İBB m0b

ÜNLÜ İSİMLERDEN YOĞUN İLGİ

Magazin Perşembe 06 Ekim 2022 05:00

Sezen Aksu'nun yaşam yolculuğunun anlatıldığı ve kreatif direktörlüğü Fuat Genç'in, küratörlüğünü Esra Özkan'ın üstlendiği, 'SEZEN AKSU DİJİTAL SANAT SERGİSİ', geçtiğimiz gün Metropol İstanbul X Media Art Museum By DasDas'ta açıldı.

ÜNLÜ İSİMLERDEN YOĞUN İLGİ

Sezen Aksu’nun yaşam yolculuğunun anlatıldığı ve kreatif direktörlüğü Fuat Genç’in, küratörlüğünü Esra Özkan’ın üstlendiği, ‘SEZEN AKSU DİJİTAL SANAT SERGİSİ’, geçtiğimiz gün Metropol İstanbul X Media Art Museum By DasDas’ta açıldı.

Sergi’ye Mert Fırat, İdil Fırat, Cansel Elçin, Ebru Cündübeyoğlu, Özgü Kaya, Melisa Berberoğlu, Ayça İnci, Ekin Türkmen, Güliz Ayla, Yasemin Şefik, Volkan Karataş, Arda Foster, Ceren Akdağ, Gizem Erman Soysaldı, Melis Ünal, Aybüke Albere gibi cemiyet ve magazin dünyasının ünlü isimleri yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye'de ilk kez bir müzisyenin çalışmaları üzerinden gerçekleşen bu dijital sanat sergisinde; ziyaretçiler köklerini var olduğu topraklarda büyütmüş ve birçok sanatçıya el vermiş Sezen Aksu’nun yaşayan bir ağacın her bir dalında oluşturduğu hikayelere tanıklık ediyor.

Aksu’nun kendisiyle birlikte başkalarına da ilham olmuş öyküsünü anlatan sergi, Mart ayına kadar izlenebilecek. X Media Art Museum’un yüksek teknolojisi ile birlikte gerçekleşen sergide, müzenin içerisindeki zemin ve duvarlarda yer alan görseller, videolar, 3D ve 2D animasyonlarla 25 dakikalık bir deneyimin parçası olarak sunuluyor.

Aksu’nun 70’li yıllarda İstanbul'a gelmesiyle başlayan serüveni, 80’lerde renkli bir müzikal dönemine, 90’larda pop çağına ve 2000’lerde daha cesur bir duruşa dönüşmüş. Kariyerinin başlangıcından 2000’ler sonrasındaki ustalık dönemine uzanan sinematik bir anlatımın hakim olduğu ‘SEZEN AKSU DİJİTAL SANAT SERGİSİ’, müzenin içerisindeki mekana özgü deneyim alanlarıyla da merak uyandırıyor.

PowerTürk’ün de medya destekçisi olarak yer aldığı sergide, müze içinde yer alan farklı ‘deneyim alanları’nda ziyaretçiler Sezen Aksu’ya notlar bırakabilecek, ‘Arttırılmış Gerçeklik’ sergisiyle geçmişten günümüze bir bağ kurabilecek, Aksu’nun röportajlarıyla ve konserleriyle bir yolculuğa çıkabilecek.

Türkiye’nin ilk dijital sanat müzesi X Media Art Museum by DasDas’ın 3. projesi olan ‘SEZEN AKSU DİJİTAL SANAT SERGİSİ’, proje ile bağlantılı NFT eserlere de yer veriyor. Bu eserler önemli sanatçıların ve tasarımcıların imzalarını taşıyor. Fuaye alanında yer alan müze mağazasında ise genç tasarımcıların yaratıcı fikirlerinden ortaya çıkan (tişört, hediyelik eşya vb.) ürünlere de ulaşmak mümkün olacak.

 

 

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR