FİLTRE HASTALIĞI

Yonca ORTAN 31 Oca 2021

En sık kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram ile fotoğraf paylaşmak adeta günlük bir alışkanlığa dönüştü.

En sık kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram ile fotoğraf paylaşmak adeta günlük bir alışkanlığa dönüştü. Günümüzde güzelliğin tanımı Instagram filtreleriyle şekilleniyor. Öyle ki, kadınların yüzde 48’i ciltlerini daha pürüzsüz göstermek için, yüzde 42’si daha canlı bir cilt için ve yüzde 36’sı daha güzel görünmek için Instagram’ın filtrelerine sığınıyor. Yeni yapılan araştırmalara göre ise Instagram kullanımı insan psikolojisi hakkında pek çok detay veriyor. Instagram profilinizde paylaştığınız fotoğrafların sıklığı ve filtreler sandığınızdan çok daha fazla anlam taşıyor ve ruh haliniz hakkında çok şey söylüyor.

Peki Instagram kullanımı psikolojimiz hakkında neler söylüyor?

Az filtre depresyon belirtisi

Instagram kullanımı hakkında yapılan araştırmalara göre profilinize koyduğunuz fotoğraflar, uyguladığınız filtreler ve paylaşım sıklığınız sizin hakkınızda önemli ipuçları veriyor. Eğer depresyondaysanız veya mutsuzsanız uzmanlara göre Instagram'da paylaşım yapma sıklığınız da artıyor. Kendini iyi hissetmeyenler daha çok paylaşım yaparak bu duygularından kurtulmaya çalışıyor. Bunun yanında mutsuz insanlar ayrıca depresyondayken daha az filtreleme kullanıyor. Ya da filtre tercihlerini daha koyu tonlarda yapıyor ve karamsar renklere başvuruyor.

Bir başka depresyon belirtisi ise yalnız ve mutsuz bir beden dili ile fotoğraf paylaşımı yapmak ve genellikle objelerin fotoğraflarını paylaşmak. Ayrıca siyah beyaz fotoğraflar ve gri renklendirmeler de yine mutsuzluğun işaretleri arasında sayılıyor. Mutsuzluk ifadelerinden biri de doğal olmayan profil fotoğrafları. Profil fotoğraflarında uygunsuz hareketler veya olumsuz yüz ifadelerine sahip kişilerin negatif duygu durumu içinde olduğu belirtiliyor.

Sosyal medyada fotoğraf paylaşırken neden filtre kullanıyoruz? Görünüşümüzle ilgili kimden neyi saklamak istiyoruz?

Sosyal medya eski zamanlarda böyle değildi. Son dönemde filtreler ve düzenleme programları ile gerçeklikten iyice uzaklaşıldı. Sosyal medya kültürü ile ortaya çıkan ideal güzellik algısı ve baskısı, özellikle gençler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Beden algı bozukluğuna yol açtığı ve psikolojik sorunlara yol açtığı gerekçesiyle Instagram bu tür filtreleri kaldıracağını duyurmuştu. Yine de Instagram'da direkt estetik olmasa da göz şeklini, dudakları, burnu; yüz şeklini tamamen değiştiren pek çok filtre bulunabiliyor.

Şimdi İngiltere'de bir parlamento üyesi fotoşoplu, gerçek dışı düzenlenmiş fotoğraflar hakkında bir yasa teklifi hazırladı. Yasa teklifinin sebebi olarak da "Instagram'daki üstünde oynanmış fotoğrafların ruh sağlığı konusunda büyük problemlere sebebiyet verdiği, sebebinin de yarattıkları çarpık güzellik anlayışı olduğu" açıklandı. Ben bu yasa teklifinin bir sosyal medya yasası olarak ülkemizde de yer bulmasını ümit ederim.

Filtreye başvurmadan fotoğraf paylaşan bilhassa kadınların asıl yüzlerini sergiledikleri kişilere karşı duygularını da merak etmiyor değilim. Bana kalırsa yüzlerini filtrelemeden geçirip bedenlerine fotoşop uygulayıp sosyal medya paylaşımı yapan özellikle bayanları hiç samimi bulmuyorum. Sahtekarlık ağır bir terim olsa da kullanmadan geçemedim. Neysen osun!