Fon24_Sag

Son Yazıları

FIRTINA ÖNCESİ…

01 May 2018

İnşaat sektörünün durgunluğu herkesin dilinde… Sektör temsilcileri beklentilerini açıklıyor, hemen her gün yeni bir proje lansmanı da gerçekleşiyor ama yine de bir bulutla kaplı gibi sektör, bir sessizlik hakim piyasaya.

Türkiye Müteahhitler Birliği, İnşaat Sektörü Nisan 2018 Analizi’ni yayınladı. Raporda dikkat çeken tespitler var. Birçok bölgede derinleşen jeopolitik risklerin önümüzdeki dönemde de küresel konjonktür üzerinde belirleyici olabileceği belirtiliyor. Rusya ile NATO arasındaki gerginliklerin, Suriye ve Irak eksenli gerilimlerin, Körfez'de sorunlar devam ederken, Rusya'nın silahlanma yarışına davetiye çıkaran söylemlerinin de geleceğe yönelik belirsizliği artırdığına işaret ediliyor.

Söz konusu belirsizlik ortamı, Avrupa ve Ortadoğu arasındaki köprü konumu nedeniyle jeopolitik risk haritasının da odağında bulunan Türkiye için ülke risk priminde artış olasılıklarını beraberinde getiriyor.

Tüm bunlarla beraber, GSYH içindeki direkt payı yüzde 8.6 olan, bağlı sektörlere dolaylı etkileri düşünüldüğünde ise payı yüzde 30'lara ulaşan, 2017 yılında reel büyümesi yüzde 8.9 olan inşaat sektöründe bu sessizlik fırtına öncesi gibi. Her an, şaşırtıcı yeni güç birlikleri, büyük kampanyalar duyabiliriz…

Hamiş…

Bugün 1 Mayıs. Güzel bayramdır. Dünyada kimsenin emeğinin hakkı için mücadele etmek zorunda kalmadığı bayramlar ümidiyle; herkesin 1 Mayıs’ı kutlu olsun.

 

Yazarın Son Yazıları
Yazarın En Çok Okunan Yazıları