CHP BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI RIZA AKPOLAT: BEN DE ONLARDAN BİRİYİM

Röportaj Cumartesi 30 Mart 2019 11:00

"30'lu yaşlarında genç bir belediye başkanının en büyük faydasını görecek grup açıkçası gençler. Ben de onlardan biriyim; sıkıntılarına, sorunlarına, buhranlarına 'içeriden' tanığım. Kuşağıma, gençlere sahip çıkacağım."

CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat: Ben de onlardan biriyim

Neşe BERBER

Fotoğraf: Şafak GÜVEN

Beşiktaş, uzun süredir CHP’li belediyeler tarafından yönetilen bir ilçe. Hatta bir anlamda ‘kale’ olarak gördükleri bir yer. Ancak yıllar sonra ilçeden yükselen ve sandığa gitmeyeceğini söyleyen küskün seçmen, birşeyleri de değiştirmeye zorlamış gözüküyor. CHP İl yönetiminden başkanlığa aday gösterilen Rıza Akpolat’ın seçilmesi durumunda Beşiktaş Belediyesinde bir değişimin olacağına inananlar özellkle parti içinde bir hayli fazla. Değişiklik sadece başkanla sınırlı tutulmamış parti tarafından, eski meclis üyelerinden de hiçbiri yeni aday listesinde yok. Görünen o ki, ‘Değişim için önce kendi içimizde değişim şart’ demişler. Beşiktaş adayı Rıza Akpolat’ın gelmesi Beşiktaş’ta bir değişim rüzgarı estirir mi bilinmez ama, 37 yaşında, siyaset bilimi, kamu yönetimi gibi alanlarda eğitim almış, iş yaşamında da turizm, eğitim, danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren Akpolat  hayli iddialı. Sanırım hiçbir dönemde, Beşiktaş’ın adayı seçimde Rıza Akpolat kadar zorlanmamıştır. Zira Akpolat seçim stratejini belirlerken hem yapacaklarını, hem de eski yönetimle ilgili dezavantajları düzeltmek zorunda kalan bir aday olarak karşımıza çıkıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Beşiktaş Belediye Başkan adayı Rıza Akpolat ile Beşiktaş projelerini, neler yapmak istediğini, seçimi enine boyuna tüm samimiyetiyle konuştuk..

Yerel seçimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de son yıllarda her seçim kritik. Ama inanın bu seçim, hepsinden daha büyük önem arz ediyor.

Ama bunun için hem ortaya bir niyet koymak hem de vatandaşları ideolojisine veya inancına göre ayırıp, kayırmadan siyaset üstü bir yaklaşım sergilemek gerekiyor. Sokakta yaşanan her sorun, şikayetin sahibinin kimliğinden bağımsızdır çünkü tüm vatandaşlarımızın sorunudur. Bu anlamda, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi de Beşiktaş için önem taşıyor. Beşiktaş’ın merkez toplanma noktaları ile 40 ana caddesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanında ve hizmetlerden mahrum bırakılıyor. İnsanlar bilmedikleri için trafik sorununu bizim çözmemizi bekliyorlar. Halbuki İstanbul Büyükşehir Belediyesi işin içinde olmadan bu sorunu çözmek mümkün değil. Ya da mesela, deniz ulaşımını artırmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yapmamız şart. İşte, Ekrem İmamoğlu seçilirse hem pek çok sorunu çözmek hem de Beşiktaş’ı kalkındırmak yolunda önümüzdeki pek çok engel kalkmış olacak. Bu nedenle, seçmenimizin sandığa gitmesini çok önemsiyoruz.

Sandığa oy kullanmaya gitmeyeceğini söyleyen bir seçmeniniz var, bu konuda ne
söyleyeceksiniz?

Bizim sandığa gitmeyen her seçmenimiz hanemize eksi, rakibin hanesine ise artı olarak yazılacaktır. Beşiktaş’tan tüm Türkiye’ye sesimizi en gür şekilde duyurmak için tüm Beşiktaşlıları tek yürek olmaya davet ediyorum. Değişim için onların oyu çok önemli. Sadece Beşiktaş’ın değil, Şişli ve Beyoğlu ilçelerimizle ortak projelerimiz var. Birbirimize komşu olduğumuz bölgemizde, İstanbul’un kalbinde, sosyal demokrat çalışma sistemini beraber kuracağız

Beşiktaş Belediye Başkanı seçilirseniz nasıl bir belediye bekliyor seçmeni?

Bölmeden, kutuplaştırmadan, kızmadan, yapılanı lütuf görmeden tüm Beşiktaşlılara eşit hizmet götürmek için geliyorum.

Bu yüzden ayrışmayalım ve Beşiktaş’ta ayrışma isteyenleri mutlu etmeyelim. Başka Beşiktaş yok. Tek yürek olup Beşiktaş’a sahip çıkacağız!

Belediyeciliğim iki kavram üzerinde yükselecek; ‘aktif katılım’ ve ‘ortak çaba’.

Beşiktaş’ta herkes çözümün bir parçası olacak. Sözü olan herkesi dinleyeceğiz ve tüm kararlarımızda ‘ortak iyi’yi bulmaya çalışacağız. Buna adaylığım kesinleştiğinde başladık aslında. Muhtarlarımız, sivil toplum, esnafımız, spor kulüplerimiz, tüm paydaşlarla bir araya geldik, görüştük ve abartmıyorum, sokak sokak sorunları tespit ettik. Eksikleri belirleyerek her mahalleye özel projeler hazırladık. Bugün Beşiktaş’ta seçmen bizim projelerimize baktığında, kendi sokağındaki sorunu ve çözümü görebiliyor.

Göreve geldiğim andan itibaren, Beşiktaş halkını süreçlere dahil edebilmek için ne gerekiyorsa yapacağız.

Halkı nasıl bu sürece dahil edeceksiniz, hangi yöntemlerle?

Örneğin, hafta sonları Çarşı’da kent sakinlerinin gelip istedikleri her konuda görüşlerini, şikayetlerini ve önerilerini iletebilecekleri ‘Açık Mikrofon’ etkinlikleri düzenleyeceğiz. Vatandaşlarımızın dillendirdiği konular arasından öncelikli olanları belirleyip çözme veya hayata geçirme yolunda gerekli adımları hemen atacağız. Belediyedeki tüm süreçlerde ve karar alma mekanizmalarında şeffaflık hakim olacak.

Şeffaf belediyeciliği
uygulayacaksınız yani...

Beşiktaş halkı kafasında soru işareti olmadan bize güvenecek. Bunu sağlamak benim en öncelikli hedefim!

Muhtarlıklarımıza ekranlar kuracağız. Vatandaşlarımız hem bu ekranlardan hem de internet sitemiz üzerinden Belediye Meclis toplantılarını izleyebilecekler.

Türkiye’de pek rastlanmayan ama mesela Paris Belediyesi’nin başarı ile yürüttüğü ‘Katılımcı Bütçe’ uygulamasını Beşiktaş’ta hayata geçireceğiz. Beşiktaş halkı, Belediye bütçesinin nereye harcanacağına kendisi karar verecek. Mobil uygulamamız ve mahallelere konacak sandıklar aracılığıyla halkımız bize taleplerini iletecek. Ve Beşiktaş’ın bütçesi, Beşiktaş halkının taleplerine göre planlanacak.

Hayvanlar için projeleriniz neler olacak?

Beşiktaş sokak hayvanları ve hayvanseveri bol bir semt. İstanbul’un pek çok yerinde olduğu gibi, Beşiktaş’ta da sokak hayvanları kent kültürün önemli bir parçası. Onlar bize kentimizin mirası. Biz belediye olarak, insanımıza verdiğimiz değeri hayvanlarımızdan sakınmayıp onlarla çok yakından ilgileneceğiz.

HAYTAP ile yaptığımız protokolde, Beşiktaş’taki hayvanların yaşam haklarını korumaya ve mevcut durumlarını iyileştirmeye söz verdim. Ve bu sözümü tutacağım.

Can dostlarımızın yaşam kalitesini artırmaya yönelik pek çok proje geliştirdik. Acil bölümü de olan bir Hayvan Hastanesi ve Hayvan Bakım Merkezi kurarak yaralanan veya hastalanan hayvanlarımızı kurtaracağız.

Beşiktaş’ta 9 üniversite ve buna bağlı olarak çok sayıda öğrenci var. Öğrenciler için neler yapılacak Beşiktaş’ta?

Bir kere, gençler dünyanın her yerinde yerel yönetimlerin önemsemesi gereken grupların başında geliyor. Genç nüfus kentlere giderek ağırlığını koyuyor. Kentleri ve kentlerdeki yaşamı gençlere uygun tasarlamak zorundayız.

30’lu yaşlarında genç bir belediye başkanının en büyük faydasını görecek grup açıkçası gençler. Ben de onlardan biriyim; sıkıntılarına, sorunlarına, buhranlarına ‘içeriden’ tanığım. Kuşağıma sahip çıkacağım.

