Ekonomi Masthead

THE ECONOMİST: TÜRKİYE TURİSTİ "EL ÜSTÜNDE" TUTUYOR

Ekonomi Cumartesi 15 Mayıs 2021 07:35

İngiltere'de haftalık yayımlanan Economist dergisi, Türkiye'de tam kapanma döneminde turistlerin kısıtlamalardan muaf olmasını Bodrum'dan kaleme aldığı bir izlenim yazısıyla aktardı.

THE ECONOMİST: TÜRKİYE TURİSTİ "EL ÜSTÜNDE" TUTUYOR

Ülkeye gelen turistlerin "el üstünde tutulduğunu" söyleyen Economist, turizm sektörünü canlandırmak için kısıtlamalardan muaf tutulan turistlerin denizin ve boş sokakların "keyfini çıkardığını" ancak aynısını yapan Türklere asgari ücretin üzerinde ceza kesildiğini aktardı.

17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanma döneminde alkollü içecek satışlarının yasaklandığı belirtilirken, yabancı turistlerin otellerde bu içecekleri serbestçe tüketebildiği kaydedildi.

Economist, Nisan ayında 60 bine kadar çıkan günlük Covid-19 vakalarının düşmeye başlamasının turizm için umut yarattığını ancak "ülkede yaşayanların eve kapatılıp turistlere kırmızı halı serilmesinin hoş karşılanmadığını" belirtti.

Dergi, Bodrum'daki Türkler ve turistlerle de görüşerek onların düşüncelerine yer verdi. Bodrum'da çalışan Kaan Alpan, "Bu saçmalık. Eğer zamanında kapanma uygulasaydık şimdi normalleşme dönemine geçebilecektik" derken, Kazakistan'dan soyadı verilmeyen Anara adlı kişi ise Türk komşuları evlere kapanırken yüzmeye gidemeyeceğini söyleyerek "Bunu onlara yapamam, adaletsizlik olur" ifadelerini kullandı.

- 'Çok daha ucuz'

Economist dergisi, Türkiye'nin birçok açıdan turistler için cazip bir ülke olduğunu şu sözlerle anlattı:

"Yemekler harika, insanlar misafirperver. Karadeniz'de dağ yürüyüşlerinden, Ege'de tekne turlarına ve Kapadokya'da balon turlarına kadar birçok tatil seçeneği var. İki yılda Türk Lirası'nın Amerikan Doları karşısında yüzde 60'a yakın değer kaybetmesi de Türkiye'de tatili ucuza getiriyor. Lüks bir otel odası, Avrupa'nın merkezinde Airbnb sitesinde bulacağınız tekliflerden daha ucuz."

Türkiye'nin turizme duyduğu ihtiyaca da değinen Economist, turizm sektörünün geçmişte bir yılda 34 milyar dolar kazanç getirdiğini, ancak geçen yıl salgın nedeniyle bunun 12,6 milyar dolara düştüğünü anımsattı. Bu durumun TL krizini derinleştirdiği aktarılırken, 2021'de durumun daha da kötü olabileceği, Ocak ve Mart arasındaki turizm gelirinin geçen yıla kıyasla yüzde 40 düştüğü belirtildi.

ABONE OL