YUNUSEMRE'DEN YUNTDAĞI'NA DEĞER KATACAK PROJE

Manisa Salı 15 Eylül 2020 10:56

Kırsal kalkınma hamleleri ile Yuntdağı'nda üreticileri destekleyen Yunusemre Belediyesi, bölgede dev bir yatırıma daha imza atıyor.

YUNUSEMRE'DEN YUNTDAĞI'NA DEĞER KATACAK PROJE

Kırsal kalkınma hamleleri ile Yuntdağı’nda üreticileri destekleyen Yunusemre Belediyesi, bölgede dev bir yatırıma daha imza atıyor. Pelitalan Mahallesi’nde kurulacak Kırsal Kalkınma Merkezi’nde bölgede üretilen ürünler işlenerek pazarlanabilecek.

 Kurulduğu günden itibaren kırsal kalkınmayı önceleyen Yunusemre Belediyesi, Yuntdağı’nda aşılama, organik tarım eğitimleri, fidan desteği ve daha birçok çalışmasıyla üreticileri destekliyor. Bölgedeki projelerine bir yenisini ekleyen Yunusemre Belediyesi, üretilen ürünlerin işlenerek yerinden pazarlanması amacıyla Zafer Kalkınma Ajansı desteği ile Pelitalan Mahallesi’nde Yunusemre Kırsal Kalkınma Merkezi kuruyor. Projenin inşası için çalışmalar başlarken; alanda incelemede bulunan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi üreticilerle de bir araya geldi. Başkan Çerçi’ye, Başkan Yardımcısı Musa Dirik, Yuntdağlılar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği Başkanı İlyas Selçuk ve yönetimi,  ilgili birim müdürleri, Pelitalan Mahalle Muhtarı Arif Şenocak ve mahalle sakinleri katıldı. Proje hakkında bilgi veren Yunusemre Belediyesi Fen İşleri Müdürü Fuat Balcı, “Toplam bin 650 metrekare inşaat alanı bulunan bu tesis iki binadan oluşuyor. Birinci bina iki katlı. İlk katı soğuk hava depoları, satış ve idari birimlerden oluşuyor. İkinci katında ise 520 metrekarelik çiftçi eğitim merkezimiz bulunuyor. İkinci binamız ise üretim birimlerimizden oluşuyor. Bunlar; un değirmeni, Antep fıstığı işleme tesisi, pekmez yapma ünitesi, meyve kurutma birimi, bal sağım, polen kurutma ve dolum üniteleri. Bunların dışında 50 tonluk kantar ünitesi de var” diye konuştu.

BÖLGEYE HİZMET VERECEK

Yunusemre Belediyesi olarak kırsal kalkınmayı önemsediklerinin altını çizen Belediye Başkanı Çerçi, amaçlarının bölgede üretilen ürünlerin katma değerinin artırılarak pazarlanması olduğunun altını çizdi. Başkan Çerçi açıklamasında, “Merkezimiz için şuan teknik ölçümler yaparak projemizin startını veriyoruz. Bölgemizde üretilen ürünlerin pazarlanması için büyük bir avantaj sağlayacak olan merkezimiz, inşallah en geç bir yıl içerisinde faaliyete geçecek. Merkezimiz sadece Pelitalan Mahallemize değil Yuntdağı bölgemize hatta çevre ilçelerimize de hizmet verecek bir merkez haline gelecek. Amacımız Yuntdağında yetişen ürünlerin bölgede işlenmesi. Yuntdağı bölgesinde devlet eliyle ilk defa böyle bir tesis yapılıyor. Belki de önümüzdeki yıllarda şehirden köye göç başlayacak. Amacımız yerelden kalkınmayı sağlamak” dedi. 

 

 

 

EN ÇOK OKUNANLAR