EN HIZLI KİRA DÖNÜŞÜ 500 BİN TL'YE KADAR OLAN KONUTLARDA

Gayrimenkul Perşembe 10 Aralık 2020 06:16

Pandemide İstanbul'da konut fiyatları da, yatırımın geri dönüş süresi de artış gösterdi. İstanbul'da yatırım için, en hızlı kira dönüşüne sahip, 500 bin TL'ye kadar olan konutlar öneriliyor.

En hızlı kira dönüşü 500 bin TL'ye kadar olan konutlarda

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.’nin (İGD) tarafından yapılan “Gayrimenkul Piyasası Araştırması 2020” başlıklı araştırmasına göre, pandeminin etkili olduğu 2020 yılında İstanbul’da ev fiyatları yükselişe geçti. Aynı dönemde, “yatırımın geri dönüş süresi” anlamına gelen kira çarpanının da arttığı şehirde, 2021 yılı için öngörü, kira çarpanlarının yukarı yönde seyretmeye devam edeceği yönünde. Kentte yatırım için ise, uzmanlar kira dönüşü en hızlı olan, 500 bin TL’ye kadar olan konutları öneriyor. “Gayrimenkul Piyasası Araştırması 2020”ye göre İstanbul’da pandemi döneminde konut kredi faiz oranlarındaki düşüş, geri ödemesiz kredi koşulları gibi finansal  faktörler kira piyasasında belirleyici oldu. Ekim ayında üniversitelerin uzaktan eğitime başlamasıyla kentte konut fiyatları da kira çarpanları da yükselişe geçti.

İGD’nin, eylül ayında yaklaşık 130 gayrimenkul danışmanından aldığı 500 adedi aşkın satış ve kiralama  verileriyle tamamladığı araştırmasına göre, sosyal hayatlarımızı kısıtlayan pandemide, okulların ve üniversitelerin kapalı olması, ekonomik aktivitenin yavaşlaması gibi nedenlerle kiralama piyasası zayıflama gösterdi. Araştırmayı değerlendiren İGD Sorumlu Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, İstanbul’da 2019 yılında 248 ay olan “ortanca kira çarpanı”nın, 2020 yılında 250 aya yükseldiğini söyledi. Büyükduman, “Kira çarpanının, amortisman süresi olduğunu ve evin değerine, zamana, talebe ve lokasyona göre değiştiğini kaydeden Büyükduman, örneğin İstanbul’da 500 bin TL civarında bir evin kira getirisinin 2.000 TL olduğunu, bu durumda kira çarpanının 250 olduğunu söylüyor. Yani eve verdiğiniz 500 bin TL’nin tamamını, kiradan geri alma süreniz toplamda 250 ay” dedi.

“Konut fiyatları artış eğilimine girdi”

Araştırmayı değerlendiren İGD Sorumlu Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, İstanbul’da 2019 yılında 248 ay olan ortanca kira çarpanının, 2020 yılında 250 aya yükseldiğini söyledi. Büyükduman, “Kira çarpanının, amortisman süresi olduğunu ve evin değerine, zamana, talebe ve lokasyona göre değiştiğini kaydeden Büyükduman, örneğin İstanbul’da 640 bin TL civarında bir evin kira getirisinin 2.500 TL olduğunu, bu durumda kira çarpanının 257 olduğunu söylüyor. Yani eve verdiğiniz 640 bin TL’nin tamamını, kiradan geri alma süreniz toplamda 257 ay” diye konuştu.

“2019 yılına kıyasla pandeminin hüküm sürdüğü 2020 yılında, özellikle 600 bin TL’nin altındaki konutlarda kira çarpanları yükseldi” diyen Büyükduman, şunları söyledi: “Ekonomik anlamda salgının olumsuz etkisini azaltmak üzere başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyalarının, 600 bin TL değerine kadar olan konutların fiyatını yukarıya çekerek, kira çarpanlarının artmasına neden olduğu görünüyor. İstanbul’da 600 bin TL’nin üzerindeki konutlarda ise kira çarpanı düştü. Araştırmamızın 2020 yılı Eylül ayında yapıldığı dikkate alındığında, 2020 yılı Haziran ve Ağustos aylarındaki 750 bin TL’ye kadar kullanılan kredilere, düşük faizli konut kredisi uygulanması bu durumda etkili.”   

Merkezi semtlerde kira çarpanları da yükseliş gösteriyor

İstanbul’un kira çarpanı göstergesi açısından, Dubai, Bangkok, Lima ve Moskova ile benzerlik gösterdiğini de kaydeden Büyükduman değerlendirmesinde, İstanbul konut piyasasında pandemi sürecinin etkisini ise şöyle aktardı: “COVID-19 salgını konut piyasasını da yakından etkiledi. Pandemide okulların kapalı olması, ekonomik aktivitenin yavaşlaması gibi nedenlerle kiralama piyasası zayıflama gösterdi. Diğer taraftan konut arzındaki azalma nedeniyle, konut fiyatları artış eğilimine girdi. Özellikle üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesinin kiralama piyasası üzerindeki olumsuz etkisi, ekim ayında çok daha belirgin oldu. 2021 yılı için öngörümüz, kira çarpanlarının yukarı yönde seyretme ihtimalinin yüksek olduğu yönünde.”

İstanbul’da yatırımlık konut alımı için tavsiyelerde de bulunan Büyükduman, “Kira geri dönüşüne baktığımız zaman, 500 bin TL’ye kadar konutları yatırımlık olarak değerlendirebiliriz. Kira çarpanları, konutların değerine bağlı olarak artıyor. İstanbul’un çeperlerinden, merkezi semtlere doğru gidildikçe konut fiyatları arttığından, merkezi semtlerde kira çarpanları da yükseliş gösteriyor. Konut yatırımı yapılırken bunlar göz önünde bulundurulmalı” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR