MODANIN DİJİTAL GEREKSİNİMİ

Yonca ORTAN 03 May 2020

Moda ve tekstil, dijital dünyada sosyal medya kullanıcılarının neredeyse bütün kesimlerine hitap ettiği için geniş kitlelere ulaşmak birçok sektöre kıyasla daha kolaydır.

Dijital pazarlama kavramının bütün işletmelere hitap ettiği global dünyada moda ve tekstil sektörünün de sosyal mecralarda bulunması olmazsa olmazlar arasındadır. Hemen hemen hepimiz alışveriş yapmadan önce cep telefonlarımızı veya bilgisayarlarımızı kullanarak bir araştırma sürecine giriyoruz. Söz konusu moda ve tekstil olunca da ürün veya hizmet çeşitliliği ile görsel bir zenginlik sunmaktadır.

Moda ve tekstil, dijital dünyada sosyal medya kullanıcılarının neredeyse bütün kesimlerine hitap ettiği için geniş kitlelere ulaşmak birçok sektöre kıyasla daha kolaydır. Her sezon yenilenen yapısı ile sosyal medyaya uyum sağlaması daha kolaydır ve çalışma alanı da bu şekilde oldukça genişlemektedir. Ancak ürün çeşitliliği, üretim hızı, ürün özellikleri ve satın alma sürecindeki iletişim ve ulaşımı gibi durumlar göz önüne alındığında rekabet alanı oldukça büyük bir sektördür. Bu geniş sektörde ürün çeşitliliği ve her sezon yenilenen yapının haricinde farklı anlayışlar benimseyerek fark edilmemeniz zaten pek mümkün değil. Bunlarda en önemlisi ise “Modada Sürdürülebilirlik”.

Modada Sürdürülebilirlik

Modada sürdürülebilirlik, ekolojik boyutunda toksik olmayan, dönüştürülebilir moda ürünleri ile ekonomi tarafından tüketicilere ve üreticilere değer katan ürünler yaratmak amacıyla, daha az su tüketimini hedefleyerek doğaya verilen zararı indirgemeye çalışan bir anlayıştır. Bu kapsamda hareket eden Levi’s, H&M, Banana Republic, Stella Mccartney Reformation, Reflect, Viktor And Rolf, Marc Jacobs, Zara ve Nike gibi firmalar dönüştürülebilir malzemeler kullanmaktadır. Hatta H&M CONCIOUS sloganı adı altında “Giymediklerinizi Getirin Hediye Çeki Verelim veya İndirim Hakkı Verelim” gibi kampanyalar sürdürmektedir.

Artık insanlar alışveriş yapmadan önce internet ortamında araştırma sağlayarak bir karar alıyor ve günümüz jenerasyonu etik üretime önem gösteriyor. Bu jenerasyonun  yüzde 75’i çevreyi göz önünde bulunduran alışveriş anlayışını benimsiyor ve bu şekilde olan markalara eğilim gösteriyor.

Sürdürülebilirlik anlayışı ile Levi’s, H&M, Banana Republic vb. birçok marka, organik pamuk ve geri dönüşümlü polyester gibi doğa dostu kumaşları kullanarak bir adım öne geçtiler. Doğayı koruma anlayışı ile hareket ederek çevreye duyarlı jenerasyon ile internet ortamında daha fazla aranarak tercih edilebilirliklerini arttırdılar.

Moda ve tekstil sektörü her zaman büyük bir kitleye hitap ettiği için mevcut ve potansiyel müşteri kitleniz ile ilgili bir veri analizi, ölçümlendirme yapılması şirketiniz adına her zaman olumlu sonuçlar doğuracaktır. Özellikle yılın son çeyreğinde pek çok insan kendi ihtiyaçlarına göre alışveriş yapmaktadır. Çünkü yılın bu döneminde Black Friday, Yılbaşı gibi önemli günler bulunmaktadır.

Örneğin: Black Friday ile başlayan bu sezonda trendleri takip ettiğinizden, mevcut müşterilerinize istedikleri ürünleri/hizmeti sunduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bunun içinde geçmiş yıllarda aynı döneme ait verileri inceleyerek etkili bir strateji geliştirebilirsiniz. Yılın bu döneminde en çok aranan kategoriler arasında ayakkabı, aksesuar, parfüm, akıllı telefon ve son olarak giyim sektörü bulunmaktadır.

Dijitalde Black Friday ve Diğer Özel Günler 

2019 yılı Black Friday dönemindeki satış istatistiklerine göre bu dönemde yüzde 45’lik bir artış söz konusu ve en fazla satış 00.00 ve 01.00 saatleri arasında gerçekleşti. Kullanıcıların yaş ortalaması 22 ve 34 arasında değişkenlik göstermiştir. 

Kullanıcıların çoğu telefonlarından ürünlere bakmış olsalar dahi satın alımların çoğu  yüzde 60’ı masaüstü bilgisayarlardan gerçekleşti. Bu da web sitenizin hem responsive hem de hızlı olması gerektiği anlamına gelir.

Eğer işletmeniz yılın bu döneminde geçmiş verileri, en çok aranan terimleri, müşteri kitlesini senkronize bir hale getirir ve bunun yanında da her sektörde olduğu gibi Black Friday’e özel bir indirim sunarsa hem satışları doğrudan etkiler hem de potansiyel müşterileri mevcut müşteriye çevirerek kitlenizi geliştirmiş olursunuz. Bunun yanı sıra yılbaşı haftasında aramalar bir önceki ve sonraki haftaya göre 11 katına çıkmaktadır. Yani düzenleyeceğiniz kampanyaların oldukça geniş kapsamda olması gerekmektedir.

Sadece yılbaşı veya Black Friday gibi özel günlerde değil müşterilerinizin size ihtiyaç duyduğu her anda yanlarında olarak yani iletişimi kesintisiz bir hale getirerek mobil, web ve sosyal medya kanallarının çoğunu entegre bir şekilde kullanmanız da önemli bir faktördür. Çünkü Türkiye’de kullanıcıların yüzde 72 ‘sinden fazlası fiziksel bir mağazadan alışveriş yapmadan önce internetten araştırma yapıyor. Bu da web sitenizin yüklenme süresinin iyi olması anlamına gelmektedir. Mobilde veya masa üstünde sitenin yüklenmesi ile ilgili bir sorun olduğunda mevcut ya da potansiyel müşterinin alışverişten vazgeçerek başka siteye yönlenmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir.