FLORENCE KASIRGASI KARAYA ULAŞTI

Dünya Cuma 14 Eylül 2018 17:28

Dün Kuzey ve Güney Carolina Eyaletleri'ne bağlı adalarda etkisini gösteren Florence Kasırgası, bugün Kuzey Carolina'nın kıyılarına ulaştı.

Florence Kasırgası Karaya Ulaştı

Bertan ERMAN

The New York Times’ın haberine göre Florence Kasırgası, sabah saatlerinde, Kuzey Carolina Eyaleti’nin kıyılarında etkisini göstermeye başladı. İlk olarak, eyaletin Wilmington kentinin doğusunda yer alan Wrightsville Plajı’na ulaşan kasırga, saatte 144 km hızla ilerledi.

NEW BERN’DE DURUM CİDDİ

Kuzey Carolina Eyaleti’nin Neuse Nehri kıyısındaki turistik kent New Bern’de kasırganın etkisi bir hayli ciddi. Kurtarma ekipleri, kasırganın beraberinde getirdiği aşırı yoğun yağış ve nehrin taşması nedeniyle oluşan sel sonucu, çatılarında ve araçlarında mahsur kalan yüzlerce insana ulaşmaya çalıştı. New Bern Belediye Başkanı Dana Outlaw’un verdiği bilgiye göre, evlerinde mahsur kalan yaklaşık 200 kişinin gece yarısı, daha sonra bir başka 150 kişinin de, bu sabah kurtarıldı.

ABD Ulusal Meteoroloji Servisi’nin açıklamasında ise, New Bern dolaylarındaki sel tehlikesi ile ilgili, su seviyesinin 3 metreye ulaşabileceği belirtildi.