'ERMENİLER 1.7 MİLYON TÜRK'Ü VAHŞİCE KATLETTİ'

Kültür Sanat Perşembe 02 Mayıs 2019 03:00

Kırgızistan İstihbarat Teşkilatı, Türkistan Cumhuriyeti Fergana vilayetinde 1918-1920 tarihleri arasında Ermenilerin katlettiği Türklerin resmi rakamını 1,7 milyon olarak açıklarken, tüm arşivlerini Yazar Emekli İstihbarat Albayı Talant Razakov'un kitabıyla okuyucuya sundu.

'Ermeniler 1.7 milyon Türk'ü vahşice katletti'

SEMA SEZEN

Yazar Emekli İstihbarat Albayı Talant Razakov'un kitabında, Kırgızistan İstihbarat Teşkilatı arşivlerindeki resmi rakamlara göre 1918-1920 tarihleri arasında Ermeni terör örgütü "daşnaktsetün"ün (Taşnaksutyun) yaptığı soykırım sonucunda; iki milyon nüfuslu Türkistan Cumhuriyeti (1918 Kasım ayında Hokand şehri merkezli Türkistan Otonom Cumhuriyeti kurulmuştu) Türk'ün sayısının 500 bine düştüğü belirtildi. Yazar Emekli İstihbarat Albayı Talant Razakov tarafından kaleme alınan "Kırgızistan Güvenlik Teşkilatının Kurulma ve Kalkınması 1918-1953" adlı kitap, tarihte yanlış bilinen birçok konunun yeniden gündeme alınmasını sağlayacak.
Kitap, Ermeni terör örgütü Taşnaksutyun'un 1,7 milyon Türk'ü dehşete düşüren yöntemlerle nasıl katlettiğini gözler önüne seriyor.
Kırgızistan Cumhuriyeti Devleti'nden özel izinle açılan Kırgızistan İstihbarat Teşkilatı arşivleri, saklı kalan birçok konuya bu kitapla ışık tutuyor.

"KIRGIZİSTAN'DA KONFERANSLA DÜNYA'YA DUYURULMALI"
Emekli İstihbarat Albayı Talant Razakov'un yanı sıra Emekli İstihbarat Albayı Nurkul Suleymanov, Murat Aliyeva Yınakgül ve Abdubakioğlu Dilmurat bu kitapla ilgili ortak şu açıklamayı yaptı:
"Uzun süre dünya siyasetinde siyasi amaç ile sözde Ermenilere uygulanan soykırım iddiası yer alıyor. Bizim Kırgız İstihbarat Arşivlerine dayanarak açıklamız; 1918-1920 tarihleri arasında sadece Türkistan Cumhuriyeti Fergana vilayetinde 1 milyon 700 bin Türk, Ermeni terör orgütü "daşnaktsetün" (Taşnaksutyun) tarafından uygulanan vahşi soykırım sonucu hayatını kaybetti. Arşivde yer alan bu bilgilerin dünyaya yayılması siyasi ve tarihi olarak büyük önem arz ediyor.

"KONFERANSTA ERMENİLER DE OLMALI"
Bu kitapla tüm dünyaya ve özellikle Türk ve Ermenilere sesleniyoruz. Bu tarih sayfalarını sunmak için yakın tarihlerde Kırgızistan'ın Oş şehrinde, Türklerin ve Ermenilerin de bulunduğu tarihi bir konferans oluşturmamız gerekiyor. "Zülfikar" Organize Komitesi üyeleri olarak bu çağrıyı yapıyoruz.
Öte yandan Kırgızistan İstihbarat Teşkilatı'nın yaptığı gibi Buhara Amirliği, Hiva Bakanlığı ve Taşkent Velayeti de terör örgütü "daşnaktsetün" (Taşnaksutyun) ile ilgili arşivlerini açarsa soykırım rakamlarının ciddi boyutta yükleseleceği kanısındayız."

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR