DÜNYANIN EN BÜYÜK ORGANİK HAVZASI

Neşe BERBER 06 Şub 2017

​Dünyanın en sağlıklı çayını biz üretiyoruz. Organiğe çok yakın bir çay Rize çayı. Bakanlık yeni bir karar aldı. Çaylarda organik gübre kullanılacak. Bundan dolayı çayımızın tamamı organik olacak. Şu anda kırkbin dekarda organik çay üretim yapıyoruz diyen Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu 'Bizim çayımız kuzey iklim kuşağında yetişen ve üzerine kar yağan dünya'nın tek çayıdır. Bu özellikte başka bir çay yok' dedi.

Dünyanın en sağlıklı çayını biz üretiyoruz. Organiğe çok yakın bir çay Rize çayı. Bakanlık yeni bir karar aldı. Çaylarda organik gübre kullanılacak. Bundan dolayı çayımızın tamamı organik olacak. Şu anda kırkbin dekarda organik çay üretim yapıyoruz diyen Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ‘Bizim çayımız kuzey iklim kuşağında yetişen ve üzerine kar yağan dünya’nın tek çayıdır. Bu özellikte başka bir çay yok’ dedi. 

Çaykur, 45 Yaş Çay İşleme Fabrikası, 1 Çay Paketleme Fabrikası, 2 Pazarlama ve Üretim Bölge Müdürlüğü, 7 Pazarlama Bölge Müdürlüğü, Anatamir Fabrikası, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, 16.500 çalışanı ve 6.600 ton/gün yaş çay işleme kapasitesi ile Türkiye çay sektörünün en büyük ve lider kuruluşudur’ diyen Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu YeniBirlik’e Çaykur hakkında tüm detayları anlattı.

Çaykur markası hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?

ÇAYKUR BİR DÜNYA MARKASI 

Bölgenin çaylarını Çaykur’mu satın alıyor?

Bölgede üretilen yaş çay ürününün yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık %55-60´ı Çaykur tarafından satın alınmaktadır. Çaykur´un yurt içi kuru çay piyasasındaki pazar payı ise yaklaşık %60-65 `dir. 

İktisadi Devlet Teşekkülü olan Çaykur, Türkiye´nin Tarım Politikasına uygun olarak çay ziraatını geliştirmek, çay kalitesini ıslah etmek, işlenmesini teknik esaslara göre yürütmek, iç ve dış pazar isteklerini karşılamak üzere kuru çay üretmek, ithal etmek ve ihraç etmek, verimlilik esasına dayalı işletme politikasıyla sermaye birikimine yardım ederek yatırım kaynağı yaratmak amacıyla merkezi Rize´de olmak üzere teşkil edilmiştir.

Çaykur’un faaliyet alanları nelerdir?

Üreticilerden, işletmeye uygun nitelikteki çay yapraklarını satın almak, işlemek ve değerlendirmek için teknolojik faaliyette bulunmak, ürettiği veya ithal ettiği kuru çayların iç ve dış pazar isteklerine uygun olarak harmanlanmasını, paketlenmesini ve pazarlanmasını sağlamak, Çaykur´ un faaliyet konularını oluşturmaktadır.  

Çaykur, bu amaçla gerekli tesisleri kurmak ve çay yapraklarını işlemek, üretim faaliyetlerinden doğan yan ürünleri değerlendirmek ve yardımcı maddeler üretmek, çay ürününün kalite ve veriminin ve işletme tekniğinin geliştirilmesi için gerekli araştırmaları yapmak, müessese ve laboratuarlar kurmak işletmek, ticaretle iştigal etmek, ihracat ve ithalat yapmak, çay üreticilerinin kooperatifleşmesi için gerekli olan faaliyetlerde bulunmak, çay borsasına çay sanayicilerinin katılımında önderlik yapmak, çay eksperlerinin yetiştirilmesi için gerekli önlemleri almak, kamulaştırma yapmak, istihdam geliştirme çalışmaları kapsamında düzenlenen beceri kazandırma programlarının uygulanmasını sağlamak, küçük ve orta büyüklükteki özel kuruluşlara idari ve teknik alanlarda rehberlik yapmak, mevzuat uyarınca verilen diğer görevleri yerine getirmek için çalışmalarını yürütmektedir.

Didi markası dünya pazarında yerini alabildimi?


DİDİ TÜRKİYE PAZARININ LİDERİ OLDU


Didi markamız henüz dört yaşında olmasına rağmen Türkiye’de pazarın lideri oldu. Didi Rize’den çıkan büyük bir başarı hikayesidir. Türkiye’de lider markadır; Dünya’da da hızla yükselmeye devam ediyor.  Doksanın üzerinde ülkede Didi satıyoruz ve her yıl ülkeleri geliştiriyoruz. Hem Çaykur markamızı satıyoruz.

Rize çayının özellikleri nelerdir?


DÜNYADA ÜZERİNE TEK KAR YAĞAN ÇAY RİZE ÇAYI

Bizim çayımız kuzey iklim kuşağında yetişen ve üzerine kar yağan dünya’nın tek çayıdır. Bu özellikte başka bir çay yok.

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI ÇAYINI BİZ ÜRETİYORUZ

İşte bizim Rize çayımızda bu madde yok. Dünyanın en sağlıklı çayını biz üretiyoruz. Organiğe çok yakın bir çay Rize çayı. Bakanlık yeni bir karar aldı. Çayların artık kimyasal gübre kullanılmayacak, organik gübre kullanılacak. Bundan dolayı çayımızın tamamı organik olacak. Şuanda kırkbin dekarda organik çay üretim yapıyoruz. Toplam sekizyüzotuzbin dekar çayımız var. Hepsinde organik üretim yapacağız.

Dolayısyla Dünya’nın en büyük organik havzasını oluşturmuş olacağız. Tabiiki çayla beraber her ürünümüz organik olacak. Bal, yağ,peynir meyveler sebzeler ne üretilirse organik olacak. Dünyanın en büyük organik havzasına sahip olacağız buda turizm’de büyük bir cazibe alanı olmuş olacak. Dünya’da böyle bir yer yok. 

DÜNYANIN EN GÜZEL DOĞASINA SAHİBİZ

Dünya’da bu kadar güzel doğaya sahip bir yer yok. Turizm için büyük bir avantaj sağlıyor. Bu özelliklerimizide kattığımızda tabiri caizse çifte kavrulmuş deriz biz ona çok daha avantaja dönüştürmüş oluyoruz bölgemizi, çayımızı ve ürünlerimizi. 

PESTİSİT ÇOK TEHLİKELİ BİR MADDE


Diğer ülkeler  tropikal sıcak iklim kuşaklarında çay yetiştirdikleri için bazılarında otuz,kırk çeşit bazı çaylarda yetmiş seksen çeşit haşare vardır. Bu haşareleri öldürüp ondan sonra çay toplarlar. Yani bu ülkeler, yoğun haşare zehiri kullanır. Buna pestisit diyoruz. Çay toplamadan önce ilaçlıyorlar. Haşareleri öldürmek için, aksi halde çayın içi haşare kaynar. Ama bu  çok zararlı bir bir madde. Çayın bünyesinde kalıyor. Çay kuru sistemde üretilen bir üründür. Çayın üretimi esnasında  bir zaman su ile temas etmez. Ancak çay demlenirken suyu görür. Ozaman da vucuda geçer. Birçok hastalığa sebep olur. Kalp, akıl hastalığına sebebiyet veren bir maddedir bu. Hilkat garibesi şeklinde doğumlara kadar neden olur bu madde. Avrupa bu maddenin kullanımdaki oranını kısıtlamaya çalışıyor.