Halkbank Ekonomi

ERDEMİR, İŞLETMEYE ALINIŞININ 57'NCİ YILINI KUTLUYOR

Ekonomi Çarşamba 18 Mayıs 2022 07:00

15 Mayıs 1965'te 400 bin ton yassı çelik kapasitesiyle üretime başlayan şirket, bugün yaklaşık 5 milyon ton nihai ürün kapasitesiyle yolculuğuna devam ediyor.

Erdemir, işletmeye alınışının 57'nci yılını kutluyor

15 Mayıs 1965'te 400 bin ton yassı çelik kapasitesiyle üretime başlayan şirket, bugün yaklaşık 5 milyon ton nihai ürün kapasitesiyle yolculuğuna devam ediyor.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye'nin geleceği için üreten Erdemir, sayısız sektöre ham madde sağlarken sürdürülebilir büyüme yolunda da güçlü adımlarla ilerliyor.

Erdemir'den yapılan açıklamaya göre, Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu ve yurt dışından temin edilebilen yassı çeliği üretmek amacıyla 15 Mayıs 1965'te 400 bin ton yassı çelik kapasitesiyle üretime başlayan Erdemir, bugün yaklaşık 5 milyon ton nihai ürün kapasitesiyle yolculuğuna devam ediyor.

OYAK'ın Maden Metalürji Şirketleri bünyesinde hizmet veren Erdemir, sahip olduğu teknoloji, insan kaynağı, bilgi birikimi ve gerçekleştirdiği büyük yatırımlarla, başta tesislerinin bulunduğu Karadeniz Ereğli olmak üzere Türkiye ve dünya ekonomisine değer katıyor.

Yüksek katma değerli, yenilikçi ürünlerin imalatına ve verimliliğine odaklanan Erdemir, müşterilerinin beklentilerine yönelik dinamik olarak geliştirdiği ve iyileştirdiği ürün gamıyla da bölgesel ve küresel pazardaki gücünü koruyor.

Erdemir sıcak ve soğuk haddelenmiş, levha, kalay, krom, galvaniz kaplamalı ürün gruplarında ve uluslararası kalite standartlarındaki 536 yassı çelik kalitesini, otomotiv, beyaz eşya, boru profil, haddecilik, genel imalat, elektrik elektronik, makine, enerji, ısı gereçleri, gemi inşa, savunma, ambalaj, yenilenebilir enerji gibi pek çok sektörün hizmetine sunuyor.

Şirket, ileri çelik araştırmaları merkezi olma hedefiyle hayata geçirdiği Ar-Ge merkezinde müşterilerinin ihtiyaçları için çalışıyor.

Türkiye'nin en geniş tabana sahip halka açık şirketlerinden olan ve hisselerinin çoğunluğu kurumsal yatırımcıların elinde bulunan Erdemir, Borsa İstanbul'un da lokomotiflerinden biri olmayı sürdürüyor.

Erdemir, yıllar içerisinde Türk sanayisinin artan ihtiyaçları doğrultusunda üretim kapasitesini ve ürün çeşitliliğini artırırken, yatırımlarıyla kapasitesini ve portföyünü geliştiriyor, kurduğu ve satın aldığı şirketlerle büyümeye devam ediyor.

Erdemir ve bağlı şirketleri için 2006 bir dönüm noktası oldu. OYAK bünyesine katılan Erdemir ve bağlı şirketleri, OYAK'ın finansal gücü ve deneyimiyle güçlü büyümesini sürdürdü.

- Bölgesine katkı sağlıyor

Kurulduğu günden bu yana bölgenin gelişmesinde vazgeçilmez bir rol oynayan Erdemir, bugün sadece Ereğli'de yaklaşık 6 bin kişiye doğrudan istihdam olanağı sağlıyor.

Çalışanlarının aileleri, sağladığı dolaylı istihdam, üretimi ve ihracatıyla birlikte Erdemir kurulu bulunduğu bölge ve Türkiye için değer üretmeyi sürdürüyor.

Şirket, gerçekleştirdiği projelerle toplumsal gelişime destek olurken bölgedeki eğitim kurumlarının da ihtiyaçlarını karşılıyor.

Erdemir, kamu kurum ve kuruluşlarına da ihtiyaçları doğrultusunda destek sağlıyor, ramazan ayında bölgedeki ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunuyor.

Şirket, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin Grizu 263-A Uzay Takımının yolculuğuna da eşlik etti.

Erdemir'in 2018'den bu yana ana destekçisi olduğu Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uzay Takımı Grizu-263 tarafından üretilen Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, uzaya fırlatıldı. Grizu-263A uzaydaki görevine devam ederken, Erdemir de uzay takımına desteğini sürdürüyor.

- Kültür ve sanata destek

Kültür ve sanat alanındaki projelerine de devam eden Erdemir, çeliğin insan yaşamındaki vazgeçilmez yerini sanat yoluyla vurgulamak ve Türkiye'de sanat eğitimini desteklemek amacıyla düzenlediği Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması'nın yedincisini gerçekleştiriyor.

Erdemir, Karadeniz Ereğli ile özdeşleşen ancak üretimi azalan Osmanlı Çileği meyvesinin yetiştiriciliğinin teşvik edilmesine ve biyoçeşitliliğin korunmasına katkı sağlamak amacıyla 2016'da başlattığı 'Tarlalar Sürülsün Gelenek Sürsün' projesini de sürdürüyor.

Şirket, Karadeniz Ereğli'ye özgü başka bir kültürel değer olan 'Elpek Bezi' dokumacılığını yaygınlaştırılmak ve kadınların ekonomik yaşama katılımını desteklemek üzere hayata geçirdiği 'Elpek Bezleri Dokunsun, Kültürel Mirasımız Korunsun' projesinin ikinci etabında kadınların üretime geçilebilmesine yönelik hazırlıklarına devam ediyor.

- Erdemir yatırımlarıyla yenileniyor

Sektöründe öncü uygulamaları hayata geçiren, teknolojik yenilikleri yakından izleyen Erdemir, çevre performansını geliştirmek için de aralıksız çalışıyor.

Sorumlu üretim anlayışını benimseyen, yatırımlarını planlarken çevresel etkileri dikkate alan Erdemir, toz toplama filtre sistemleri, yüksek seviye otomasyonu ve daha yüksek baca boyu gibi birçok teknolojik özelliğe sahip, çevre dostu 4. Kok Bataryası projesini yürütüyor.

Erdemir, 2. Yüksek Fırın Yenileme, 6 No'lu Buhar Kazanı projeleri başta olmak üzere tesislerindeki modernizasyon çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor.

 

 

ABONE OL