APARTMANLAR ARASINDA BİR YÜRÜYÜŞ

Türkiye'de 200 civarı bakanlığa ait müze, 270 de bakanlık denetiminde özel müze var.

Hava soğuk olmasına rağmen uzun bir yürüyüşe çıkıyorum. Yoldaki apartmanların bazılarının önünde durup onları inceliyorum. Kim bilir ne hayatlar yaşandı buralarda. Kimler aşındırdı bu sokakları...

Ankara'nın butik müzelere ihtiyacı var. Dünyada birçok örneği olduğu gibi kişiliği olan bazı eski apartmanlarda müzeler kurulması pekâlâ mümkün... Şehrin semtlerine ruh veren bu yapılar veya bir bölümleri neden müze olarak değerlendirilmesin?

Muhsin Yazıcıoğlu'nun Şarkışla'nın Elmalı köyündeki evi müze yapılacak. Elmalı köyü kaç ziyaretçi alır ki? Asıl Ankara'da bir Yazıcıoğlu müzesi açılmalı. Osman Yüksel Serdengeçti, Cahit Zarifoğlu, Ali Fuat Başgil adına bir müzemiz yok. Bir nasyonal - milli müzeye sahip olmayan Türkiye'ye bunları teklif etmek abes değildir umarım.

Türkiye'de 200 civarı bakanlığa ait müze, 270 de bakanlık denetiminde özel müze var. Bakanlık denetiminde olmayan 500 civarı özel müze daha var. Misalen altı kat fazla müzesi olan Almanya ile kıyaslandığında mütevazı sayıda müzemiz var.

Saat on bir olmuş. Bir pastanede oturdum. Yeri gelmişken kafe ve restoranların yabancı isim ve amblemlerine sinirlenmemek elde değil. Sadece onlarla değil, bütün kuruluşlarla ilgili bir mesele bu… Amblemini Selçuklu yıldızından ilham alarak oluşturan Elbistan Belediyesi’ni tebrik etmek gerek. Sekiz köşeli yıldız amblem konusunda bütün kuruluşlara örnek olmalıdır.