Fon24_Sag

IRAK'TA OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI

Dünya Cumartesi 12 Mayıs 2018 23:33

Başkent Bağdat'ın yanı sıra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve ülkenin diğer kentlerinde kurulan seçim merkezleri sabah erken saatlerde kapılarını seçmene açtı.

Irak'ta Oy Verme İşlemi Tamamlandı

Oy verme işleminin parmak iziyle yapılması ve elektronik düzlemde gerçekleşmesi nedeniyle, seçmenler sürecin uzayacağını göz önünde bulundurarak erkenden sandık başına gitti.

Irak Başbakanı İbadi doğduğu bölge Karrada’da oyunu kullandı 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, korunaklı Yeşil Bölge’de oyunu kullanan devlet yetkililerin aksine, doğduğu bölge Karrada’da bir seçim merkezine giderek vatandaşlık görevini yerine getirdi.

Oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada İbadi, seçimlerin önemine vurgu yaparak, “Bu seçimler, geleceğimizi belirleyecek.” dedi. 

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da Yeşil Bölge’de oyunu kullandıktan sonra, “Seçimlerin tüm Irak halkına hayırlı olmasını ve başarılı bir seçim olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ise burada oyunu kullandıktan sonra, gazetecilere, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra siyasi grupların aralarında anlaşıp hükümetin hızlıca kurulmasını istediklerini söyledi. 

Şii milis gücü Asayib Ehlilhak lideri Kays Hazeli de oyunu kullandıktan sonra, seçimler sonrası için prensip olarak bazı siyasi gruplarla ittifak kurduklarını belirtti. Hazeli, ülkedeki parlamenter sistemden vazgeçip Başkanlık sistemine geçiş için anayasa değişikliği üzerinde çalışacakları mesajı da verdi. 

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi ile Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri de oyunu kullandı.

Sandıklar 18.00'de kapandı
Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, ülke genelinde sabah saat 07.00'de başlayan oy kullanma işleminin 18:00 itibariyle sona erdiğini, seçim sandıklarının kapandığı bildirdi.

Başkent Bağdat'ta yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan seçimlere katılımın düşük olduğu gözlemlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil, Süleymaniye ve Duhok kentlerinde de seçime katılımın istenilen düzeyde olmadığı ifade edildi.

Türkmenlerin yoğun yaşadığı Kerkük'te ise durumun biraz daha iyi olduğu, özellikle Türkmenlerin sandıklara ilgisinin yer yer yüksek olduğu belirtildi.

Düşük katılım Başbakan Haydar el-İbadi'yi araç ve uçak seferlerine konulan yasağı kaldırmaya yöneltti. İbadi, sandıklar kapanmadan yaklaşık 5 saat önce araç dolaşımı ve uçak seferlerini serbest bıraktı.

Kerkük’te Türkmenlerden seçim protestosu
Türkmenlerin yoğun yaşadığı Kerkük'e bağlı Dakuk ve Altunköprü'de de Türkmenler aynı gerekçeyle protestolarda bulundu.

Kerkük Polis Dairesi Basın Sorumlusu Afrasyav Kamil AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sandıkların kapanmasının ardından gelen ilk resmi olmayan seçim sonuçlarıyla birlikte hile yapıldığı anlaşıldığı için Türkmenlerin protestosu başladı." dedi.

Türkmen protestocular, Bağdat hükümetinin de olaya müdahil olmasını istedi.