​SAYGI

İşiniz, patronunuz ya da arkadaşlarınız hakkında sürekli şikayet ediyorsanız, orada olmak istemediğiniz hissini verirsiniz

Şikayet Etmekten Kaçının

Toplumda, şikayet ve sızlanma tamamen aynı anlama gelir. İşiniz, patronunuz ya da arkadaşlarınız hakkında sürekli şikayet ediyorsanız, orada olmak istemediğiniz hissini verirsiniz. Şikayetçiyseniz kimse sizinle çalışmak veya size heyecan verici yeni fırsatlar sunmak istemeyecektir. Bunun yerine, mutsuz olduğunuzda içinize dönün. İşinizi daha iyi hale getirmek için neler yapabileceğinize karar verin.

Kendinize Güvenin

İnsanların size nasıl saygı duymasını sağlayacağınızı merak ettiğinizde, kendinize saygı duymakla başlayın. Güven ve öz saygı sürekli olarak el ele ilerler. Kendinize bu şekilde davranarak ve görerek insanlara nasıl davranılmayı ve görülmeyi beklediğinizi gösterin. İyi olduğunuz şeye saygı gösterin ve onu iyi yapmaktan zevk alın. İnsanlar aynı şey için size de saygı duyacaktır.

İşinizi İyi Yapın

Toplum içinde saygıyı hakkeden kişiler işini bilir ve iyi yapar. Bu, işleri zamanında teslim etmek, görevlerinizi doğru şekilde yapmak ve işinizi başkasının üzerine yıkmaya çalışmamak anlamına gelir. İşinizi iyi yapmanın bir başka yönü de bildiklerinizi paylaşmaktır. Yeni iş arkadaşlarınızın işi öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hayır Demeyi Bilin

Çoğu zaman, saygın olmak istediğinizde, bunu yapıp yapamayacağınızı veya isteyip istemediğinizi düşünmek için kendinize bir şans vermeden önce, birinin sizden istediği her iyiliğe ya da işe evet dersiniz. Hayır derseniz saygınızı kaybetmezsiniz. Aslında, kendi zamanınıza ve becerilerinize saygı duymalısınız ve bu da çevrenizin saygısını kazanmanızı sağlayacaktır.

Profesyonelce Davranış

Saygı profesyonel davranıştan doğar. Toplulukta profesyonelce davranmanız gerektiği açık olmalıdır. Bu, davranış kurallarına ve diğer kurallara uymak, iş arkadaşlarınıza ve çevrenize karşı samimi olmak ve öfke patlamalarını veya hayal kırıklıklarını kendinize saklamak anlamına gelir.

Etkili İletişim Kurun

Yazılı iletişiminiz de dahil olmak üzere tüm iş eylemlerinizde saygı duyulmak istiyorsanız iyi iletişim kurun. İş e-postalarınızı uygun dilbilgisi ile yazın. Uzun cümleler ya da çok fazla fikir ve istek olmadan, konuyu ifade edin Mesaj yazarken kötü ifadelerden kaçının. Argo veya kısaltma kullanmayın.

Başarıları Takdir Edin

Bir başkası büyük bir başarıya sahipken her zaman hırçın veya kıskanç olan kişiye kimse saygı duymaz. İş arkadaşlarınızın başarısı olduğunda, onlarla birlikte kutlayın. Gülümseyin ve onları samimi sözlerle tebrik edin. İçeride onlar hakkında ne hissettiğin önemli değil. Saygıyı emreden biri, iyi iş çıkarmış insanlara kredi verebilir.

Dedikodudan Uzak Durun

İşyeri ya da okul dedikoduları her zaman olur. Ancak bunun bir parçası olmanıza gerek yok. Biri size gelip işyerinde ya da okulda dedikodu yapmaya başlarsa, onu durdurun. Başkasının hikayesini ne kadar duymak isteseniz de dedikodu zincirine hiçbir şekilde katkıda bulunmamalısınız. Buna dinleme de dahildir. Birini kötülemek veya birinin çirkin durumlarını tartışmak istemediğiniz için insanlar rahatsız olabilir. Ancak insanlar başkalarının arkasından gitmeyen biri olduğunuz için size saygı duyacaktır.

GÜNÜN SÖZÜ: İLK ÖNCE KENDİNE SAYGI