Halkbank ekonomi web

TÜRK TELEKOM'DAN 20.2 MİLYAR LİRA GELİR

Ekonomi Çarşamba 10 Ağustos 2022 07:00

Yılın ilk yarısında konsolide gelirlerini 2021'in aynı dönemine göre yüzde 28,1 artırarak 20 milyar 203 milyon TL'ye yükselten şirketin FAVÖK'ü 8 milyar 519 milyon TL'ye ulaştı.

Türk Telekom'dan 20.2 milyar lira gelir

Türk Telekom'un yılın ilk yarısındaki konsolide net karı 1 milyar 953 milyon liraya ulaştı.

Türk Telekom açıklamasına göre, şirket, yılın ilk yarısında dengeli bir performans sergileyen şirket, konsolide gelirlerini 2021'in aynı dönemine göre yüzde 28,1 artırarak 20 milyar 203 milyon TL'ye ulaştırdı.

Ocak-haziran döneminde şirketin FAVÖK'ü 8 milyar 519 milyon TL'ye yükselirken, konsolide net karı 1 milyar 953 milyon TL oldu. Türk Telekom, ilk 6 ayda 3 milyar 955 milyon TL'lik yatırıma imza attı.

Sabit genişbant abone sayısını ilk yarı sonu itibarıyla 14,6 milyona yükselten şirketin fiber abone sayısı ise 10,7 milyona yükseldi. Sabit genişbant tabanında fiber abonelerin payı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 58,5'ten yüzde 73,5'e yükseldi. Yılın ilk yarısında fiber ağ uzunluğu 381 bin kilometreye ulaşan Türk Telekom'un fiber hane kapsaması da 30,8 milyon oldu.

Türk Telekom'un mobil abone portföyü, ilk yarıda 580 bin net abone kazanımıyla 24,6 milyona ulaşırken, faturalı segment abone artışı yılın ilk yarısında 638 bin oldu. LTE abonelerinin mobil abone bazındaki payı yüzde 62'den yüzde 69'a yükseldi.

Toplam TV abone sayısı 2,9 milyona yükselirken, self-servis online işlemler uygulaması 'Online İşlemler', yılın ilk yarısı itibarıyla yaklaşık 61,8 milyon kez indirildi. ​​​​​​​

- 'Beklenenden daha yüksek FAVÖK ve gelir büyümesi kaydettik'

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, sürdürülebilirlik temelinde sağlıklı büyüme kaydederken riskleri azaltmaya odaklanarak, planlarını hayata geçirdiklerini bildirdi.

Önal, kaliteli hizmetlere, müşteri deneyimine ve değer büyütmeye yönelik değişmez önceliklerinin finansal performansa etkisinden bahsederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

'Dinamik fiyatlama ve müşteri odaklı stratejilerimiz sayesinde yılın ilk yarısında beklenenden daha yüksek FAVÖK ve gelir büyümesi kaydettik. Konsolide gelir büyümesindeki olumlu gelişimin yılın geri kalanında da devam edeceğine inanıyoruz. Türkiye'nin dijital bir topluma dönüşme yolculuğunda, üzerimize düşeni en iyi şekilde yapma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bu yaklaşımla tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz. 2022 için yatırım öngörümüzü 13 milyar TL ile yukarı yönlü revize ettik.'

- 'Fiberde büyüme hız kesmiyor'

Ümit Önal, sabit genişbant tarafında abonelerinin 2022 ilk yarı itibarıyla 14,6 milyona ulaştığını belirterek, hem yeni hem de sözleşmesi yenilenen abonelerin yüksek hıza olan talebinin bozulmadığını anlattı.

Geçen yılın ikinci çeyreği itibarıyla 345 bin kilometre olan fiber ağ uzunluklarının 2022'nin ilk yarısı itibarıyla 381 bin kilometreye çıktığını aktaran Önal, şu bilgileri verdi:

'Fiber ağ, istikrarlı fiber dönüşüm odağımızı yansıtacak şekilde 2022'nin ilk yarısında 30,8 milyon hane halkını kapsıyor. Toplam fiber abone sayımız, yıllık bazda 15 puan ve 2019 yıl sonundan bu yana 36,4 puan artarak toplam tabanımızın yüzde 73,5'ini oluşturacak şekilde 10,7 milyona ulaştı. Avrupa FTTH Konseyi'nin Mayıs 2022'de yayınlanan 'Avrupa FTTH/B Pazar Panoraması, Eylül 2021' raporuna göre Türkiye, 'kapsanan FTTH/B hane sayısı' sıralamasında EU39 karşılaştırmasında 3'üncü, 'en hızlı büyüyen 5 pazarda' (hacim ve yüzde açısından) ise 4'üncü sırada yer alıyor. Bu, Türk Telekom'un Türkiye'nin fiberleşmesine yönelik liderliğini ve tutkusunu açıkça ortaya koymaktadır.'

"5G teknolojisine yönelik girişimler meyvelerini veriyor"

İsveçli Net Insight firması ile 5G senkronizasyon çözümleri konusunda daha önce imzaladıkları anlaşma ile önemli bir pazara girmiş bulunduklarını söyleyen Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, hızla büyümekte olan 5G senkronizasyon pazarının 2027 yılında 1,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşması beklendiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bu vesileyle, mobil operatör Three Sweden'in, Türk Telekom ve Net Insight tarafından geliştirilen 5G senkronizasyon çözümü için Net Insight ile anlaştığını paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Bu satın alma, ürünün pazardaki rekabet gücünü ve görünürlüğünü teyit ederken, Net Insight ve Türk Telekom'un senkronizasyon alanında ana teknolojilerini, uzmanlıklarını ve deneyimlerini kullanmak üzere yaptıkları iş birliğinin meyvelerini vermeye başladığını da gösteriyor. Ürünün kullanımını Türk Telekom ve Three Sweeden’ın yanı sıra farklı coğrafyalardaki başka operatörlerin şebekelerinde yaygınlaştırmak üzere çalışmalar sürüyor. Türk Telekom olarak 5G teknolojilerinde uluslararası iş birliklerimize büyük değer veriyoruz. Bu anlaşma, ileri teknoloji ve üst düzey çözümler üretme ve bunların etrafında sağlam ortaklıklar kurarak finansal değer yaratma kabiliyetimizi destekliyor.”

 

 

 

ABONE OL