ÖMÜRLÜK ÇÖZÜMLER İÇİN MİLYONLUK YATIRIMLAR

Trabzon Salı 17 Kasım 2020 03:00

Doğu Karadeniz'in en önemli kentlerinin başında gelen Trabzon'un ilçelerinin sorunlarına ömürlük çözümler yolda.

Ömürlük çözümler için milyonluk yatırımlar

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kent geneline sağlıklı ve kesintisiz içme suyu ve altyapı hizmeti sunma gayreti içinde. Bu kapsamda 18 ilçe,707 mahalleye sağlam altyapı ve sağlıklı içme suyu temin etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

İlçelere yansıdı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinin daha sağlıklı bir altyapıya kavuşması yönünde yaptığı çalışmalar ilçelerine de yansıdı. Geçtiğimiz hafta içerisinde İLBANK A.Ş. Trabzon Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıda Arsin, Yomra ve Araklı ilçelerini yakından ilgilendiren Arsin Grup İçme Suyu İşi masaya yatırıldı. İlbank A.Ş. Trabzon Bölge Müdürü Cafer Bilgin ve TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın da katıldığı toplantıda ihale öncesi tespitler için son görüşmeler yapıldı. İş kapsamında Arsin’in 16, Araklı’nın 7 ve Yomra’nın 3 mahallesine su verilmesi planlanıyor. Yapılacak arıtma tesisinden ise ek olarak 19 mahalleye daha sağlıklı içme suyu sağlanacak.

Of’a 40 milyonluk içme suyu yatırımı

Yaklaşık 40 milyon TL bedelli Of İçme suyu ve Paket Arıtma Tesisi İkmal İnşaatı Yapım İşi de tam gaz devam ediyor. İş tamamlandığında Of ilçesinin 23 mahallesine ve Hayrat ilçesinin 4 mahallesine, temiz, sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temin edilecek. Öte yandan Araklı ve Sürmene ilçelerine bağlı 11mahallenin içme suyu şebeke inşaatı da tam gaz devam ediyor

Kronik sorunlar çözüldü

Geçtiğimiz aylarda Beşikdüzü’nde Denizli, Seyitahmet ve Sayvancık Mahallelerinin yarım asırlık su sıkıntısını gideren TİSKİ ekipleri, Şahmelik Mahallesi’nde ise 1350 metre yeni içme suyu hattı imalatı gerçekleştirdi. Her yaz mevsiminde su sıkıntısı yaşanan Ortahisar’a bağlı Yeşilyurt Mahallesi’ne 3150 metre yeni iletim hattı, Dolaylı Mahallesi’ne de 2950 metre içme suyu hattı döşeyen ekipler, mahallelerin yarım asırlık sorununa son verdi.

Hizmetler adil

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’un dört bir yanına adil bir şekilde hizmet götürdüklerinin altını çizerek, “Bir yandan merkez ilçemiz Ortahisar’ımızın 565 kilometrelik içme suyunu hattını yenilerken, diğer taraftan da tüm ilçelerin sağlam altyapı ve sağlıklı içme suyu ihtiyaçlarını gideriyoruz. TİSKİ Genel Müdürlüğü eliyle oldukça gayretli çalışmalar ortaya koyarak, bugüne kadar pek çok projeyi hayata geçirip, mahallelerde adeta kronikleşen su sorunlarına son vermeye başladık” diye konuştu.

Başkan rakamları paylaştı

Şimdiye kadar ilçelerde yapılan çalışmaları rakamlarla açıklayan Başkan Zorluoğlu, “TİSKİ Genel Müdürlüğü olarak şimdiye kadar 61 milyon TL bedelli 37 işi tamamladık, toplam bedeli 46 milyon TL olan 18 işimiz ise devam ediyor. 20 tane de proje aşamasında olan işimiz var. Ayrıca İLBANK ve TİSKİ eliyle yapımı devam eden 14 ayrı iş devam ederken, 17 adet proje aşamasında olan işimiz mevcut. 7 işimiz de görev süremiz içerisinde tamamlandı. TİSKİ ve DSİ eliyle yapımı devam eden 104 milyon TL’lik bütçeli Akoluk İçme suyu Arıtma Tesisi tamamlandığında da 47 mahallemize sağlıklı içme suyu sağlamış olacağız” dedi.

 

 

 

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR