TRT_Buyuk


KÜLTÜR İHRACI ÜZERİNE TEKRAR OKUMALAR

Şortlar statükoya karşı koyan nesneler midir? Hayır ama rahmetli Özal'ın askeri birliği ziyaretinde giydiği şortsa bu, evet...

Bir kültür hareketi statükoya karşı durduğu oranda başarılı olabilir. Kültürün siyasi bir hücum alanı olduğunu, hemen bütün politika alanlarıyla ilgili olduğunu görmek gerek. Kültür çoğu kez dar alana sahip bir sabit; bir savunma nesnesi gibi görülüyor. Korunması gerekenlerin mevzuatı olarak takdim ediliyor.

Bizim kavramımız kulturkampf - kültür savaşı değil kültür ihracı... Bir kültür davası güdülebilmesi için kültür ihracı iddiasına sahip olunması lazım. Nedeni bu kavramın içinde bir konsensüsün var olması. Kültür ihraç etmek kültürünüzü başkalarının kalitesini onaylayacağı bir halde üretmek demektir. Buna popülist sürer duruma karşı duran bir kadro sahip çıkabilir. Kültür şuuru yüksek bir nesli bunlar yetiştirebilir. Kendi çocuklarının kültürü senden almaları da senin ihracın ve onların ithaline dair... Zorla değil yani... Kaliteli üretim olmazsa ihraç edemezsin.
Mevcuda hapsolmuş popülist insanlarla bir yere varmak mümkün değil. Kısa öykü yazarı Sean O'Faolain yeni bir gerçeklik yaratacak kadar yoğun olan hayal gücünden bahseder. Hadiselere bu noktadan bakan yeni bir kadroya iş verilmesi gerek.

Vancouver gibi muntazam bir şehre sahip olmaktan bahsetmiştim. Muntazam olması, bir beyne benzemesi gerek. Cadde ve sokaklar beynin kıvrımları gibi düşünüşümüzü belirliyor. Vancouver o zamanlar dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilmişti.

Sözünü ettiğim kadroyu oluştururken insanları iyi okumak lazım. Şimdi mesela seçtiğimiz belediye başkanının dimağında ne var? Vizyonu nedir, hayalleri nelerdir? Bu iyi şehir sıralamalarında yükseklere çıkmak gibi bir hedefi var mıdır? Organik bir belediyecilik anlayışı var mıdır? Nihayetinde bize kültürel statükonun karşısına şortla çıkacak adamlar gerek.

Bu yazı vesilesiyle 2014'te Dargeçit'e şehit edilen Mehmet Uğurtay'ı ölüm yıldönümünde hatırlayalım. Allah bu ülkenin dostlarına kuvvet versin.