İHRACATA TROPİKAL ATAK

Ekonomi Salı 14 Mayıs 2019 19:51

Tropikal bitki olmasına rağmen İspanya'nın Malaga-Granada sahil hattında yetişen mangonun, Türkiye'de aynı enlemde bulunan Datça yarımadasından Hatay'ın kuzeyine kadar olan bölgede yetişebiliyor.

İHRACATA TROPİKAL ATAK

NEŞE BERBER

Yedi yıl önce başlayan çalışmalar başarıya ulaşınca Türkiye'de yetiştirilen mango fidelerinin satışı başladı. Gazipaşa fuarında sergilenmeye başlayan fidelerin dikimi yaygınlaşırsa tropikal meyve mangodan üreticinin yaklaşık 5 kat fazla gelir elde etmesi, Türkiye'nin de ithalattan ihracata geçiş yapacağı vurgulanıyor.

Gazipaşa Tarım fuarında konuştuğumuz tarım ve gıda uzmanı İlhan Alçar “Bölgemizde serada ve açık alanda dikilen mango fideleri meyve vermeye başladı. Gazipaşa başta olmak üzere Malaga-Granada hattına denk gelen bölge mangonun yetişmesi için gereken tüm şartlara uygun. Mango dikimi yaygınlaşırsa hem çiftçinin geliri yaklaşık 5 kat artacak hem de Türkiye tarımda önemli bir ihracat kalemine daha kavuşacak” dedi.

Yedi yıl önce fidan yetiştirmek amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Mango Meyve ve Fidancılık ortağı oo Mustafa Ezici ise “AB ülkelerinin ithal ettiği mango meyveleri Güney Amerika ve Asya’da olgunlaşmadan toplanıyor ve 20-25 gün içinde AB’ye varıyor. Mango yolda olgunlaşıyor. Olgunlaşmadan toplanan meyvelerin rengi, tadı ve ağırlığı az oluyor. Dalında olgunlaşmış ürünler, raf ömrü nedeniyle ancak uçak kargosu ile taşınabiliyor. Uçak kargo ile taşınan mango, kalite ve nakliye maliyeti nedenleriyle diğerine göre 4-5 kat daha pahalı oluyor. Türkiye, AB ülkelerine 2-3 gün uzaklıkta. Dalında olgunlaşacak mangolar kısa sürede AB ülkelerine ulaşabilir durumda. Yani bu ihracat açısından çok büyük bir fırsat... Ayrıca Türkiye’deki mango hasat zamanı, hasadın kuzey yarım küreden, güney yarım küreye geçiş dönemine ve mangonun az bulunduğu ağustos-ekim aylarına rastlaması da ihracat açısından önemli bir avantaj sunuyor. Mango üretiminin artmasıyla Türk üreticilerinin gelirlerini katlayacağını Türkiye'nin de çok hızlı bir şekilde en önemli mango ihracatçısı ülkelerden biri konumuna geleceğini belirtti.”

AYNI İKLİMDE DAHA BÜYÜK TOPRAKLARIMIZ VAR

Mango 30 yıldan fazladır İspanya’nın Malaga sahil şeridinde ticari olarak yetişiyor. Malaga şehri enlemi, Türkiye’de Datça yarımadasından Hatay’ın kuzeyine kadar olan bölgeden geçiyor. Bu enlemin güneyi mango yetiştirmek için elverişli. Antalya Gazipaşa’da 25 yıllık mango ağaçları var. Mango gelişmekte olan ülkelerde yetiştiriliyor ve gelişmiş ülkelerde tüketiliyor, dünyada yaklaşık 2 milyon ton ve 4 milyar ABD Doları değerinde mango ticareti yapılıyor. Mango ticaretinin yüzde 55’inin komşu ve yakın ülkelere yapılıyor. AB ülkeleri dünya ithalatından yüzde 30 pay alıyor.

Mango üreticisinin ister açık alanda ister serada ürettikleri diğer ürünlerden 4-5 katı daha fazla gelir elde edeceğine dikkat çeken Mustafa Ezici, Türkiye’de Datça Yarımadası’ndan Hatay’ın kuzeyine kadar olan hatta mango üretimi yapılabilir durumda. Elimizde Türkiye'ye yetecek kadar mango fidanı bulunuyor. Biz de fidan üretiminin yanı sıra yakın gelecekte mango üreticileri arasına katılmayı planlıyoruz. Tropik iklim meyvesi mangonun, sub-tropikal iklimlerde de yetiştiğini ve yılın en soğuk ayı sıfırın altına düşmeyen ve yüksekliği 350 metreyi geçmeyen yerlerde rahatlıkla üretim yapılabileceğini söyledi.