75 YILDIR DİNMEYEN SIZI

Ahıska Türkleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından 75 yıl önce 14 Kasım 1944 tarihinde vatanlarından sürgün edildi...

Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 75. yıldönümü

Ahıska Türkleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından 75 yıl önce  14 Kasım 1944 tarihinde vatanlarından sürgün edildi...

14 Kasım 1944 yılı gece yarısı başlayarak 3 gün içerisinde Ahıska ve çevresinden toplanan  yaklaşık 100 bin Ahıska Türkü Orta Asya'ya (Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan) sürgün edildi. Yaklaşık 40 gün süren yolculuk sırasında açlık, soğuk ve hastalıktan yaklaşık 17 bin kişi hayatını kaybetti.

Ahıska Türkleri, günümüzde çoğunlukla Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan,Türkiye, ABD ve Ukrayna'da yaşamaktadır.

Ahıska Türklerinin Sürgününün  75. yılı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)  ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin (DATÜB ) Gürcistan  Tiflis, Ahıska’da  ve Türkiye Ankara’da  birlikte düzenleyeceği resmi  programlar ile anılacak.

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov yaptığı açıklamada ''Her sene sürgünün anma programlarını gerçekleştiriyor, geçmişte yaşanan acıları unutmadan gelecek nesillerimize aktardığımız bu kültürü yad ediyoruz. Fakat, bu acı olayın 75. Yılında ilk defa, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde anmaları gerçekleştireceğiz. Bu anma programı,  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın  Ahıska Türklerine ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. Gerçekleşecek ilk resmi anma programına çok sayıda siyasetçi, bürokrat ,akademisyen ve tabii değerli halkımızın katılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar: Sürgünde 17 bin insanımız hayatını kaybetti

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Sekreteri Fuat Uçar da bu yıl düzenleyecekleri anma programları ile ilgili İhlas Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Uçar, Ahıska Türklerinin toplam 9 ülkeye yayılmış bir şekilde olduğunu aktararak, "Ahıska, Osmanlı toprakları içerisinde bulunan bölgedir. Gözü pek mert insanların yaşadığı bir bölge. Hasbelkader Edirne Antlaşması ile bu topraklar Sovyetler Birliği'ne terk ediliyor. Stalin'in emriyle burada yaşayan tüm Ahıska Türkleri Orta Asya'ya atılıyor. İklimin zor şartlarında insani  olmayan şarlarda  vagonlarda insanlarımız sürgüne maruz kalıyor. Yaklaşık 40 günlük bir yolculuk hayatı ile 17 bin civarı insanımız yolculuk esnasında hayatlarını yitiriyor. Bu büyük bir dram büyük bir insanlık suçu ve biz bunu soykırım olarak değerlendiriyoruz. Ahıska Türklerinin suçu Türk ve Müslüman olması. Böyle bir toplumu bilerek kasıtlı olarak sürgüne uğratıyorlar. Yaklaşık 97 bin civarı Ahıska Türkü, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a sürülüyor. Daha sonra 1989'da Özbekistan'da Fergana olaylarından sonra Azerbaycan, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi 9 ülkeye dağılmış bir Türk toplumu oluşuyor. Dünya Ahıska Türkleri Birliği, 2010 yılında bakanlar kurulu kararı, başbakan ve cumhurbaşkanı onayıyla kurulmuş Ahıska Türklerine hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur. Amacımız nerede yaşarsa yaşasın onların sosyal ve herhangi bir sorunlarıyla çalışma yapmak. Bunun yanı sıra biz sürgünle alakalı devamlı programlar düzenliyoruz. 2 tür programlar yapıyoruz. Hem hayatını yitirenler için kuran ve dualarla onları yad ediyoruz. Aynı zamanda da resmi anma programları yaparak sürgünü canlı tutma ve gelecek nesillere aktarabilme için bu tür programlara yer veriyoruz" şeklinde konuştu

Dünya Ahıska Türkleri Birliği değişik 9 ülkede faaliyetlerine devam ederek Ahıska Türkleri'nin sesini duyurmaya devam ediyor.