NFL PANORAMA: 9. HAFTA

Spor Perembe 08 Kasm 2018 18:27

ABD Ulusal Korumalı Futbol Ligi NFL'de ikinci devreye geçilirken her an her şey olabilir.

NFL Panorama: 9. Hafta

Bertan ERMAN

New York Giants, Philadelphia Eagles, Jacksonville Jaguars, Cincinnati Bengals, Arizona Cardinals ve Indianapolis Colts’un bay geçtiği haftada, Play-off potasındaki takımlar değişmedi. Ancak her iki konferansta da Wild Card’ı zorlayacak takımlar çıkmaya başladı. AFC’de Miami Dolphins ve Tennessee Titans; NFC’de ise Atlanta Falcons, Seattle Seahawks ve Philadelphia Eagles, her an dengeleri bozabilecek yapıya sahipler. Ayrıca, New Orleans Saints’in Los Angeles Rams’i mağlup etmesiyle birlikte yenilmeyen takım kalmadı.

 HAFTANIN HÜCUMCULARI: ALVIN KAMARA VE MICHAEL THOMAS (NEW ORLEANS SAINTS) 

Kadro bakımından güçlü ve ilk 8 maça kadar başarılı olan Los Angeles Rams savunmasını Drew Brees ile etkisiz hale getiren bu ikili, New Orleans Saints’in rakipleri için ne kadar tehlikeli olduklarının birer kanıtı. Geçen sezon yılın çaylak hücumcusu seçilen running back Alvin Kamara, 19 koşu oyununda toplam 82 yarda koştu ve 2 kez koşu touchdownı yaptı. Aynı zamanda pas oyunlarında 5’te 4 top yakalayan Kamara, 34 yardayı geride bırakırken, bu oyunlardan birini touchdownla sonuçlandırdı. Louisiana ekibinin başarılı wide receiverı Michael Thomas ise, pas oyunlarında 15’te 12 top yakalarken, kaydettiği 211 yarda mesafe ile Saints’in bir maçta en çok top yakalama mesafesi kaydeden oyuncusu oldu. Thomas, 1 kez de touchdown sevinci yaşadı.

 HAFTANIN SAVUNMACISI: DANIELLE HUNTER (MINNESOTA VIKINGS) 

24 yaşındaki defansif end, Detroit Lions hücumu karşısında adeta canavar gibiydi. 6 total tackle ve 3 tackle desteğinin yanı sıra 1 kez fumble sonrası defansif recover yapan Hunter, Matthew Stafford’a yapılan 10 sackte toplam 3.5 sacke imza attı.

 HAFTANIN ÖZEL TAKIM OYUNCUSU: MATT HAACK (MIAMI DOLPHINS) 

Eğer bir takımın hücum serisi, sayıyla tamamlanamayacak derecede ise, son hakta punterlara; yani degajcılara büyük iş düşer. Miami Dolphins’in düşük skorlu galibiyetinde de, New York Jets hücumunun gerilerden başlaması da, takımın degajcısı Matt Haack’ın sayesinde oldu. Haack, 44.7 ortalama ile degaj yaparken, topu 7 kez rakip yarı sahasının 20 yarda bölgesine attı.

 HAFTANIN ÇAYLAK HÜCUMCUSU: CALVIN RIDLEY (ATLANTA FALCONS) 

Play-off potasına adım adım yükselen Atlanta Falcons’ın, son haftaların çıkış yapan takımı Washington Redskins’i farklı bir şekilde geçmesinde Calvin Ridley’in de payı vardı. Çaylak wide receiver, pas oyunlarında kendisine atılan 9 topun 6’sını yakalarken 71 yarda mesafe kaydetti ve 1 kez touchdown yaptı. Ayrıca Ridley, 1 koşu oyununda da 6 yarda koştu.

 HAFTANIN ÇAYLAK SAVUNMACISI: DONTE “ACTION” JACKSON (CAROLINA PANTHERS) 

23 yaşındaki çaylak cornerback, Josh Norman’ın Redskins’e gitmesinden 2 yıl sonra, bu pozisyonda sıkıntı yaşayan Carolina Panthers’a ilaç gibi geldi. Oynadığı maçlarda önemli savunmalara imza atan Donte “Action” Jackson, 5 total tackle ve 1 interceptionla Mavi Siyahlı ekibin galibiyetinde pay sahiplerinden biri oldu.

 HAFTANIN TAKIMI: NEW ORLEANS SAINTS 

Los Angeles Rams’in namağlubiyeti New Orleans’ta son buldu. Saints, güçlü rakibini etkili hücumuyla 45-35 mağlup ederken arka arkaya altıncı galibiyetini aldı ve 1 maç eksikle, Ulusal Futbol Konferansı’nda, 2. sıradaki yerini korudu. Louisiana ekibinin NFC Güney Grubu’ndaki liderliği de sürüyor.

 

9. HAFTA SONUÇLARI

San Francisco 49ers 34-3 Oakland Raiders

Baltimore Ravens 16-23 Pittsburgh Steelers

Buffalo Bills 9-41 Chicago Bears

Carolina Panthers 42-28 Tampa Bay Buccaneers

Cleveland Browns 21-37 Kansas City Chiefs

Miami Dolphins 13-6 New York Jets

Minnesota Vikings 24-9 Detroit Lions

Washington Redskins 14-38 Atlanta Falcons

Denver Broncos 17-19 Houston Texans

Seattle Seahawks 17-25 Los Angeles Chargers

New Orleans Saints 45-35 Los Angeles Rams

New England Patriots 31-17 Green Bay Packers

Dallas Cowboys 14-28 Tennessee Titans

 

10. HAFTA MAÇLARI

Pittsburgh Steelers – Carolina Panthers

Chicago Bears – Detroit Lions

Cincinnati Bengals – New Orleans Saints

Cleveland Browns – Atlanta Falcons

Indianapolis Colts – Jacksonville Jaguars

Kansas City Chiefs – Arizona Cardinals

New York Jets – Buffalo Bills

Tampa Bay Buccaneers – Washington Redskins

Tennessee Titans – New England Patriots

Oakland Raiders – Los Angeles Chargers

Green Bay Packers – Miami Dolphins

Los Angeles Rams – Seattle Seahawks

Philadelphia Eagles – Dallas Cowboys

San Francisco 49ers – New York Giants

*Baltimore Ravens, Minnesota Vikings, Denver Broncos ve Houston Texans, 10. haftayı bay geçecek.