği bu skorla tamamladı.

İkinci 15 dakikanın başında, önceki çeyrekten kalan hücum serisini sürdüren Chiefs, Harrison Butker'ın 39 yarda uzaklıktan attığı alan golüyle farkı 17 sayıya çıkardı. (12.13) Indianapolis Colts, dördüncü hücum serisinde de hak tazeleyemese de, Kansas City Chiefs'in başarılı hücum hattı oyuncusu Eric Fisher, sırasıyla ofsayt ve holding hatalarıyla, takımının hücumunu 15 yarda geriye sürükledi. Bu nedenle istediği ilerlemeyi kaydedemeyen Missouri ekibi, son hakkında Dustin Colquitt'in degajı ile topu Colts'a vermek istedi. Ancak linebacker Najee Goode, Colquitt'in degajını blokladı. Gol bölgesine düşen topu, Indiana ekibinin wide receiverı Zach Pascal yakaladı ve touchdown oldu. Akabinde Adam Vinatieri, ekstra golü sayıya çevirdi ve fark 10 sayıya düştü. (5.56) Ancak Chiefs'in yıldız oyun kurucusu Patrick Mahomes, 4 yardalık koşu oyunundan bir touchdown daha yaptı. (1.40) Ekstra gol sonrasında ilk yarım saatin skoru belli oldu. Son hücumda ise, Adam Vinatieri 23 yarda uzaklıktan alan golü kaçırdı ve Kansas City Chiefs soyunma odasına 24-7'lik üstünlükle gitti.

Missouri ekibi, üçüncü çeyreğin ilk hücum serisinde top kaybı yaptı. Chiefs, iyi bir ilerleme kaydetse de, daha sonrasında istediği mesafeleri geçemedi. Son hücum hakkında, alan golü yerine hücumu tercih eden Kansas City'de Patrick Mahomes, savunma hattından Denico Autry tarafından sacklendi ve hücum sırası Indianapolis Colts'a geçti. (8.40) Ancak Colts, yine hücumdan istediğini çıkaramadı. Çeyreğin bitimine 50 saniye kala Chiefs savunmasından önemli bir hamle geldi. Colts hücumunda Andrew Luck, Dee Ford tarafından sacklenirken, topun hakimiyetini kaybetti. Yere düşen topu Justin Houston yakaladı ve Kansas City Chiefs yeni bir hücum hakkı kazandı.

Üçüncü 15 dakikalık bölümde iki takım da sayı üretemese de, Chiefs'in önceki çeyrekten kalan ve fumble sonrası elde ettiği hücum serisinde istediğini gerçekleştiremedi ve eli boş döndü. Maç boyunca ilk kez etkili bir şekilde hücum yapan Indianapolis Colts, 29 yardalık pas oyunundan ikinci touchdownına imza attı. T. Y. Hilton, Andrew Luck'ın pasını gol bölgesine çok yakın bir yerde yakaldaıktan sonra touchdown sayısını yaptı. (5.31) Fakat Adam Vinatieri ekstra golü kaçırdı ve fark sadece 11 sayıya kadar düştü. Kansas City Chiefs, akabinde gerçekleştirdiği hücum serisinde bir başka running back Darrell Williams'ın 6 yardalık koşu touchdownı ve sonrasında Harrison Butker'ın ekstra golü ile maçın kontrolünü sağladı. (2.23) Kalan sürede sayı olmayınca, karşılaşma Chiefs'in 31-13'lük galibiyetiyle tamamlandı. 1994 yılından sonra ilk kez AFC şampiyonluk maçına çıkacak olan Missouri ekibi, önümüzdeki hafta New England Patriots - Los Angeles Chargers maçının galibi ile 53. Super Bowl'a kalmak için mücadele edecek.

MAÇTA ÖNE ÇIKAN İSİMLER

 KANSAS CITY CHIEFS 

Patrick Mahomes (#15, QB): 41'de 27 pas isabeti, 278 yarda pas mesafesi, 3 koşu oyununda 8 yarda mesafe ve 1 koşu touchdownı

Damien Williams (#26, RB): 25 koşu oyununda 129 yarda mesafe ve 1 koşu touchdownı, 6'da 5 pas yakalamada 25 yarda mesafe

Tyreek Hill (#10, WR): 13'te 8 pas yakalamada 72 yarda mesafe, 1 koşu oyununda 36 yarda mesafe ve koşu touchdownı

Dee Ford (#55, LB): 4 solo tackle, 1 sack, 1 kez rakip oyuncuyu fumble yapmaya zorlama

Justin Houston (#50 LB): 2 solo tackle, 2 sack, 1 defansif recover

 INDIANAPOLIS COLTS 

Andrew Luck (#12, QB): 36'da 19 pas isabeti, 203 yarda pas mesafesi, 1 touchdown pası, 2 koşu oyununda 17 yarda mesafe

Zach Pascal (#14, WR): 3'te 1 pas yakalamada 7 yarda mesafe ve bloklanan degaj sonrasında recover touchdown

Darius Leonard (#53, LB): 10 solo tackle, 4 tackle desteği, 1 kez rakip oyuncuyu fumble yapmaya zorlama, 1 defansif recover