OnceHalk

"TÜRKİYE EKONOMİDE İSTİKRARLI BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Siyaset Perşembe 01 Mart 2018 14:19

Başbakan Binali Yıldırım, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığında (KOSGEB) "5. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni"ne katıldı.

"Türkiye Ekonomide İstikrarlı Büyümesini Sürdürüyor"

"Türkiye krizlerden etkilenmiyor"

Başbakan Yıldırım, "kim ne derse desin" Türkiye'nin kalkınmasının özel sektör gücüyle olduğunu belirtti. 

Türkiye'nin devlet eliyle kalkındığının zannedildiğini aktaran Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Cumhuriyet kuruldu, tek partili dönem, 70'li yıllar, planlı kalkınma dönemine kadar devletin çok yatırım yapması gerekiyordu. Çünkü özel sektörün elinde imkan, tecrübe yoktu ama bugün yatırımın büyük kısmını özel sektör yapıyor. Yıllık yatırıma baktığımız zaman devlet bir birim yapıyorsa özel sektör dokuz birim yapıyor. Bu sene kamu yatırımlarının toplamı 128 milyar. Özel sektörün yaptığı yatırım 900 milyarın üzerinde. Bir trilyonun üzerinde yatırım yapılıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin övüneceği, gurur duyacağı bir özel sektörü var. Bu da bizim gelecek güvencemizdir. O yüzden Türkiye kolay kolay küresel, bölgesel krizlerden etkilenmiyor ve ekonomide istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 2018 için satın alma yöneticileri endeksi yüzde 55,7 ocak ayında, şubat ayında yüzde 55,6. Bu ne demektir? 2011 yılından beri en yüksek değer. Piyasalar biraz buna bakıyor. Buna göre ekonomi iyi mi gidiyor, kötü mü gidiyor karar veriyor. Son yedi yılın en yüksek düzeyinde. Bu Türkiye'nin ekonomisine ve geleceğe güveni ifade ediyor."

"Felaket senaryoları anlatanlara ithaf ediyorum"
Türkiye genelinde, Ocak 2018'de 9 bin 631 yeni şirket kurulduğunu hatırlatan Yıldırım, "Kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 61 arttı. 2018 için felaket senaryoları anlatanlara buradan ithaf ediyorum." dedi.

"33 yıllık KDV Yasası kökünden değiştiriyoruz"

Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı değerlendiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"33 yıllık Katma Değer Vergisi Yasası'nı kökünden değiştiriyoruz. Aslında bu bir değişiklik değil, bu bir reform. Bunun içinde ne var... Vatandaşın devletten alacağı biriken KDV'si bir takvime göre ödenecek. Eğer bundan sonra KDV'ler 3 ay içinde ödenmezse, ödenmeyen zaman için devlet faiz verecek." diye konuştu.

KOBİ'lere müjde

KOBİ'lerin tanımının değiştiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"KOBİ'lerin tanımı değişiyor. Daha fazla girişimcimizin desteklerden faydalanması için; KOBİ'lere bir üst sınır koymuştuk destekte, ne kadar, 40 milyon, şimdi bunu değiştiriyoruz, 125 milyona çıkartıyoruz."

EN ÇOK OKUNANLAR