​NİHAYET BİRİSİ ATATÜRK İÇİN FATİHA OKUDU

İlnur ÇEVİK 04 Ağu 2017

Son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bir sürü ilklerin yaşandığı bir toplantı oldu ama teknik ve siyasi detayların ötesinde Başbakanımız Binali Yıldırım'ın Atatürk'e saygı duruşundan sonra avuçlarını açıp bu büyük insana bir Fatiha okuması hepimizin gönlünü fethetti.

Son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bir sürü ilklerin yaşandığı bir toplantı oldu ama teknik ve siyasi detayların ötesinde Başbakanımız Binali Yıldırım’ın Atatürk’e saygı duruşundan sonra avuçlarını açıp bu büyük insana bir Fatiha okuması hepimizin gönlünü fethetti.

Neden kimse Anıtkabir’de Ata’ya saygı gösterirken aynı zamanda ruhuna bir Fatiha, bir dua okumaz? Neden birileri Atatürk için Fatiha okursa yadırganır? Neden bir her 10 Kasım Atatürk için Anıtkabir’de kuran okutmuyoruz? Halk 10 Kasım’da akın akın Anıtkabir’e giderken onun esas mezarının olduğu özel bölümde de Kuran okutulamaz mı?

Binali Bey bir ilki gerçekleştirdi ve çok iyi yaptı. İnşallah başkaları da onu örnek alır.

Ama tabii ki bu YAŞ toplantısında bir sürü yeniliğe şahit olduk ve Türkiye’nin sivilleştiğini çok açık bir şekilde gördük…

Artık YAŞ kararlarında sivil iktidar iradesi ile atamalar yapılıyor, rütbeler yükseltiliyor ve komutanlar emekli ediliyor. O eski teamüller yerine liyakat, beceriler ön plana çıkıyor… Yani bir koramiral Deniz Kuvvetleri komutanı olabiliyor.

Geçmişte YAŞ toplantılarında başbakan ve savunma bakanı bir sürü generalin ve amiralin arasında sığıntı gibi otururlar ve askeri iradeye boyun eğerlerdi. Şimdi ise YAŞ toplantılarında 10 kabine üyesi ve 4 komutan karar veriyor. İşte size Yeni Türkiye…

Geçen yılki YAŞ toplantısı Silahlı Kuvvetler komuta kademesinde FETÖ’cüleri ayıklama toplantısı idi. Bu seneki toplantı ise artık Türk ordusunu 2020’li yıllara taşıyacak güçlü ordunun güçlü komuta kadrolarının oluşturulması için yapılan en önemli çalışmaydı. Ülkeye hayırlı olsun.