YONCA LODİ'DEN DERS NİTELİĞİNDE SÖZLER...

Magazin Salı 10 Eylül 2019 00:30

Güçlü sesi ve yorumuyla Türk müziğinin en başarılı kadın vokalleri arasında yer alan Yonca Lodi, ''Bir Yerlerde Şenlik Olsa'' mottosu ile düzenlenen Mor şenlik kapsamında Ankara Çankaya Muharrem Dalkılıç Parkı'nda sahne aldı.

YONCA LODİ'DEN DERS NİTELİĞİNDE SÖZLER...

Hazırlıklarına aylar öncesinden start verilen etkinlikte sahneye çıkan ünlü sanatçı Yonca Lodi, kendisini dinlemeye gelen yaklaşık iki bin kişiye müzik dolu unutulmaz bir gece yaşattı. Kendi şarkıları dışında repertuvarında türk müziğinin seçkin eserlerine de yer veren Lodi, sahne için tercih ettiği fıstık yeşili kıyafetiyle de göz kamaştırdı.

''ÇOCUKLARIMIZA ÖNCE İNSAN OLMAYI ÖĞRETELİM.''

Konserinin sonlarına doğru Sezen Aksu'nun Ünzile şarkısını şiddet mağduru kadınlar için seslendiren Lodi ''Bu hayatı paylaştıklarımızın erkek olmaları yetmiyor, önce adam olmaları gerekiyor. Biz kadınların en çok şunu öğrenmesi gerekiyor. Özellikle erkek çocuklarını yetiştireriken ''Aslan oğlum, yaparsın, kralsın, aslansın'' demeden önce insan olmayı öğretmemiz gerek. Vicdanlı olmayı öğretmemiz gerek. Kadın kendisine uygulanan şiddeti beni sevdiği için yapıyor deyip örtbas etmemeli. Kadının okuması, çalışması, üretmesi gerekiyor. Kadının sırf özgür iradesi yüzünden bu ülkede öldürülmemesi, yaşam hakkının elinden alınmaması gerekiyor. Keşki yazılmasaydı ve hiç söylenmeseydi dediğim bir şarkıyı söyleyeceğim size. Hikayesi bu ülkenin acı gerçeklerini barındırıyor içerisinde... Ünzile... Belki birileri artık sesimizi duyar...'' ifadeleriylede oldukça net bir açıklamaya imza attı. Şarkı sonunda gözlerinin dolduğu dikkatlerden kaçmayan başarılı sanatçı, ''Birilerinin bizim sesimizi duymasına ihtiyacımız yok aslında. Biz kendi sesimizi duysak yeter.'' diyerek programına kaldığı yerden devam etti.

Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı konserde iki saat boyunca sahnede kalan ünlü sanatçı, sahnesine aldığı küçük hayranlarıyla da yakından ilgilendi. Sahneyi alkışlar eşliğinde terk eden Yonca Lodi enerjisi, performansı ve duyarlı tutumu ile müzikseverlerden tam not aldı.