TURKİSH DONDURMA GALA YAPTI

Magazin Cuma 15 Mart 2019 12:01

1. Dünya Savaşı sırasında Avustralya'da yaşayan iki Türk'ün hayat hikayesinin anlatıldığı, yapımcılığını Mustafa Uslu'nun üstlendiği yönetmen koltuğuna ise Can Ulkay'ın oturduğu Turkish"i Dondurma (Türk İşi Dondurma) filminin galası önceki akşam Uniq Hall'de yapıldığı.

Turkish Dondurma Gala Yaptı

 Erkan Kolçak Köstendil, Ali Atay, Şebnem Bozoklu ve Will Thorp’un başrolünde olduğu filmde Caner Kurtaran, Marleen Mathews, James Farley, Tristan Alexander, Carl Warthon ve Alma Terziç gibi isimler yer alıyor.

Eşleri Yalnız Bırakmadı

Ünlü oyuncular gösterime eşleriyle birlikte el ele katıldı. Ali Atay’a Hazal Kaya, Erkan Kolçak Köstendil’e Cansu Tosun ve Şebnem Bozoklu’ya ise sevgilisi Kanat Atkaya eşlik etti. Özel dekorlarla süslenmiş alandan geçerek salona giriş yapan film ekibi ve oyuncular, gösterim öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Seyirci Sinemaya Küstü”

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu filmle ilgili olarak “Türk sineması zor günler geçiriyor. Türk sinemasına ve seyircisine inanıyoruz. Onlar bizim filmlerimizi seyretmeye devam ettiği sürece böyle filmler üretmeye devam edeceğiz. Bu filmin şöyle bir özelliği var. Bebek oyuncudan hayvan oyuncuya kadar yüzde yüz oyunculuk performansının olduğu bir film seyredeceksiniz.” diye konuştu. Sinema seyircisinin sinemaya küstürüldüğünü ifade eden Mustafa Uslu, “Sinemayı bu kadar çok konuşursanız ana haber bültenlerine taşırsanız sinema seyircisi sinemaya küser. Son 10 yılın en kötü iki ayı yaşandı. Önümüzdeki günlerde her şeyin çok güzey olacağına inanıyoruz.” dedi.

“Hem Baba Hem Dede Oldum”

Geçtiğimiz günlerde eşi Sinem Öztürk ile ikiz bebeklerini kucaklarına alan Mustafa Uslu, dede olduğunu açıkları. Kızının doğum yaptığını belirten Uslu, “Hem baba hem dede oldum. Baba olduktan bir saat sonra da dede oldum. Kızıma rica ettim önce doğurma” diyerek espri yaptı. Filmlerinde gerçek hikayelerden yola çıkan Uslu, “Süper kahramanlarımızı anlatan bir film görebilir miyiz?” sorusuna “Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk ve Nail Süleymanoğlu’nun yaşadığı topraklarda süper kahraman filmi çekersen kimse inanmaz. Onlar zaten kendileri süper kahraman” yanıtını verdi.

“Şahane Bir Film Çektik”

Çanakkale Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk gencinden birini canlandıran “Ali Atay, Şahane bir film çektik. 4 ay inandığımız bir mevzunun üzerine yürüdük. Çok güzel olduğunu düşünüyorum. İnşallah salondan çıktıktan sonra seyirciyle bunu yaşayacağız. Hem mizah hem de dram çok değişik bir film kazandırmış olduk.” Diye konuştu.

“Para İçinde Oynadığımız Oluyor”

Erkan Kolçak Köstendil “Bir hikayeyi çok sevmek zorunda değiliz illa filmde oynamak için. Bazen para içinde oynadığımız oluyor. Hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz. Filmin iyi bir film mi değil mi hissiyatını ilk yabancı meslektaşlarınızdan aldık. Onların bu filme heyecanlandığını görmek doğru yolda olduğumuzu gösteriyordu. Onlar severek bu işi gelip yaptılar ise biz galiba doğru bir iş yaptık.”” Dedi.

Talihsiz Kaza

Şebnem Bozoklu ise “Bu film için çok çalıştık. Dört aydan daha fazla belki de… Herkesin filmi seveceğini düşünüyorum.” İfadelerine yer verdi. Röportaj sonrası salona geçen Bozoklu, merdivenlerde takılarak yere kapaklandı. Ayağını parçan Bozoklu’nun kaval kemiğinde kanama meydana geldi. Acı içinde kıvranan oyuncu, solandan ayrılmayarak filmi izledi.

Erkan Kolçak Köstendil’in muhabirlerin sorularını kendine has tarzıyla yabancı oyunculara tercüme etmesi esprili anların yaşanmasına neden oldu. Köstendil, "Türk oyunculardan Erkan Kolçak Köstendil'le aynı filmde rol almak nasıl bir duyguydu?" şeklinde espri yaptı. Filme yabancı subayı canlandıran Will Thorp ise "Korkunçtu" dedi ve güldü. Köstendil, "Aman bunu kesersiniz, yayınlamayın" dedi. Köstendil daha sonra yabancı oyunculara "Türk aktör ve aktristler hakkında ne düşünüyorsunuz? İstanbul ve Türkiye hakkında neler söylemek istersiniz?" diye tekrar sordu. Yabancı oyuncular "İlk defa burada bulunduk. İlk defa Türk oyuncularla çalıştık. Kesinlikle harikaydı. Süper ve harika insanlar. Bizi iyi hissettirdiler burada. Herkese çok teşekkür ederiz" cevabını verdi.

Muhabirlerin "Ali Atay mı? Erkan Kolçak mı? İkisi hakkında neler düşünüyorsunuz?" sorularına Marleen Mathews, "İkisi de harika insanlar. Çok komikler ve eğlenceliler. Bu filmde bulunmak ve harika insanlarla çalışmak çok güzel ve onur vericiydi" yanıtını verdi.

Donald Trump’ı Eleştirdi

James Farley "Bu projeyi kabul etme sebebim; Ben Londra, İngiltere'de yaşıyorum. Avrupa Birliği'nden çıktığımız için şuan bildiğiniz gibi çok kötü zamanlar geçiriyoruz. Ve Amerikan başkanın Donold Trump bir faşist, ırkçı ve İslam fobisi olan biri. Ağzı bozuk. Biz İngilizlerde yaşam mücadelesindeyiz" dedi.

Gösterime Keremcem, Erdal-Güzin Özyağcılar, İsmail Hacıoğlu, Belma Canciğer, Bedri Baykam gibi ünlü isimler katıldı.