Ekonomi Masthead 1
TRT m0bil 19 ve 20

"TÜRK GİRİŞİMCİLER, LÜBNAN'A YATIRIM YAPMAK İÇİN SEFERBER OLMALI"

Ekonomi Salı 14 Eylül 2021 07:00

Lübnan'da Necib Mikati başbakanlığında kurulan yeni hükümetle beraber ülkenin ekonomik ve siyasi anlamdayavaş yavaş normale dönmeye başlayacağını belirten DEİK/Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Abdülkadir Akkuş "Ülkede13 ay sonra nihayet hükümet kuruldu.

Yönümüzü Lübnan’a çevirmiştik. Sağlık, gıda, enerji başta olmak üzere tüm alanlarda yatırıma ihtiyaçları olduğunu görmüştük. Şimdi Türk girişimciler Lübnan’a yatırım yapmak için seferber olmalı” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Abdülkadir Akkuş, yaptığı açıklamada, uzun süredir siyasi istikrarsızlık ve biriken kamu borcu nedeniyle derin ekonomik krizle boğuşan Lübnan'da 13 ay sonra hükümetin kurulmasını büyük bir mutlulukla karşıladıklarını söyledi.
Lübnan'da hükümetin kurulmasıyla birlikte ekonomik ve siyasi anlamda ülkenin yavaş yavaş normale dönmeye başlayacağını belirten Abdülkadir Akkuş, Türkiye-Lübnan ilişkilerinin bundan sonra dinamik bir şekilde ilerlemesini beklediklerini kaydetti.

“Üretim birçok Asya ülkesinden çok daha ucuz”

Akkuş "Ülkede çok ciddi ekonomik sıkıntılar var. Herkes hükümetin kurulmasını bekliyordu, şimdi 13 ay süren siyasi kriz aşıldı ve sonunda yeni hükümet kuruldu. Biz de Türkiye'deki yatırımcıları oraya yönlendirmek istiyoruz. Özellikle ihracatçılarımız, burada kuracakları üretim tesisleriyle başta Ortadoğu ve Körfez ülkeleri olmak üzere Afrika gibi çok önemli pazarlara kolayca ulaşabilir. Lübnan'da üretim yapmak şu anda birçok Asya ülkesinden çok daha ucuz" dedi.Üretim ayağının yanı sıra ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere enerji yatırımı yapılmasının da çok önemli olduğunu hatırlatanAkkuş, Lübnan’ın enerji, gıda ve sağlık öncelikli olmak üzere tüm alanlarda yatırıma ihtiyacı olduğunu belirtti.

“Gıda markalarımız çok seviliyor”

Türk markalarının Lübnan’da çok sevildiğini belirten Akkuş “Özellikle gıda markalarımız ülkede çok seviliyor ve biliniyor. Un, ekmek gibi temel ihtiyaç maddelerine duyulan ihtiyacı Türk firmaları karşılayabilir. Ayrıca Lübnan ve Türkiye arasındainşaat alanında iş birliği imkanları da bulunuyor. Yaklaşık 20 bin Lübnanlı Türkiye’den konut aldı. Lübnanlı girişimciler Türkiye’de yatırım yapmak istiyor.
Özetle diyoruz ki; şimdi Lübnan’a yatırım yapma zamanı. Sağlık, gıda, enerji, üretim, inşaatbaşta olmak üzere tüm alanlarda yatırım ihtiyaçları bulunuyor. Türk girişimciler Lübnan’a yatırım yapmak için seferber olmalı.Bundan sonra Lübnan ekonomisindeki dinamikler ve yatırım fırsatları bizim çalışmalarımızın da ana çıkış noktasını oluşturacak” diye konuştu.

ABONE OL