BOSNA'DAN, BAKÜ'DEN, BATI TRAKYA'DAN SANKİ BİR BOŞLUK

Bilmem ki meclisimizin önüne Türkiye'deki altmış bin sekiz yüz on sekizinci Atatürk heykelini dikmek yerine bir Batı Trakya abidesi, bir Kanuni kitabesi konulabilir mi?

Hani, padişah olduğu için değil de, tarihin en önemli yirmi üç hukuk adamından birisi olduğu için ABD Senatosu'nun duvarında rölyefi, Almanya Nürnberg adalet sarayında heykeli olan Kanuni Sultan Süleyman'ın...

Bilmem ki müfredatın tartışıldığı bu dönemde, liselere yakın tarihle ilgili basit şeyler konulabilir mi? Gençleri bırakın, üniversite mezunlarının bile ekseriyetinin adını, sanını işitmediği Sadık Ahmet, Fazıl Küçük veya Hocalı Katliamı, Bosna Savaşı, Belene Kampı sadece bir paragraf olarak anlatılabilir mi?

Kimdi Sadık Ahmet? 1990'da Batı Trakya Türkleri için "Türk" ifadesi kullandığı için hapis cezasına çarptırılan bir liderdi. 24 Temmuz 1995 günü şüpheli bir trafik kazasında ölmüştü.

Ne sıkıntılı dönemler yaşandı. Yurt dışına seyahat eden Batı Trakya Türklerinin Yunanistan’a geri dönmelerine izin verilmedi. Türkiye’de eğitim almış Batı Trakya Türklerinin diplomaları tanınmadı, birçok Türk işten çıkarıldı.

Ben son yirmi yılın Batı Trakya’sını hatırlıyorum... Her dönem sıkıntı çeken, eşit yurttaş kabul edilmeyen insanları hatırlıyorum.

Avrupa Birliği üyesi Yunanistan'ın Batı Trakya, İstanköy ve Rodos'ta yüze yakın Türk Azınlık Okulunu öğrenci azlığı gerekçesi ile kapatmasını hatırlıyorum.

Vicdanlı Yunan dostları da hatırlıyorum. Profesör Nikos Alivizatos'un gazetedeki köşe yazısını hatırlıyorum mesela. Trakya'da sadece Hristiyan ailelere 3. çocuk için ek bir ödeme yapılmasını öngören kararın eşitliğe aykırı olduğunu yazıyordu.

Sadık Ahmet'in 1991'de kurduğu Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi'nin (DEB) şimdiki lideri Çiğdem Asafoğlu... Partisi AP seçimlerinde Rodop ilinde 23 bin oy ve yüzde 38, İskeçe ilinde 15 bin oy ve yüzde 25 oranıyla birinci olunca basına mülakat verdi. Yunan basını ne yaptı biliyor musunuz? "Çiğdem Asafoğlu büyük bir cüretle Biz Türk’üz, partimiz Türk partisidir diyor" minvalinde başlıklarla haber yaptılar.

Batı cephesinde değişen pek bir şey yok. Bari çocuklarımız az biraz yakın tarih öğrensinler.