YEON-KOUNG KİM İSTANBUL'DA

Spor Cuma 12 Ekim 2018 16:14

Eczacıbaşı VitrA'nın yeni transferlerinden Yeon-Koung Kim, bugün İstanbul'a geldi.

Yeon-Koung Kim İstanbul'da

Eczacıbaşı VitrA'nın yeni transferlerinden Yeon-Koung Kim, Güney Kore'nin Japonya'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'ndan elenmesinin ardından, bu sabaha karşı İstanbul'a geldi. Başarılı smaçör, Eczacıbaşı VitrA'nın Polonya’da gerçekleşen DevelopRes Kupası hazırlık turnuvasından dönmesiyle birlikte takımla çalışmalara başlayacak. 

YEON-KOUNG KİM KİMDİR?

1,92 boyundaki smaçör Yeon-Koung Kim, 1988’de Güney Kore’de doğdu. Kariyeri boyunca sayısız bireysel başarıya imza atan Kim, 2005’ten 2009’a kadar Kore V-Lig takımı Pink Spiders’da oynadı. 2009 ile 2011 yılları arasında Japonya Ligi’nde JT Marvelous forması giydi.

Dünya voleybolunda sesini hızlıca duyuran Kim, Fenerbahçe’ye transfer olduğu 2011-12 sezonunda CEV Şampiyonlar Ligi’ni kazanırken, hem “En Değerli Oyuncu” hem de “En İyi Smaçör” ödüllerine layık görüldü. 2013-14 sezonunda ise CEV Kupası’nı kazanmakla kalmadı, aynı zamanda “En Değerli Oyuncu” seçildi. 2014-15 sezonunda Türkiye Ligi’nde şampiyonluğa ulaşırken, ligin “En Skorer Oyuncu”su ve “En Değerli Oyuncu”su seçildi. Fenerbahçe’de altı sezon geçirdikten sonra 2017-18 sezonunda, Çin’in Shanghai Guohua Life takımıyla ligi ikinci bitirdi.

Kulüp kariyerinin yanı sıra ülkesini birçok önemli turnuvada sırtlamış bir sporcu olan Kim, 2012 Londra Olimpiyatları’nda tam 207 sayı üreterek “En Skorer Oyuncu” seçildi ve takımının dördüncülüğünde çok önemli bir rol oynadı. Yine aynı turnuvada “En Değerli Oyuncu” seçilerek bu başarıyı elde eden ilk Koreli kadın voleybolcu oldu. Yıldız oyuncu, 2016 Dünya Olimpiyat Elemeleri’nde de “En İyi Smaçör” seçildi.

Başarılı kariyeri ve sporcu kimliğiyle örnek bir figür hâline gelmiş olan Yeon-Koung Kim’in, Güney Kore’de çocuklara voleybol, futbol ve basketbol eğitimi alma fırsatı sunduğu bir spor akademisi var.