Gençlerin en acil çözüm bekleyen sorunu nedir sizce?

Beşiktaş özelinde, genç nüfusun acil çözüm bekleyen sorunları ulaşım ve barınma. Ulaşıma ulaşılamıyor. Biz bu sorunu çözmek, öğrencilerimizin Beşiktaş’ın tüm noktalarına ulaşmalarını sağlamak için gece geç saatlere kadar çalışan ring servisleri koyacağız. Gençler hem kolayca toplu taşımaya ulaşabilecek hem de Beşiktaş’ı doya doya gezebilecekler.

Hem belediye olarak hem de hayırseverler eliyle, içerisinde bir kütüphane ile çamaşırhane olan modern yurtlar yapacağız.

Gençler, özellikle sınav dönemlerinde alternatifsiz bırakılmış durumda. Ucuz ve güvenli yerler bulamadıkları için bir kahveye 12-15 TL ödüyorlar. Biz onları kahve zincirlerine mecbur bırakmamak için en doğru noktalara, internetin ve kahvenin ücretsiz olduğu Öğrenci Çalışma Merkezleri açacağız. Özellikle de şehir dışından okumaya gelip yalnızlık çeken gençlerimiz buralarda aynı zamanda sosyalleşebilecekler.

Kültür sanat adına nasıl faaliyetler olacak?

BeşiktaşKart uygulaması ile gençler, kültürel faaliyetlerden, alışverişe özel indirimlerden faydalanacak. Beşiktaş’ı gençlerimiz için daha cazip bir yer haline getireceğiz. İhtiyaçları olan yaratıcılık ve girişimcilik ekosistemini Beşiktaş’ta bulacaklar ve hayallerini uzaklarda kovalamayacaklar. Bu yolda en önemli projemiz Girişimcilik ve Tasarım Merkezi. Bu merkezi Beşiktaş’taki üniversitelerle iş birliği yaparak kuracağız ve burada gençlerden girişimciler yaratacağız. Böylece hem genç işsizliği hem de beyin göçü sorunlarının önüne set çekeceğiz. Hatta iddia ediyorum, tesine göçü başlatacağız.

Eğitimini tamamlamamış bir gençlik de var, onlar için nasıl projeler var?

Arnavutköy ve Kuruçeşme’nin arka semtlerindeki gecekondularda yaşayan gençlerimizi de unutmadık. Çoğu, belediyemizde çalışan emekçilerin evlatları. Onlar bize emanet. Ne yazık ki çoğu okulu yarım bırakmış. Onlara burs ve eğitim programlarıyla yatırım yapacağız. Bu gençlerimizi hapsoldukları AVM’lerden çıkarıp Girişimcilik ve Tasarım Merkezi’mizdeki kodlama, stem, yabancı dil gibi alanlarda eğitimlerle onlara yeni dünyanın becerilerini kazandıracağız. Yaratıcı iş kollarıyla ilgili özel eğitim programları tasarlayacağız. Gençlerin girişimcilik ile sanatsal faaliyetleri bir arada tecrübe etmelerini sağlayacak ve her sene programlarımızı daha ileri taşıyacağız. Beşiktaş, eleştirel düşünme becerileri gelişmiş gençlerin üretkenliğiyle kalkınacak.

Kadınlar için projeleriniz var mı, mesela kadınlar için neler yapacaksınız?

Kadınları üretime ve ekonomik yaşama dahil etmeden bir kentin kalkınabilmesi mümkün değil. Ülkemizde kadınların üretime ve ekonomik hayata katılımının önü engellerle dolu. Biz Beşiktaş’ta kadınların önündeki engelleri kaldıracağız. Beşiktaş’ta yeni kurulacak ve sahibi kadın girişimci olan işletmelere kolaylık, destek ve teşvik sağlayarak kadın girişimcileri destekleyeceğiz. Eğitimli kadınlara, hayallerini uzaklara taşımadan burada gerçekleştirme imkanını sunacağız. Girişimcilik ve Tasarım Merkezi gençlere olduğu kadar, kadınlara da fayda sağlayacak. Bu merkez kadın girişimciliği için de can suyu olacak. Elbette kadınların çalışma hayatına katılmalarını kolaylaştıracak çözümleri de hayata geçireceğiz. Beşiktaş’ta sadee 4 olan kreş sayısını hızla artıracak, her mahalleye kreş açacağız. Anneler çocuklarını güvenle buralara bırakabilecekler.

 

 

 

 

EN ÇOK OKUNANLAR