Fon24_Sag

ZİRAAT KATILIM İSTİKRARLI BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Ekonomi Cuma 04 Mayıs 2018 14:26

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir 2018 birinci çeyreğine ilişkin gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

Ziraat Katılım İstikrarlı Büyümesini Sürdürüyor

2018 yılı birinci çeyrek verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir; “Ziraat Katılım’ın toplam aktifleri 2017 yılı sonuna göre % 12 artışla 16,1 milyar TL’yi aşarken, toplanan fonlar yine aynı döneme göre % 8 artış ile 10,8 milyar TL oldu. Kullandırılan nakdi fonlar % 7 artışla 12,5 milyar TL’ye ulaşırken, Ziraat Katılım’ın reel sektöre sağladığı nakdi ve gayrinakdi finansman toplamı 19,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Ziraat Katılım, 2018 yılının birinci çeyreğini 68,7 milyon TL net kâr ile tamamladı. Türkiye genelinde şube ağını hızla yaygınlaştıran Ziraat Katılım, yurtiçinde 37 ilde 67 şube ile faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir ” dedi.

‘’Ortak Yatırımlar Modeli’’ ile Sektörde Bir ilki Gerçekleştirdik

Genel Müdür Metin Özdemir; “Türkiye’nin kamu sermayesi ile kurulan ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım Bankası A.Ş. ile savunma sanayi, raylı sistemler ve otomotiv sanayi gibi mühendislik ve endüstriyel alanlarda gerek kamu gerekse özel sektöre hizmet veren Fikssan Fikstür Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında % 50-%50 hisse ortaklığında FZK Mühendislik ve Sınai Yatırımlar A.Ş. firması kurulmuştur. FZK’nın ana faaliyet konusu savunma sanayi, otomotiv, demiryolu sektörleri, kalıp ve fikstür gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu yerli teknolojik ve sanayi ürünlerinin ülkemiz sınırları içerisinde üretimi olacaktır.  

Türkiye’de bir katılım bankası ile üretim yapan bir firmanın bir araya gelerek oluşturduğu bu ortaklık, ülkemizde “Ortak Yatırımlar Modeli” ile yerli üretim yapma prensipleri bakımından bir ilk olma özelliği taşımaktadır.  Türkiye’de daha önce katılım bankaları tarafından kar-zarar ortaklıkları yapılmıştı. Ancak Ziraat Katılım ile Fikssan’ın bir araya gelerek oluşturdukları FZK Mühendislik ve Sınai Yatımlar A.Ş. sermaye ortaklığı olarak sanayi sektörüne yönelik tesis edilerek daha önce örneği görülmemiş bir ortaklığa imza atmışlardır ” dedi.

Nefes Kredisi ile KOBİ’lerimizin Yanındayız

KOBİ’lerin finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve uygun koşullarda kullandırılmasına yönelik olarak tasarlanan Nefes Kredisi protokolü, TOBB öncülüğünde, oda ve borsaların katkılarıyla, Hazine destekli Garanti Fonu teminatıyla, Ziraat Katılım’ın da dahil olduğu altı banka işbirliğiyle Sayın Başbakanımızın himayelerinde 31 Mart 2018 tarihinde gerçekleştiğini ifade eden Özdemir; “Nefes 2018 projesi kapsamında KOBİ’lere 7,5 Milyar TL finansman sağlanacak olup, 50.000 işletmenin bu fırsattan yararlanması planlanmaktadır. Reel sektöre yönelik düşük maliyetlerle ve destek mahiyetinde hazırlanan Nefes Kredisi’nin ödeme takvimi ilk 6 ayı ödemesiz (aylık kâr oranı ödemeli) olmak üzere toplamda 18 ay vadeli olarak belirlenmiştir ” dedi.

Kira Sertifikası İhraçlarımızı Başarı ile Tamamladık

Ziraat Katılım’ın 2018 yılının 1. çeyreğinde dört adet kira sertifikası ihracını başarılı bir şekilde tamamladığını belirten Genel Müdür Metin Özdemir; “Ziraat Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile gerçekleştirilen ihraçlar ile 679 Milyon TL fonlama temin edilirken, kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde talep gelmiştir.

Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım, faaliyetlerine başladığı 29.05.2015 tarihinden bugüne, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan 2 Milyar TL tutarlı ihraç tavanı kapsamında nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği kira sertifikası ihracı toplamda 1,98 Milyar TL’ye ulaşmıştır” dedi.

Müşteri Memnuniyetine Odaklıyız

Müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımıyla, bankacılığın her alanında müşterilerine özel hizmetler geliştirdiklerini ifade eden Metin Özdemir; “Bankamız, müşteri iletişim merkezi ile müşterilerimizin çağrılarına 7/24 anlık cevap vermektedir. Katılım Mobil işlem seti, bireysel müşterilerimizin kullandığı tüm işlemleri kurumsal müşterilerimizin de kullanımına sunmak amacıyla genişletilmiştir. Tüm  ATM’lerde görme engelli müşterilerimiz için sesli menü ve Ortopedik Engelli ATM kurulumu yapılarak müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur. Katılım Mobil uygulamamızda “Canlı Cevap” fonksiyonu devreye alınmıştır.

Öncü Katılım Bankası Vizyonumuz ile Yolumuza Devam Edeceğiz

Ziraat Katılım olarak hedefimiz, katılım bankacılığını yaygınlaştırma misyonumuza bağlı kalarak projelerimize kararlılıkla devam ederken, nihai hedefimiz Türkiye ekonomisine artan oranda değer üretmek ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemektir.

Ziraat Katılım olarak sektöre katkı sağlamak ve derinlik kazandırmak için var gücümüz ile çalışmaktayız. Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun ancak daha önce sektörde uygulanmamış olan projeler üzerine yoğunlaşmaktayız. 

Bu minvalde, 2016 yılında Türkiye’de ilk defa lojistik sektörüne yönelik kar-zarar ortaklığı projesi ile “müşaraka” ürününü,  2017 yılında yap- işlet- devret modeli ile yapılan bir projede “istisna” ürününü ve son olarak 27 Mart 2018 tarihinde savunma sanayi, raylı sistemler ve otomotiv sanayi gibi mühendislik ve endüstriyel alanlarda kamu ve özel sektöre hizmet veren bir şirket ile “ Ortak Yatırımlar Modeli”ni hayata geçirerek öncü katılım bankası olma vizyonumuz ile önemli bir adımlar atılmıştır” dedi.

Metin Özdemir “Ziraat Katılım, önümüzdeki dönemde de, katılım bankacılığını geliştirme misyonuyla, “Paylaştıkça daha fazlası”nı müşterilerine sunarak, ülke ekonomisine değer katmaya devam edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.